Logo image
Logo image

Huzuru Yakalamak İçin Kişisel Bir Alan Yaratın

2 dakika
Huzuru Yakalamak İçin Kişisel Bir Alan Yaratın
Son Güncelleme: 16 Ekim, 2017

“Varacağınız yere değil, yola odaklanın. Yolculuğun bittiği yerde değil, yolculuğu yaparken zevk alacaksınız.” Bu sözün sahibi atlet Greg Anderson, bazen hedefler belirleyip hayatımız pahasına bu hedefleri takıntı haline getirdiğimizi hatırlatıyor. Bazen böyle durumlarda huzuru ve sakinliği yakalayacağımız kişisel bir yer bulmak işe yarayabilir.

Hayatınızı bir yolculuk gibi görmeyi deneyin. Genelde eğlenceli, keşiflerle dolu ve keşfedecek daha pek çok yerin olduğu bir yolculuk. Ancak bazen hayatta, her şeyin istendiği ya da planlandığı gibi gitmediği zamanlar olur.

Talihsiz olaylar çoktan gerçekleşmişse ve yapılacak bir şey kalmadıysa da bunları düzeltmek yine bizim elimizde. Bu amaç doğrultusunda, sizleri yazar Pilar Jerico’nun “personal spas” adını verdiği dünyaya davet ediyoruz. Daha fazlası için okumaya devam edin!

Kişisel alanların önemi

Kişisel alana sahip olmak çok önemlidir. Sorunlarınız artmaya ve kontrol edilmez hale gelmeye başladığı zaman onlarla nasıl yaşayacağınızı ve ruh halinizi bozmadan onlarla nasıl savaşacağınızı bilmek durumundasınız.

“Hayatta kalma sanatı; sorunları yok etmeye değil, onlarla yaşamayı öğrenmeye dayalıdır.”

– Barnard M. Baruch

Some figure

Jerico, bir yazar, iş kadını ve sosyal medya insanı olarak bu konuda çok şey biliyor. Uzun profesyonel kariyeri süresince böyle durumlarla sık karşılaşmış birinin sözleri bu nedenle bizim için çok önemli.

Kişisel alanlar sayesinde, sorunlar büyümek için gerekli birer araç gibi görünebilir. Bu, bu tür çıkmazlara ilgi duyun anlamına gelmiyor ancak bunu içselleştirirseniz, sorunlarınızı çözmek için gereken enerjiyi bulabilir ve hatta bu durumu sizi güçlendirecek bir kuvvet gibi lehinize çevirebilirsiniz.

Pilar Jerico’nun kilisel alanı “personal spa”

Jerico’ya göre, kişisel alan; fiziksel veya duygusal olarak kuvvetinizi yeniden kazanabileceğiniz bir yer. Çatışmalardan sizi kurtararak eğlenceyi bulma arayışına girmek yerine, iç huzuru bulmanızı sağlayacak bir yeri aramak daha iyi. Jerico, 3 unsurun altını çiziyor:

Arkadaşlık

Jerico buna endorfin ürettiği için “arkadaşlık spa”sı adını veriyor. Kişisel alan buluşu, Oxford Üniversitesinden Katerina Johnson’ın yaptığı çalışmayı temel alıyor. Buna göre, endorfin acıyı azaltıyor ve morfinden bile daha çok etkiye sahip.

Sevdiğiniz ve sizi seven insanlarla beraber olmak iyi hissettirir. Bu yüzde zehirli arkadaşlıklar ve ilişkilerin bu alanın dışında kalması gerekiyor. Sizi gerçekten mutlu eden ve sorunlar karşısında arkanızda duran insanlarla vakit geçirmeniz gerekiyor.

Some figure

İlgi alanı

İkincisi ise ilgi alanlarınıza yönelmek. Spor, el işi, okumak, sanat, film… Bütün bunlar kafanızı boşaltmak ve kaygılarınızdan uzaklaşmak için edinebileceğiniz aktivitelerdir.

Ve unutmayın, sorunlarla yüzleşmenize yardım edebilecek bir öğrenme deyimine sahip olabilirsiniz. İlgi alanları, yeni fikirler geliştirmenize ve olumsuzluklara karşı yeni yaklaşımlar edinmenize yardımcı olur.

Mekanlar

Son olarak, Jerico kendinizi iyi hissettiğiniz yerlerde olmanızı tavsiye ediyor. Doğada, en sevdiğiniz kütüphanede, dini bir alanda veya bir arkadaşınızın evinde mutlu hissediyor olabilirsiniz.

Some figure

Sizi iyi hissettirecek kişisel bir alanda olmak ilham verici olabilir. Kendi evinizde bile küçük bir gizli yer yapabilirsiniz. Sırf yeri ya da ışıklandırması sayesinde size özel gelen bir yeri sığınağınız ilan edebilirsiniz.

“Gerginlik, olmanız gerektiğini düşündüğünüz kişi. Rahatlık ise olduğunuz.”

Çin Atasözü

Özetle, Jerico kişisel alanları sorunlardan kaçabilmek için kullandığınız bir yer değil, kısa bir mola vermek ve sakinleşmek için durup kendinize odaklandığınız bir yer olarak tanımlıyor. Bira uzaklaşmak sorunları çözmeyi kolaylaştıracaktır. Kısaca, her şey kötüye gidiyor gibi göründüğünde durumu sakinleştirmeye bakın. Sakin olun ve dengeyi yeniden kuracağınız bir yer bulun.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.