"Ruhun Kası" Olarak Bilinen Psoas Kasını Esnetmek için 3 Yol

"Ruhun Kası" Olarak Bilinen Psoas Kasını Esnetmek için 3 Yol
Gema Sánchez Cuevas

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Gema Sánchez Cuevas.

Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial

Son Güncelleme: 27 Temmuz, 2018

Ruhun kası olarak da bilinen psoas, kas sisteminizdeki en derin kastır. Vücudunuzun dengede durmasını sağlar. Ayrıca eklem, hareket fonksiyonlarının ve karın bölgenizdeki organların düzgün çalışmasına da yardımcı olur.

Omurganızı ve bacaklarınızı bağlayan bu kas, iki ayak üzerinde yürümenizi sağlar. Bacaklarınızı kaldırmanızı ve yürümenizi mümkün kılar. Sağlıklı bir psoas bedeninizin iyi bir duruşa sahip olmasını sağlar ve vücudunuzdaki tüm iç yapılara yer açar.

Merkezi sinir sistemi ile olan bağlantısı nedeniyle, Doğu kültürleri psoas kasına “Ruhun kası” ismini vermiştir. Diyaframa bağlı olmasından dolayı, nefes almanızda da büyük bir rolü vardır.

Nefes alma şeklinizin duygularınızı etkilediğini biliyoruz. Psoas beyninize oksijenin ulaşmasını sağlayan kastır.

Psoas ya da diğer adıyla “ruhun kası”, duygularımızın sözcüsü olarak kabul edilir. Karnınızda “kelebekler” veya “düğüm” gibi hisseden duyguları düşünün.

yoga yapan kadın

Psoas kasındaki gerginlik ruhsal sağlığınızı etkiler

Stres, psoas kasında gerginliğe neden olabilir, bu da psoas kasının küçülmesine ya da büyümesine yol açar. Her ikisi de sırtın aşağısında veya yukarısında ağrıya, sindirim problemlerine, sancılı geçen adet dönemlerine ve daha birçok soruna neden olur.

Diğer bir yandan, daha güçlü ve daha esnek bir “ruhun kası” size daha fazla yaşama gücü verir. Bunun nedeni enerjinin kemikleriniz, kaslarınız, eklemleriniz ve organlarınızdan özgürce akabilmesidir.

psaos kası

Psoas kasını esnetmek için egzersizler

Psoas kasınızı güçlendirmek ve daha esnek yapmak için uygulayabileceğiniz bazı egzersizler ve esneme hareketleri bulunuyor. Resimden de görebileceğiniz gibi psoas kası t12 kemiğinden başlıyor, omurganın beş bölümünden geçiyor ve en sonunda kalça kemiğinin üst bölümüne ulaşıyor.

Yoga gibi meditasyon yöntemleri gereksiz gerginliği yok etmeye yardımcı olduğu için bu kas üzerine yoğunlaşır. Aynı zamanda kendinizle yeniden bağlantı kurmanıza yardımcı olacak, gerçekten özgür hissedeceğiniz vücut hareketlerini yapmanızı sağlar.

Şimdi psoas kasını esnetmek ve daha güçlü hale getirmek için uygulayabileceğiniz egzersizlere göz atalım. Fakat öncesinde bir uyarıda bulunalım; tüm bu hareketleri yaparken birkaç saniye o pozisyonda beklemeyi unutmayın ve hareketi her bir bacağınız tekrarlayın. Bu egzersizleri her gün, ve özellikle de mümkünse sabahları yapmanızı tavsiye ederiz.

1. Lunge

 • Ayağa kalkın ve bacaklarınızı omuz hizasında olacak şekilde açın.
 • Sırtınızı dik tutun. Bu sayede karın kaslarınızı sıkı olmasını sağlarsınız.
 • Sağ ayağınızı bir adım öne koyun ve eğilin.
 • Sol bacağınızı yapabildiğiniz kadar geriye doğru gerdirin.
 • Ellerinizi sağ dizinizin üstüne koyun, ve birkaç saniye bu pozisyonda kalın.
 • Yavaşça kalkın, ve başlangıç pozisyonuna geri dönün, aynı egzersizi diğer bacağınız için tekrarlayın.

Uyarı: aynı egzersizi dizinizin yüksekliğinde bir tabure, kutu, ya da koltuk kullanarak da yapabilirsiniz, böylece ağırlığınızı vererek dinlenebilirsiniz. Sol bacağınızın tamamen gergin vaziyette olduğuna emin olun ve aynı hareketi diğer bacağınız için de tekrarlayın.

yoga lunge egzersizi

2. Bel kemiği esnetme hareketi (spinal stretch)

 • Bir mat üzerine sırt üstü uzanın.
 • Kollarınızı yana doğru doksan derece açın. Avuç içleriniz yere değmeli.
 • Sağ dizinizi sol dizinizin üstüne koyun, kalçalarınızı sola doğru kıvırın, ve yerde dinlenin. Sağ bacağınız dik açıda olmalı.
 • Sol bacağınız düz durmalı, bükülmemeli.
 • Birkaç saniye bu pozisyonda durun, ve sonra aynı işlemi diğer bacağınız için yapın.
bel kemiği esnetme yoga

3. Dizleri göğüs kafesine çekme hareketi

 • Bir mat üzerine sırt üstü uzanın.
 • Sağ dizinizi ili elinizin yardımıyla göğsünüze doğru çekin. Daha yakına çekmek için biraz baskı uygulayın.
 • Sol bacağınızı yerden çekmeyin.
 • Birkaç saniye bu pozisyonda kalın, ve daha sonra diğer bacağa geçin.

Bu basit egzersizleri günlük alışkanlık haline getirmek hem fiziksel ve ruhsal sağlığınıza iyi gelecektir. Her gün vücudunuzu psikolojik oksijen ile doldurmak başka bir zamana “erteleyebileceğiniz” bir şey değildir. Sağlığın söz konusu olduğu hiç bir şey asla ertelenmemelidir. Çünkü hayatınız buna bağlı.

İlginizi çekebilir ...
Beyin İçin En İyi Egzersiz Hangisidir?
Aklınızı Keşfedin
sayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
Beyin İçin En İyi Egzersiz Hangisidir?

Egzersiz sadece kalp sağlığı için değil, beyin için de iyidir. Bizi fiziksel olarak iyi durumda tutmanın ve ruh halimizi iyileştirmenin bir yoludur...

Öne çıkan görsel kaynağı: Claudia Tremblay


Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.