Sağlıksız Aşk Nasıl Anlaşılır

Hem sağlıklı hem de sağlıksız aşk türlerinde bulunabilecek hatalar vardır. Çünkü aşk sürekli bir öğrenme sürecidir.
Sağlıksız Aşk Nasıl Anlaşılır

Son Güncelleme: 23 Aralık, 2021

Doğduğunuz günden itibaren bağlar kurarsınız. En önemlisi muhtemelen aşk bağıdır. Ama size sevmeyi kim öğretiyor? Yardım etmek için hangi öğrenme araçlarına ve kaynaklarına sahipsiniz? Ayrıca, eğer gerçekten bu kadar önemliyse, neden sağlıklı ve sağlıksız aşk arasındaki farklar üzerine mevcut dersler yok.

Bunun basit bir cevabı var. O da, aslında sevmeyi öğrenmeniz gerektiğinin farkına varmamanızdır. Aslında, uzun zamandır davranışsal repertuarınıza asimile ettiğiniz bir süreçtir. Bunu düşünmüyorsunuz çünkü kimseyi sevmediğiniz bir zamana dair bir anınınız yok.

İlk sarılmanız ilk kelimenizden önce gelir. Okula başlamadan çok önce hayatınızdaki diğer insanları nasıl özleyeceğinizi öğreniyorsunuz. Aslında, doğduğunuz andan itibaren hayatta kalmak için tamamen başkalarının sevgisine bağımlısınız.

Nasıl sağlıklı bir şekilde sevmeyi öğrenmeniz gerektiğini hesaba katmadığınız gibi, genellikle kendi sevgi gösterme şeklinizi de sorgulamazsınız. Ayrıca, başkalarında sağlıksız sevgi belirtilerini fark etmede muhtemelen oldukça iyi olsanız da, bu işaretleri kendi davranış kalıplarınızda fark etme eğiliminde değilsiniz.

Bir dereceye kadar bunun nedeni, beyninizde sevmek, korumak, kollamak demektir. Tüm olumlu fiiller ve prensipte sağlıklı aşk için önemlidir. Zarar vermenin veya kötü davranmanın tam tersi olan fiiller.

Bu nedenle, birinin bir başkasını taciz ettiğini veya manipüle ettiğini gördüğünüzde, otomatik olarak onu sevmediğini varsayma eğilimindesiniz. Ancak gerçekte, bunun tersi doğru olabilir.

Mutsuz görünen bir çift.

Kötü davranmak

Aslında istatistikler, hepimizin sevdiklerimize kötü davrandığını gösteriyor. Bazen onları alt etmeye veya onlara hükmetmeye çalışırız. Son derece etik olmayan yöntemler kullanabiliriz ve onlara bize denklermiş gibi davranmayabiliriz. Aslında, genellikle son derece sağlıksız bir şekilde seviyoruz. Ayrıca, çocukluktan son derece zarar verici ilişki kalıpları öğrenen bazı insanlar var.

Bu yazıda, sağlıksız bir sevgi türünün ana belirtilerinden bahsedeceğiz. Bunu çiftlerle ilgili olarak konuşacağız. Ancak, aynı ilkelerin iki insan arasındaki herhangi bir duygusal ilişki için geçerli olabileceğini hatırlamakta fayda var.

Yoğunluk

Bir ilişkinin ilk aşamalarında, yoğunluk seviyeleri genellikle yüksektir. Partnerinizin ne yaptığını merak ediyorsunuz. İşlerin yoluna girip girmeyeceğini merak ediyorsun. Mümkün olduğu kadar birlikte vakit geçirmek için planlar yaparsınız. One Love Vakfı’nın CEO’su Katie Hood, bir ilişkinin nasıl başladığı değil, nasıl devam ettiği kadar önemli olduğunu belirtiyor.

Her neyse, ilişkiniz ilk günlerde yoğun olsa bile, nasıl hissettiğinizi düşünmek için bir dakikanızı ayırmalısınız. Kendinize her zaman yanınızda olmak isteyen yeni partnerinizin size nefes alma fırsatı verip vermediğini sorun. Sizin hakkınızda her şeyi bilme arzusu sadece sizi daha iyi tanımak için mi yoksa davranışlarının kontrol edici bir yanı olabilir mi?

