Logo image
Logo image

Propranolol: Anksiyete ve Migren İlacı

3 dakika
Propranolol: Anksiyete ve Migren İlacı
Tarafından yazılmıştır Valeria Sabater
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Propranolol muhtemelen sosyal kaygıyı tedavi etmek için kullanılan en yaygın ilaçtır. Taşikardi, genel gerginlik ve terleme gibi sıkıntılara yardımcı olan çok etkili bir gevşeticidir. Bu beta-bloker ilaç migren ve baş ağrısını tedavi etmek için de reçete edilir ve hatta anjinadan muzdarip kişilerde kalp problemlerini önleme potansiyeline sahiptir.

İlk bakışta, propranolol ilacı “sihirli bir formül” gibi görünebilir. Bununla birlikte, etki mekanizması sadece çok özel bir özelliğe dayanır: beta-bloker olmak. Aktif prensibi olan propanol, adrenalin ve noradrenalinin antagonisti olarak davranır. Bu nedenle kan basıncını düzenler, kalp atış hızını düşürür ve anksiyeteye bağlı fizyolojik semptomları azaltır.

Propranolol bir beta-bloker ilaçtır. Tansiyon, anksiyete ve titreme, baş ağrısı ve migreni azaltır.

Propranolol, sosyal fobi ve topluluk karşısına çıkma korkusu için en yaygın tedavilerden biridir. Ancak bugün, bazı insanların bu ilaca neredeyse “duygusal bir koltuk değneği” olarak başvurduklarını biliyoruz. Ne zaman korkup endişelenseler, bu ilaca yöneliyorlar.

Some figure

Sosyal anksiyete

Birkaç yıl önce Daily Mail gazetesinde propranolol’ün toplum üzerindeki etkisinin tartışıldığı bir makale yayınlandı. Bazı insanlar bu ilacı, duygularını yönetmek yerine örtmek için kullanıyor. Bu duyguların neden olduğu fizyolojik reaksiyonu uyuşturmayı tercih ediyorlar. Sağlıkları pahasına bile olsa, işlerini yerine getirebiliyor olmaları gerekmektedir.

Makalede pek çok kişinin durumu tartışılıyordu. Örneğin, 30 yaşındaki Laura Woodward bunlardan biri. Ergenlikten beri propranolol kullanıyor. Bu ilaç, genç kadının anksiyete yaratan durumlarla başa çıkmasını sağlamıştır: arkadaşlarla buluşmak, sınavlara girmek, araba kullanmak, partilere gitmek, randevu almak vb.

Londra’daki Priory Hastanesi’nde çalışan ve ruh sağlığı konusunu araştıran danışman psikiyatrist Dr. Natasha Bijlani, Woodward’ın örneğinin istisna olmadığını söylüyor. Anksiyete belirtileri için tedavi arayan ancak yaşadıkları durumun nedenini sormayan birçok kişi vardır. Bu günlük durumlara daha iyi tepki vermek için neleri değiştirebileceklerini merak etmiyorlar.

Dolayısıyla, bağımlılığa neden olmamasına rağmen, insanlar bu ilaca başka bir anlamda bağımlı hale geliyorlar. Rahatlamak ve vücudunuz üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmak her zaman olumlu ve faydalıdır. Ancak duygularınızı ve zihninizi anlamak ve yönetmek daha doğru ve yararlıdır. O zaman her durumla başa çıkabilirsiniz.

Some figure

Propranolol kullanımı

Propranolol ilacı birçok yönden yararlı ve etkilidir. Belirttiğimiz gibi ana etkisi, stres veya fizyolojik aşırı aktivasyona aracılık eden hormonları inhibe etmekti. Yani adrenalin ve noradrenalin hormonlarını.

Popranolol ilacının pek çok özelliği kardiyovasküler sistemi etkilemektedir. Sempatik sinir sisteminin aktivitesini düzenleyerek kalp atış hızı, titreme, terleme ve sindirim problemlerini azaltmayı başarır. Ayrıca şu konularda yardımcı olur:

  • Anjina pektoris veya kalp krizi geçirmiş hastalar.
  • Kan damarlarını genişleten bir ilaç olduğundan, migren veya baş ağrısını hafifletir.
  • Tiroid sorunları.
  • Glokom (hipertansiyon ile ilgili olduğunda).

Yan etkileri

Propranolol ilacı sadece psikotropik bir ilaç değildir. Klinik kullanımları psikiyatrik alanın ötesine geçmektedir ve etki mekanizmasından yola çıkarak kalp problemleri olan kişiler için vazgeçilmez olduğunu söyleyebiliriz. Yine de bu, hiçbir yan etkisi olmadığı anlamına gelmez. Dolayısıyla, her canımız istediğinde bu ilacı kullanamayız.

Her zaman olduğu gibi bu ilaçların reçete edilmesi ve kullanımının izlenmesi uzmanlar tarafından gerçekleştirilmelidir zira propranolol, aşırı ve yanlış şekilde kullanıldığı takdirde olumsuz belirtilere yol açabilir. Aşağıdaki olumsuz semptomlara göz atalım:

  • Aşırı yorgunluk hissi
  • Yavaşlamış kalp hızı
  • Rüya görmede değişiklikler, özellikle kabus görme
  • El ve ayakların soğuk olması (düşük nabız nedeniyle dolaşımın ekstremitelerde zayıf olması)
  • Raynaud hastalığı: Parmaklarda uyuşukluk ve spazmların yanı sıra ağrı ve sıcaklık hissi
Some figure

ilacın astım, hipotansiyon, böbrek problemleri veya diyabet gibi rahatsızlıkları olan kişiler tarafından kullanılmaması gerektiğini belirtelim.

Özetle, propranolol ilacı özellikle sosyal anksiyete için yararlıdır. Bununla birlikte, ilacın sadece semptomları hafifletmede etkili olduğunu ve asıl sorunu çözmediğini unutmamamız gerek. Bu tür sorunları çözmek için psikoterapi var.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.