Logo image
Logo image

Duygularımızı Anlamamıza Yardımcı Olacak 9 Kısa Film

3 dakika
Duygularımızı Anlamamıza Yardımcı Olacak 9 Kısa Film
Son Güncelleme: 12 Nisan, 2017

Biz insanlar için duyguların yaşanması, anlaşılması, yönetilmesi ve hepsinden önemlisi de ifade edilmesi gerektiğini anlamak güçtür. Genellikle, bunun tam tersini yapmayı öğreniyoruz: duygularımızdan ve onları anlamaktan kaçmak.

Dolayısıyla, hislerimiz yüzünden kendimizi ağır bir şekilde cezalandırırız. Özellikle çocukları ve duygularını ifade konusunda duyarlılık ve özel bir yeteneğe sahip yetişkinleri engellemeye çalışırız.

İşte bu yüzden, duygularımızı anlamak ve sosyal bakımdan arzu edilenin ötesinde yönetebilmek, hepimizin üstlenmesi gereken bir görevdir…

Some figure

Bu bakımlardan gelişmek için elimizde pek çok araç var. Katlanmakta zorlandığımız duygularımız hakkında düşünüp onlarla yüzleşmek için bize yardım edebilecek kısa filmler ve videolar, bunlardan bazıları. 

Duygular hakkında 9 kısa film:

1. Şanslı Seni: Aşk güzel bir tesadüftür 

Kısa bir animasyon filmi olan Lucky You aşkın her şeyi değiştirdiğine dair açık bir örnek sunuyor. Aşk, kendini bir kucaklaşma ve tebessümle gösterir ve kırık kalplerin parçalarını birleştirir.

2. Arkadaşlığın Değeri: Farklılıkları aşın ve birbirinize yardım edin

Zorlukları aşmak her zaman kolay değildir. Kimi zaman aşılması imkansız gibi gözüken farklılıklar vardır. Bu kısa film bize arkadaşlık ve bizi seven, bizim de sevdiğimiz kişilere destek olmak hakkında çok güzel bir ders veriyor. 

Kusurlara odaklanmayın, sinirlerinizi bozan şeyleri hoşgörün, arkadaşlarınızı yargılamayın ve onlara ihanet etmeyin. Bunlar, hayatın getirdiği güçlüklere karşı koyabilen bir arkadaşlığın sırrıdır.

3. Ay: Nasıl yöneteceğimizi bilirsek, farklılıklarımız bizi birleştirir

Pixar yapımı bu animasyon kısa film, bir çok ders içeriyor. Birlikte çalışmak ve her görüşü hatırlayabilmek, zor bir iş olabilir. Ama başkalarıyla ilgilenirsek, harika şeyler başarabiliriz.

Aynı şekilde, bu kısa film bize öfkelenmenin, güzel anları paylaşarak duygularımızı tecrübe edip hayattan zevk alma fırsatını kaçırmaktan başka bir işe yaramadığını gösteriyor. 

4. Kendini Sev: Kendinle kurduğun arkadaşlığın gücü

Özgüven sahibi olabilmek için kendimize karşı hoşgörü konusunda çalışmalıyız. Bu kısa film sayesinde kendimize yaklaşarak bize empoze edilmiş olan ve hiç sorgulamadan kabul ettiğimiz ideallere dayanarak benlik bilincimizi nasıl yok ettiğimizi anlayabiliriz.

Bizler, değerlerimiz ve kusurlarımızla eksiksiz varlıklarız. Bizi tanımlayan imajımız değil düşüncelerimiz ve kendimizi olduğumuz gibi kabullenme becerimizdir. Yalnızca kabullenme bizi daha iyi kişiler haline getirir.

5. Yanlış Yoldaki Keşiş: Sabrın değeri

Bazen fevri davranışlarımız ve sözlerimizle çevremizdeki kişilere nasıl zarar verdiğimizi fark etmeyiz. Sabır becerimizi geliştirmek önemlidir çünkü bizi duygusal dengeye yaklaştırır.

6. Bölünmüş Beyin: Beynin mi, kalbin mi? Ezeli ikilem

Biraz akıl ve sağduyu kullandığımızda duygularımızın çok daha anlamlı hale geldiğini asla unutmamalıyız. Aynısı akıl için de geçerli. Yani, varlığımızın en derin kısmına dikkat etme vakti geldiğinde, büyük resme bakmalıyız, böylece yaşamımızı ve kararlarımızı zenginleştirebiliriz.

7. Ayakkabılarım: Sahip olduklarımızın kıymetini bilmek

Bu sevimli kısa film, kıskançlığı bir kenara bırakıp sahip olduklarımızın kıymetini anlamamıza ve komşumuzla kendimizi mukayese etmeksizin hayatımızın tadını çıkarmamıza yardımcı olacak. Hayatın verdikleriyle yaşamayı öğrenelim ve sahip olduklarımızın kıymetini onları yitirmeden önce bilelim.

8. Duman Satıcı: Öze bakın, dış görünüşe değil

Dış görünüş, bu kısa filmdeki kahramanın sattığı dumana benziyor. Bu yüzden, hiç unutmayın: “Dış görünüş aldatıcıdır.” İnsanları değerlendirirken, daha derine bakmalısınız. İnsanlara gösterdiklerimiz değişebilir ama duygularımız değişmez.

9. Hoşgörü: Anlamak için dinlemiyoruz, cevap vermek için dinliyoruz

Dinlenmek istiyorsak, dinleme becerimizi geliştirmemiz önemlidir. İlişkiler karşılık ve hoşgörü prensiplerini gerektirir. Ama çoğu kez bu ilkeleri göz ardı ediyoruz.

Bu yüzden, başkalarıyla birlikte var olmayı öğrenmek için sadece kendi mantığımızı değil onların gerçeklerini de dinlemeliyiz. Başkalarını dinlemek için iletişim, olmazsa olmazdır.

Bütün bu kısa filmler, yalnızca his ve duygularımızı anlamamıza yardım etmekle kalmıyor; değerlerimizi kontrol etmemiz için de bize yol gösteriyor. Bu filmler sayesinde negatif duyguların tuzağına düşmeden hissettiklerimizi uygulamak kolaylaşacaktır.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.