Psikoloji Uygulamaları: 7 Önemli Uygulama

Psikologsanız ya da psikolojiye ilginiz varsa, bu yazımızda 7 önemli psikoloji uygulamasını sizin için derledik.
Psikoloji Uygulamaları: 7 Önemli Uygulama
Sara Clemente

Yazan ve doğrulayan Psikolog ve gazeteci Sara Clemente.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Son yıllarda yaşanan değişim ve ilerleyen teknolojik gelişmeler, akıllı telefonları veya akıllı telefonlar için dizayn edilmiş psikoloji uygulamalarının ortaya çıkışını kolaylaştırmıştır. Bu araçlar çok farklı içeriklere kolay bir şekilde erişimi sağlamaktadır. Önceden bu tarz psikoloji içerikleri sadece bazı uzmanlık alanlarında çevrimdışı olarak bulunurdu. İçerikler arasında her türden ve her yaştan insanın zevkine hitap eden ögeler vardır: oyunlar, eğlence, bilgi gibi. Psikolojiye ilgi duyanlar için sizin için faydalı olabileceğini düşündüğümüz uygulamaların bir listesini hazırladık.

Bu uygulamalar, öğrenmeye ve profesyonel anlamda kendini bu alanda geliştirmek isteyenlere yardımcı olmak amaçlı ortaya çıkmıştır. Aynı zamanda bu alanda uzman olmayan ancak ilgisi bulunan kişilerin merakını gidermeyi de hedeflemektedir. Bu nedenle, bu uygulamaların amacı hem öğrencilere hem de yeni mezun psikologlara ve bu alanda uzmanlık kazanmış akademisyenlere yararlı olmayı ve bilgi sağlamayı amaçlamaktadır. Herkes kendi zevkine, ilgi alanına veya motivasyonuna uygun bir uygulama seçebilir.

Bir psikoloji uygulaması: Phobious

2014’ten beri kullanımda olan bu uygulama, basit bir mobil uygulamasından daha ileriye gitmeyi amaçlamaktadır. Bu uygulama, obsesif kompulsif bozukluklar ve diğer davranış bozukluğu türleri için de kullanılabileceği gibi, fobileri tedavi etme amaçlı tasarlanmıştır. Bu psikoloji uygulaması, sanal dereceli maruz bırakma terapisi yoluyla fobilerden kurtulmayı amaçlayan sistematik duyarsızlaştırma terapisine dayanmaktadır.

Hem Android hem de iOs’larda kullanılabilir ve bu fobi deneyimini daha gerçekçi hale getirmek için 3D gözlükler kullanılabilir. Tabii ki, bunlar gerçek bir psikologun yüz yüze yapılan seanslarının yerini alamaz. Bu uygulamalar seanslarda tamamlayıcı olarak kullanılmak üzere tasarlanmıştır.

3D Beyin Modeli (DNA Öğrenme Merkezi)

Sinir sistemi çalışması, psikolojinin ana alanlarından biridir. Buna rağmen, bir fonksiyonda hangi yapının yer aldığını, ne işe yaradığını veya nöronlar arasındaki bağlantıların nasıl iç içe geçtiğini ayrıntılı olarak bilmek zordur. 3D Beynin faydası, bu bilgiyi sunmanın yanı sıra tüm beyin yapılarını ve alanlarını üç boyutlu olarak konumlandırmaya ve gözlemlemeye izin vermesidir.

3D Beyin modelleme, detaylı ve güvenilir bir şekilde kullanıcının beynin farklı kısımlarını döndürüp yakınlaştırmasına ve onlarla etkileşime girmesine yardımcı olur. Beynin hangi loblardan yapıldığını görmenize, beynin belirli bölgeleri hasar aldığında ne olduğunu ve bu yaralanmaların beynin zihinsel fonksiyonlarını nasıl etkilediğini, beynin nasıl çalıştığını keşfetmenize imkan tanır. Her şeyden de en önemlisi bunun ücretsiz bir uygulama olmasıdır.

Psychology Latest: Psikoloji ile ilgili en son haberleri öğrenme

Psikoloji ile ilgili en son gelişmelerden haberdar olmak sizin hoşunuza gidiyorsa, bu uygulama tam size göre. Aslında bu uygulama psikoloji disiplinlerinin, bilgi veren referans kaynaklarından biri haline gelmiştir. Ana haberlerin ve günlük haberlerin başlıklarını geniş bir şeklinde özetleme yöntemiyle çalışır. Bunları kaydederek ve geri alarak favori makalelerinizin listelerini oluşturabilir veya başka bir zamanda bizi okuyabilirsiniz.

