Rahatlatmak Yargılamadan Dinlemek Demektir

Rahatlatmak Yargılamadan Dinlemek Demektir

Son Güncelleme: 27 Mart, 2018

Zaman zaman hepimiz rahatlatılmaya ihtiyaç duyarız, peki, birini nasıl rahatlatabileceğimizi biliyor muyuz? Bazen, farkında olmadan etkili olmayan rahatlatma yöntemlerini kullanırız. Bugün, rahatlatma kelimesinin aslında ne demek olduğuyla ilgili sizi aydınlatacağız.

“Birini rahatlatmak, yargılamadan dinlemek, onun için orada olmak demektir;

Dinlemek, hiçbir şey yapmadan ona eşlik etmek demektir.”

– Bernardo Stamateas

Zor zamanlarda yanında olmak

yağmurda şemsiyesiz genç kız

Hepimiz, kendimizi yalnız hissettiğimiz, zor zamanlardan geçeriz. Ancak etrafınıza bir bakın! Sizin için orada olan pek çok insan var. Siz de yeri geldiğinde onlar için aynısını yapmaya hazır mısınız? İnsanların bize yardım etmek için her zaman hazır olmasını istemenin yanında, biz de her an olabilecek, öngörülemeyecek şeyler için hazırlıklı olmalıyız.

Gerektiğinde arkadaşlarımızın ve ailemizin yanında olmalıyız. Ancak yanlarında olmak yalnızca fiziksel olarak orada bulunmak demek değildir. Yanlarında olmak pek çok şeyi kapsar:

  • Kendi sorunlarınız olsa da o kişiyi dinlemek. Sizin de sıranız gelecek, o da sizi dinleyip destek olacaktır.
  • O kişi size açıldığında, eleştirmeden, yargılamadan ve manipüle etmeye çalışmadan ona destek olmak.
  • Size bahsettikleri soruna karşı açık fikirli bir tutum benimsemek.
  • Eğer kişi bunalımdaysa ya da derin bir üzüntü duyuyorsa konuşmaya ihtiyaçları olduğu her an onların yanında olun.
  • İyi olup olmadıklarıyla, sorunlarının çözülüp çözülmediğiyle ilgilenin.

Hepimiz sesimizin gerçek manada duyulmasını isteriz. Bu yüzden eğer gerçekten birinin yanındaysanız, onları gerçekten dinleyin ve iyi hissedip hissetmedikleriyle ilgilenin.

Arkadaşlık, hem iyi hem kötü günde, günün her anı seve seve onun yanında olmaktır.

Ancak bazen birini rahatlatmaya çalışırken, elimizden gelen tek şey bu olduğu için, kendimizi kötü hissederiz. Güçsüz hissedip, işe yaramıyormuşuz gibi bir duyguya kapılabiliriz. Ona nasıl gerçekten yardımcı olabilirim diye düşünürüz.

Birinin yanında olmak da ona yardım etmek demektir

Söylediğimiz gibi, nasıl gerçekten yardım edebileceğimizi bilemez, çaresiz ve faydasız hissederiz. Birinin yanında olmak, onu dinlemek ve ona fikir vermek gözümüze pek de yardım etmek gibi görünmez. Ancak yanılıyoruz. Aslında onlara yardım ediyoruz.

Birinin bir sorunu olduğunda ya da zor zamanlardan geçtiğinde, ona müdahale edemezsiniz. Herkesin acısı kendi kendine geçmelidir. Kimse acıyı çeken kişinin yerini alamaz, o kişinin yerine acının üstesinden gelemez.

birbirine sarılan kadın ve erkek

Bu, insanların farklı tepkilerini anlayabilmek için içselleştirmeye başlamamız gereken bir şeydir. Pek çok kişi konuşarak rahatlamak isterken, kimileri de sessiz kalmayı tercih eder. Bazen, sessizlik, bir kişinin yardıma ihtiyacı olduğunu gösteren en yüksek çığlıktır.

Birine eşlik etmeyi öğrenin

Bir kişi ister konuşmak, ister sessiz kalmak istesin, onun yanında kalın. Düşerlerse yaslanabilecekleri bir omuz olduğunu bilmeleri için tek yapmanız gereken onlara eşlik etmek. Düştüklerinde onları kaldıracak o kol, acılarının hemen geçeceği anlamına gelmez. Ancak onlara savaşmaya ve yüzleşmeye devam etmeleri için gereken gücü verecektir.

Elbette karşımızdaki kişiyi tam olarak anlayamayabiliriz. Olanları ya da o kişinin anlattıklarını absürt bulsak da, empati kurmaya ve anlamaya çalışmalıyız. İnsanlara acılarının geçeceğini, yalnızca kötü bir dönemden geçtiklerini söylemeyi bırakın… Sırf siz her şeyi açıkça görebiliyorsunuz diye onlara ne kadar aptal olduklarını söylemeyi, onları eleştirmeyi bırakın.

renkli şemsiyeler altında yürüyen kadınlar

Yargılamayın çünkü yarın aptalca görünen benzer bir olay sizin başınıza gelebilir, itiraf etmeseniz de acı çekmenize sebep olabilir.

“Başkalarının hayatlarını hiçbir zaman yargılayamayız çünkü herkes kendi çektiği acıları ve katlandığı şeyleri bilir. Varsaymamız gereken birinci şey, o kişinin doğru yolda olduğu; ikinci şeyse tek yolun onun seçtiği yol olduğudur.”

– Paulo Coelho

Rahatlatmanın yargılamakla bir ilgisi olamaz

Başkalarının yanında olmayı, düşüncelerini, yaşadıklarını ya da katlandıkları şeyleri yargılamadan onları nasıl teselli edebileceğinizi öğrenin. Acı çekerken onlara eşlik edin ki eğer sendeleyip düşerlerse, onları kaldırmak için orada olacağınızı bilsinler.

Her şeyin bir deneyim olduğunu, ne olursa olsun, er ya da geç durumun geçmişte kalacağını ve atlatmış olacaklarını anlamalarını sağlayın.

kedisine sarılan kadın

İlginizi çekebilir ...
Bir Süper Güç: Aktif Dinleme
Aklınızı Keşfedin
sayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
Bir Süper Güç: Aktif Dinleme

Aktif dinleme, iletişim kurmaya, çatışmaları çözmeye, başkalarının duygularını ve görüşlerini anlamaya yardımcı olduğu için çok önemli bir araçtır.


Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.