Pozitif Bir Dil, Sizi Daha Mutlu Kılar

Pozitif Bir Dil, Sizi Daha Mutlu Kılar

Son Güncelleme: 08 Aralık, 2017

“Güzellik ne psikoloji ne de retorik sanatının deşifre edebildiği o muhteşem gizemdir,” diyen Jorge Luis Borges ile “Aynalar bazı görüntüleri yansıtmadan evvel iki defa düşünmeli,” diyen Jean Cocteau arasında bir seçim yapmanız gerekse hangisini seçerdiniz? Muhtemelen, Borges olurdu seçiminiz, değil mi? Pozitif dili tercih etmenin aslında önemli bir psikolojik temeli var.

Yazının ilerleyen bölümlerinde Luis Castellanos tarafından yapılan bir çalışmayı göreceğiz. Castellanos, pozitif dil kullanmanın daha mutlu ve verimli olmak için oldukça etkili bir araç olduğunu belirtiyor. Fakat uzmanlar ne derse desin, güzellik ve nezaketten söz etmek, ahlaksızlık ya da yolsuzluk gibi diğer konulardan bahsetmekten daima daha zenginleştirici olmalıdır… belki de öyle değildir?

Pozitif dilin avantajları 

Yukarıda bahsettiğimiz gibi daha mutlu ve tatmin olmak için pozitif dil kullanmanın avantajlarını ortaya koymak üzere araştırma ekibiyle birlikte bilişsel nöro-bilim uzmanı Luis Castellanos tarafından gerçekleştirilen çalışmaya odaklanacağız.

Bu çalışma, bir grup katılımcının pozitif sözler ile daha nötr ya da negatif sözlere verdiği tepkiler karşılaştırılarak elde edilen verinin yorumuna dayanmaktadır.

pozitif küpler
“Pozitif”

Sonuç çok tatmin ediciydi. Castellanos’a göre beynin tepkisi, pozitif kelimeler duyduğunda yükselmekteydi. Böyle olduğu için bu tür dil kişinin daha dikkatli, daha yaratıcı olmasını ve hem sıradan hem de sıradışı her tür görev söz konusu olduğunda daha dayanıklı olmasını sağlıyordu.

Buna göre iyimser bir tavrı sürdürebilmek için spor yapan, aşırı stresten kaçınan, sağıklı beslenen ve yeterince dinlenen biriyseniz, bu yeni tekniği repertuarınıza ekleyebilirsiniz. Pozitif dil, sizi daha mutlu kılacaktır.

Düşünce ve pozitif dil

Castellanos, pozitif dilin kişinin düşünce çizgisini bile değiştirebileceğinden emin. Bunu kanıtlamak için Sergio Rodríguez veya Nani Roma gibi atletler veya Mario Sandoval gibi ünlü şefler gibi farklı kişilerle çalışmıştır.

Castellanos’un çalıştığı her vakada kişisel ve profesyonel yaşama pozitif dili eklemek verimi artırdı, bu yöntemi izlemeyi seçen insanların düşüncelerinde önemli değişikliklere neden oldu.

mutlulukla göğü kucaklamak


Ayrıca tekniğinin başarısını göz önüne alan Castellanos, bu çalışmayı Pozitif Dil Bilimi başlıklı kitabında yayınlamaya karar verdi. Çalışmalarının tüm sonuçlarını ve başarılı vakalara kitabında yer vererek tavsiyelerde bulundu ve bu düşünce sistemi ve faydalarının uygulanabilmesi için egzersizler önerdi.

“Bütün bunları, kullandığınız dile dikkat ederseniz, onun da size dikkat edeceğini söyleyerek özetleyebiliriz.”

– Luis Castellanos

Pozitif dili nasıl uygularız? 

Hayatınızda pozitif dili uygulamayı istiyorsanız, Castellanos farklı egzersizler öneriyor. Bunlardan biri negatifliği tanımak. Bunun için ağzınızdan çıkan her kelimenin farkında olmanız ve bilinçli davranmanız gerekiyor.

Konuşmalarınızı yazarak ya da kaydederek, ne kadar çok “hayır” dediğimizi ve negatif veya pozitif sıfat kullandığımızı vs. tespit edebiliriz. Kendi dilimizi kişisel bir değerlendirmeye tabi tutabiliriz ve hatta bir arkadaş ya da uzmanın dilini dahi değerlendirebiliriz.

Castalleanos’un önerdiği bir diğer faydalı egzersiz de dilinize dikkat etmek. Konuşma şeklimizi analiz ettiğimizde kurduğumuz her cümlede negatifliği azaltan ve pozitifliği artıran ilerlemeci değişimler eklememiz iyi bir fikirdir.

kelimelerin gücü
Kelimelerin gücü

Negatif dile ihtiyaç duyarız ama pozitif dile yönlenmeye çalışmalıyız. Böylece kendi içimizde daha fazla canlılık bulabiliriz. Bizim lehimize çalışan bu muhteşem aracı kullanalım.

“Hayatımızın hikayesinin güzel bir hikaye olmasını isteriz.”

– Daniel Kanheman

Hayat öykünüzün daha güzel olmasını istiyorsanız pozitif dilin sizin ve yakınlarınız için çok büyük potansiyele sahip bir araç olabileceğini unutmayın. Tavrınızı, neşenizi ve en iyi şekilde gelişme eğiliminizi iyileştirebilirsiniz. Bilim bunu kanıtlamıştır. Bu yüzden size kalan tek şey, bütün bunları uygulamaya koymak. İyi şanslar.

İlginizi çekebilir ...
Zorluklara Karşı En İyi Silah Pozitif Duygulardır
Aklınızı Keşfedin
sayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
Zorluklara Karşı En İyi Silah Pozitif Duygulardır

Çocuklarımıza okumayı, yazmayı, güzel giyinmeyi ve bisiklet sürmeyi öğretiyoruz. Peki ya duygular? Çocuklarımızı pozitif duygular ile ilgili de eği...


Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.