PIR

Bir psikolog iseniz ve kendinize klinik branşta bir derece oluşturmak istiyorsanız, bu sağlık alanıyla ilgili kullanabileceğiniz en iyi mobil psikoloji uygulamalarından biri olabilir. PIR, bu alanda kendisini geliştirmek isteyenler için halk sağlığı eğitimi kapsamında verilen PIR (Yerleşik İç Psikolog) kısaltmasıdır. Bu alanda bir derece almak istiyorsanız katı muhalefet tekniklerinin üstesinden gelebilmeniz gerekir. Çok karmaşık ve çoktan seçmeli olan sınav, rakiplerin mevcut birkaç yer arasında bir boşluk bırakmaya çalıştıkları test tekniğinden oluşur.

Bu uygulama, önceki yıllarda sınavlarda ortaya çıkan soruların yanı sıra yayınlanan cevapları da görmenizi sağlar. Bu da gelecekte kendini bu sınavda denemeyi düşünenler için oldukça faydalı olacak bir uygulamaya benziyor. Bu şekilde, bilgilerini test edebilecek, gözden geçirebilecek ve PIR sınavına ne kadar hazır olduklarını bileceklerdir. Uygulama, o anda yapılan skoru ve atlanılan cevap sayısını ve ayrıca testte elde edilen toplam puanı bilmenizi sağlar.

DSM-5 ve UHS Kriterleri

APA (Amerikan Psikiyatri Birliği) tarafından geliştirilen, sektördeki profesyoneller arasında oldukça önemli ücretli bir uygulamadır. Ruhsal Bozuklukların Tanısal ve İstatistiksel El Kitabı(DSM), doktorlar ve psikologlar tarafından referans alınan hastalıkların ve sağlık sorunlarının bulunduğu uluslararası sınıflama sistemidir. Kullanıcılarına internete bağlı olmasalar bile beşinci sürümden içerik sunar. Kriterlere, videolara göre arama yapmanıza, yorum yapmanıza veya çeşitli semptomlarla ilgili destek kaynakları bulmanıza yardımcı olur.

Bu referans kılavuzlarından bir diğeri ise Dünya Sağlık Örgütü tarafından geliştirilen Uluslararası Hastalık Sınıflandırmasıdır (UHS). Bir öncekine benzer şekilde, ICD10 uygulamasının onuncu sürümü, akıl hastalıklarının bir sınıflandırmasını ve kodlamasını yapar.

Psikologlar için etkili bir uygulama: iGrade

iOs yazılımına sahip cep telefonlarından ücretli bir şekilde kullanılacak Psikoloji uygulamalarından biridir (3,49 €) ve şu anda yalnızca iOs telefon yazılımlarında kullanılabilir. Temel özelliği, etkili bir organizasyon ve iyi veri yönetimi sunmasıdır. Psikologlar bu sayede hastalarının bilgilerini, raporlarını, sonuçlarını ve notların idaresini doğru bir şekilde yönetebilirler.

Gelişmiş filtreler, tüm bu verileri verimli bir şekilde içe aktarmanıza, yönetmenize ve kontrol etmenize yardımcı olur. Ancak, kişisel bilgiler özel ve gizli olduğundan bu tür uygulamaları kullanırken dikkatli olmak gerekir. Bu nedenle herhangi bir güvenlik açığı hem hasta hem de psikolog açısından çok zararlı olabilir.

Aklınızı keşfedin psikoloji dersleri

Son olarak, psikoloji ve kişisel gelişim alanındaki en iyi kursları hizmetinize sunan Aklınızı Keşfedin çevrimiçi kurs uygulamasından bahsetmeden geçemeyeceğiz. Kurs içeriklerinin her biri, pratik, eğlenceli ve farklı alanlarda bize rehberlik eden, harika deneyime sahip öğretmenler tarafından profesyonel bir şekilde anlatılmaktadır. Uygulamanın amacı, yaşamlarımızı iyileştirmemize yardımcı olacak temel becerileri kazanmamız ve iyi stratejiler geliştirerek o çok arzu ettiğimiz mutlu günleri elde etmemize yardımcı olmaktır.

zihinsel uygulama

Sunduğu kaliteli içerikler nedeniyle, bu uygulamanın hoşuna gideceğinizden eminiz. Hemen App Store ya da Google Play üstünden uygulamayı indirin.

Mobil psikoloji uygulamalarını kullanmanın asıl avantajı, bilgilere hızlı ve kolay bir şekilde erişimin olmasıdır. Cihazınıza veri indirebilmenin büyük bir avantaj sağladığından ve rahatlık verdiğinden eminiz. Bu da uygulama geliştiricilerin, bu mobil uygulamalarının kullanışlılığını göstermek için uyguladığı bir taktiktir. Siz de başka uygulamalar biliyor musunuz?


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.