Seni Seviyorum Demenin Binlerce Yolu Var

Seni Seviyorum Demenin Binlerce Yolu Var

Son Güncelleme: 01 Eylül, 2017

Seni seviyorum. Yazılması ne kadar basit olsa da, dile getirmesi de o kadar zor olan iki sözcüklü bir cümle... ‘Seni seviyorum’un farklı şekillerde ifade kalıpları da mevcuttur. Sevdiğine sarılmak, birbiriniz hakkında endişe duymak, en sevdiği yemekleri pişirmek, sevmediğiniz bir oyun ya da film bile olsa, tiyatroya ya da sinemaya gitmek gibi. Böylece, “seni seviyorum” demek, sevdiğine sarılmak, bir sessizlik anı, sevdiğimiz insanın hayatı ile ilgilendiğimizi gösteren sorular sormak, zor bir dönemden geçerken ona destek çıkmaktır.

Hissettiğimiz bir duygu, eylemlerimiz ile olduğu kadar, sözcüklerimizle de ifade edilebilir. Bununla birlikte, bizler sadece, hissettiğimiz bir duyguyu, dilimizi kullanarak karşı tarafa aktarabileceğimiz şeklinde bir düşünce kalıbına sahibiz. Ama bu yaklaşım doğru değildir, çünkü sevdiğimiz insanın hal ve tavırlarına dikkat edersek, gerçekten ne hissettiğini anlayabiliriz. Yani, bu iki kelimelik “Seni seviyorum” cümlesini kurmadan da, sevdiğimiz insana sevgimizi hissettirmenin binlerce yolu vardır.

“Seni seviyorum” neyi ifade ediyor?

Yeni bir ilişkiye başladığınız ve bu sevgi hissiyatı ile epeyce bir dolup taşmaya başladığınız zaman, duygularınızı dile getirme ihtiyacı duyarsınız. Utangaç bir “Senden hoşlanıyorum” ile başlayıp, tamamen kendimizden ve duygularımızdan emin olunca “Seni seviyorum” cümlesine geçiş yaparız.


Bu gibi durumlarda, kırılgan, hassas ve hatta “aptal” gibi hissederiz kendimizi. Dolayısıyla, duygularımızı açığa çıkararak, karşımızdaki insanı, kendisine ait olan duyguları da dile getirmesini gerektiren bir konuma sürüklüyoruz. İlişkiye dahil olan taraflar arasındaki artan sessizlik anları da, işte tam olarak burada başlar ve bu durum günler, haftalar veya aylar bile sürebilir.

Her insanın kendine has bir “Seni seviyorum” deme tarzı ve şekli olmakla birlikte, gerçek şu ki bu iki kelimeli cümle de, tutkudan daha fazlası vardır. Bu cümle, hayatımız boyunca bir çok kez atmak isteyip de atamadığımız adımların bir nevi bağlılık, bir iddia ve bir aşama şeklinde vücut bulmuş halidir.

“Seni seviyorum” demeden “Seni seviyorum” diyebilmek

Bizler taştan yapılmış canlılar değiliz; ne kalpsiz ne de duyarsız robotlarız. Ancak duygularımızı kelimelerle ifade etmemiz tamamen farklı bir konudur. Eşinize, ailenize, arkadaşlarınıza veya büyük anne ve büyük babanıza, onları ne kadar çok sevdiğinizi söylemenin tek yolunun “iki kelimelik bir cümle” olduğunu düşünebilirsiniz.

Bununla birlikte, bu sevgiyi, tutkuyu ve sevecenliği gösterebileceğiniz binlerce farklı yol vardır. Başkalarına karşı tutumlarımıza, onlar için nasıl endişelendiğimize ve iyi olmalarını istememize dayanan duygular silsilesi de vardır hareketlerimizde. Son derece günlük bu hareketlerimiz ile, hissettiğimiz duyguları, sürekli olarak onların karşısına dikilip, “Seni seviyorum” demekten daha büyük etkiler yaratabiliriz.


“Günün nasıl geçti?” “Aman arabayı dikkatli kullan!” “Ceketini almayı unutma.” “Lazanyayı tıpkı senin sevdiğin gibi yaptım.” “Sen seç filmi.” “İyi uyudun mu?” “Çocukları ben alırım.” “Sakın kalkma, kahvaltı getireceğim.” “Çok yakıştı, kesin alıyoruz” “O çok sevdiğin kurabiyelerden aldım.” “Seni bırakayım mı?” “Aferin, çok güzel olmuş!” “Yemek çok güzeldi, ellerine sağlık.” Bu liste böyle uzar gider.

Sevdiğimiz insanlara, onlara ne kadar çok önem verdiğimizi göstermenin ne kadar basit olduğunu gördünüz mü? Korku ve ön yargı ile söylenmiş bir “Seni seviyorum” cümlesinde olduğu kadar, hal, hareket ve tutumlarımız da değerlidir. Şüphesiz “bir resim bin kelimeye bedeldir” şeklindeki ünlü sözü duymuşsundur. O zaman bu durumda şunu söyleyebiliriz: “iyi bir tutum yararlıdır ve bu tutumu, ne hissettiğimiz o sihirli, iki kelimelik cümle ile bir araya getirebilirsek mutluluk doğar.”

“Senden hoşlanıyorum” ve “Seni seviyorum” karşılaştırması

Birçok insan, “Seni seviyorum” cümlesinden önceki adımı, “Senden hoşlanıyorum” olarak kabul eder. Kimisi ise, “Senden hoşlanıyorum” cümlesinde bir sahip olma durumu, “Seni seviyorum” da ise kendini sevdiğine bırakmak olduğunu söyler. Gerçek şu ki, öyle ya da böyle, içimizde var olan duyguları dile getiriyoruz.


Bu mucizevi, eşsiz, harika cümlelerden birini söylemekten ne utanın ne de bu durumlarda çekingen davranın. Bu duygunuzu dile getirdiğiniz de kendinizi mutlu hissedecek ve bu mutluluğu sevdiğiniz insana da taşıyacaksınız. Ayrıca “sözcüklerin uçup gittiğini” de unutmayın. Bir ilişkinin temelinin bir parçasını oluşturmaları için, söylediklerinizin, eylemleriniz tarafından desteklenmesi gerekir.

Seni özledim” “Dikkatli ol” “İyi geceler” “Ben de tam seni düşünüyordum” “Yemek hazır” “Eve geldiğinde bana haber ver” “Hava yağmurlu, şemsiyeni unutma”” Bir kahve içer miyiz?”Peki siz hangi şekilde sevdiğinizi söyleyeceksiniz?


Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.