Bir ilişkinin başlangıcında paylaşılan yoğunluk bazen olumsuz bir sevgi türünü gizleyebilir. Öte yandan, başlangıçtan itibaren sağlıklı bir aşk, nihayetinde daha istikrarlı bir ilişkiye yol açma eğilimindedir.

İzolasyon

Sağlıksız aşk, genellikle bir eşin, ilişkinin başlangıcından itibaren, kendisiyle bütünleşmeye çalışmak yerine eşini çevresinden uzaklaştırmaya çalışacağı anlamına gelir. Ayrıca, eşlerinin arkadaşlarını ve ailesini eleştirme eğilimindedirler. Aslında amaçları bir bölünme ya da dağılma yaratmaktır.

Bu kişiler bir şikayet listesi oluşturacak ve bunu partnerlerine ileteceklerdir. Amaçları yüzleşmek ve nihayetinde partnerlerini arkadaşlarından ve ailelerinden ayırmaktır. Örneğin, “Kardeşinin bencil olduğunu söylemiştim” veya “Arkadaşının senden faydalandığını söylemiştim” diyebilirler.

Bu tür davranışlar, partnerinin kontrolünü ele geçirmek isteyen kişilerde son derece yaygındır. Ancak, muhtemelen bunların bir noktada kendi kendinize kullandığınız konuşma biçimleri olduğunu göreceksiniz.

Bu nedenle, hepimizin gelişebileceğini ve bazen ortaklarımıza karşı bencilce davranmaktan suçlu olduğumuzu hatırlamalısınız. Aslında, bu tür davranışlar genellikle içgüdüseldir. Bunu gerçekten düşünmeden yaparsınız.

Kontrol ihtiyacı

Kural olarak, çevreniz üzerinde ne kadar kontrol sahibi olduğunuzu hissederseniz, o kadar iyi hissedersiniz. Belirli bir davranışı gerçekleştirdiğinizde ve bunun diğer kişi üzerinde bir tür etkisi olduğunu gördüğünüzde, bu sizin için olumlu bir pekiştirme görevi görür.

Sağlıksız bir şekilde sevdiğinizde, bu ihtiyaç sağlıklı olanla olmayan arasındaki sınırları aşar.

Sorun genellikle bir karışıklıkla başlar. Partnerinizi kendinizin bir uzantısı olarak görüyorsunuz. Ayrıca kendinizi onlardan daha üstün bir konuma yerleştirme eğilimindesiniz. Bu, kontrol kulesinde “Dediğimi yapmalısın”, “Her zaman yanılıyorsun, beni dinle” emirleri veren ordu generali gibi.

Aşırı kıskançlık

Kıskançlık, partnerinizin size ait olduğu yanılgısından doğar. Ancak, onlar bir mülk değildir ve siz onlara sahip değilsiniz. Yine de bunu dikkate almayabilir ve onlara bir araba ya da ev gibi davranabilirsiniz. Sonra onları kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya olduğunuzu düşündüğünüzde “Beni artık sevmiyorsun” diyebilirsiniz.

Aşırı kıskançlık, sağlıklı bir sevgi türünden çok uzaktır. Güvensizlikle kendini gösterir. Aşağıdakine benzer bir konuşma gerçekleşebilir:

“Neden bu kadar uzun kaldın?”

“Toplantı yıllarca sürdü”

“Ah evet… tabii…”

Bu “evet… elbette”, “Sana inanmıyorum” demenin başka bir yoludur. Aslında “Geç kalman hoşuma gitmedi” demenin korkakça bir yolu. Aslında, “Yine geç kalırsan iyi bir nedenin olsa iyi olur” anlamına gelir.

Sağlıksız bir şekilde sevmek genellikle bir yanlış değerlendirme sürecini içerir. Örneğin, eşinizi yalancı, neden size hiç dikkat etmeyen ve nasıl hissettiğinizi umursamayan biri olarak görebilirsiniz.

Hor görmek

Muhtemelen bir ara, eşinizin imkansızı başarabileceğini hissetmişsinizdir. Sonuç olarak, onları gereksiz acılardan kurtarmak istersiniz. Bununla birlikte, dürtüsel davranıp “Ne için bu kadar uğraşıyorsun? Bunu asla yapmayacağını ikimiz de biliyoruz.” gibi cümleler kurmamalısınız.

Aslına bakarsanız, partnerinizin sizin bile bilmediğiniz bazı yetenekleri olabilir. Ya da belki de görmezden gelmeyi seçtiğiniz yeteneklere sahipler. Bunun nedeni, eğer onları kabul etmiş olsaydınız, hedeflerine ulaşmalarında onlara yardım etmeniz gerekirdi ve canınız hiç sıkılmazdı.

Sağlıklı bir şekilde sevmek, eşinizin yeteneklerini öğrenmesine ve takdir etmesine izin vermek anlamına gelir. Aslında, belki de amaçlarına ulaşabilirler, sadece bu konuda gidiş yollarını değiştirmeleri gerekiyordur.

Onlara yardımcı olmak için çalışma saatlerinizi azaltabilirsiniz. Haftada birkaç gece akşam yemeğinden sonra boş zamanınızdan vazgeçin ve görüşmelerine hazırlanmalarına yardımcı olun. CV’lerini gözden geçirmelerine yardımcı olun. Sağlıklı bir şekilde sevmek, yıkmayı değil inşa etmeyi içerir. İyi sevmek, birbirlerine yardım etmek için samimiyeti paylaşılan bir gerçeklik vizyonuyla birleştirir.

Ayrıca daha incelikli bir hor görme biçimi daha var. Partnerinize deliymiş gibi davranmak. Kırıcı bir yorum yapmak ve buna bozulduklarındaysa onları aşırı duyarlı olmakla suçlamak. Aranızda kalması gereken yorumlarla başkalarının önünde onu eleştirmek. Hata yapmanın çok normal olduğunu unutup, hataları üzerinden onları vurmak.

Sağlıksız bir sevgi içinde olan çift tartışıyor

Sağlıklı aşk: kendinizi eşinizin yerine koymak

Sağlıklı aşk, kendinizi partnerinizin yerine koymakla başlar. Onları yargılamak yerine tanımaya çalışmaktır.

Bu, öğrenmeye devam ederseniz daha iyi bir şekilde sevebileceğinizi anlamak anlamına gelir. Dürüstlüğü sağduyuyla birleştirdiğinizden emin olun ve samimi olmakla birlikte ilişkinize çok az katkıda bulunan fikirleri kendinize saklayın.

Sağlıklı bir şekilde sevmek, eşinizin size yardım etmesine izin vermek, çabalarına değer vermek ve böylece benlik saygısını geliştirmek demektir. Kendinizi kontrol altına almak için onları güvensiz hale getiren savunmasız bir konuma yerleştirme cazibesinden kaçının.

Öte yandan, bazen sizi seven insanlarla sağlıksız bir şekilde uğraşmak zorunda kalacaksınız. Bu durumlarda onlara “Beni gerçekten sevdiğini biliyorum ama bunu doğru yapmıyorsun” diyebilirsiniz. Aslında, sağlıksız bir aşk, bu cümledeki gibibasit bir açıklamadan sonra genellikle tamamen değişecektir. Çünkü karşı tarafa davranışlarını görme şansı verir.

Sonunda, sizi seven, ama bunu sağlıklı bir şekilde yapmayan insanlardan uzaklaşmanız gerektiğini anladığınız zamanlar olacak. Ne yazık ki, sizi seven ama aynı zamanda sizi inciten insanlardan uzak durmanız gerektiğini öğreten bir ders yok. İlginizi çekebilir ...

Travma Bağlanması, Sağlıksız Bir Bağlanma
Aklınızı Keşfedin
sayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
Travma Bağlanması, Sağlıksız Bir Bağlanma

Travma bağı, eşlerden biri narsist ve kontrol ediciyken diğeri ayrılamayacağını hissettiğinde ortaya çıkar. Bu konuda daha fazla bilgi edinin


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Cyrulnik, B. (2020). El amor que nos cura. Editorial Gedisa.

  • Lucariello, E. (2012). Los tipos de amor y las dimensiones de apego en las mujeres víctimas del maltrato.


Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.