Logo image
Logo image

“Hayır” Kelimesiyle Yüzleşmeyi Öğrenin

3 dakika
“Hayır” Kelimesiyle Yüzleşmeyi Öğrenin
Son Güncelleme: 02 Ağustos, 2017

“Hayır” sözcüğünü tartışan binlerce metin var. Bu önemli bir konudur; ancak, yeri geldiğinde hayır demeyi öğrenseniz de, başkalarının “hayır”ını nasıl kabul edeceğinizi öğrenmek de önemlidir. Elbette, bazı “hayır”ların kabul edilmesi gerçekten zor, fakat şurası bir gerçek ki bu herkesin başına geliyor ve aslında bizlere kendimizi geliştirmemiz için güzel birer fırsat sunuyorlar.

Negatif bir yanıtı kabul edebilmenin önemini nasıl anlayacağınızı öğrenmek için, herkes “evet” dediğinde ne olacağını düşünün. Her dileği yerine getirilmiş bir çocuğu düşünün. Mutlaka dengesiz, güvensiz ve inatçı olurlardı ve hiçbir şeye hak ettiği kadar değer vermezlerdi. Aynı şey bir yetişkinle, aslında herhangi bir kimseyle de olur.

“İmkansız olanı istemek, bir zeka hastalığıdır.”

– Anonim

Çoğu insan büyük ihtimalle “hayır”ın “evet” haline geldiği zamanı hevesle hatırlayabilir. Bu, engellerin üstesinden gelmek için çaba sarf ettiğini ve istenen şey için savaşmanın çok sevindirici olduğunu gösterir. Makul limitler özgürlüğümüzü engellemez, zihinsel sağlığımızı ve gelişimimizi sağlar. Bu olumsuz tepkiler için genellikle minnettar olmalıyız.

Sınırlar, elde etme arzusunu provoke eder. Güçlükler, entelektüel ve duygusal düşüncelerimizi etkinleştirir. Ayrıca büyümek, olgunlaşmak ve neler yapabileceğimizi ve ne yaptığımızı keşfetmemize yardım ederler. Kendimize karşı güven geliştirmemize ve dünyadaki yerimizi belirlememize yardım ederler.

“Hayır” kelimesini duymanın faydaları

İçten içe, hiç kimse bir yanıt olarak “hayır’ı” duymak istemiyor, özellikle reddedilen şey sizin için gerçekten önemli ise. Diğer insanlar sizinle olan ilişkilerini sürdürmek istemiyorsa,bu oldukça yıkıcı olabilir. Hayalinizdeki mesleğe başlamamak, hayalinizdeki yere gidememek, ihtiyaç duyduğunuz öğrenci kredisi için onay alamamak. Tüm bu olumsuz tepkiler gerçekten üzücü olabiliyor.

Some figure

Ancak, “hayır” kelimesini duymak üzücü olsa da, size birçok fayda sağlayabilir; bunlara aşağıdakiler dahildir:

  • Diğerlerinin bakış açılarını görmenizi ve kabul etmenizi sağlar. Negatif bir yanıtın nadiren kişisel bir şey olduğunu bilmek önemlidir. Bu basitçe diğer kişinin bazı şeyleri farklı gördüğü anlamına gelir.
  • Hedeflerinizi yeniden değerlendirmenizi sağlar. Elde etmeye çalıştığınızın önemini tartmak için mükemmel bir fırsat yaratır. Önceliklerini yeniden belirlemenize ve hedeflerinizi değiştirmenize yardımcı olur.
  • Fantezilerinizi ve takıntılarınızı gösterir. “Hayır”ı tekrar tekrar duyduğunuzda, belki de bir şeye hazır olmadığınızın bir işaretidir. Belki gereksiz yere inatçılık yapıyorsunuzdur.
  • Hayal gücünü ve başarı kapasitesini harekete geçirir. Eğer gerçekten istemek veya elde etmek istediğiniz bir şey varsa, sizi daha yaratıcı eylemlere götürebilir.

“Hayır’ın” üstesinden gelmek

En iyi hikayelerinizin çoğu ve kendinizle ilgili en iyi şeyler, “hayır” kelimesiyle başlar. Fakat aynı zaman da en kötü anılarınız da onlardır. Her zaman olduğu gibi önemli olan şey, başınıza gelenler değil, olanları nasıl ele aldığınızdır. Olumsuz bir yanıt almak, gerçekte kim olduğunuzu gösterebilir.

Some figure

Öncelikle, “hayır” insanları rahatlık bölgelerinden çıkarır. Mesajın basit olduğu bir kırılma noktası olarak işlev görür: ileri hareket edemezsiniz. Ve cevabınız, karakterinize ve reddedildiğiniz şeyin ne olduğuna bağlı olarak beklenmedik olabilir. Eğer olgunlaşmadıysanız, bir tepki ile karşılık verirsiniz. Kendinize güveniyorsanız, meydan okumayı kabul edersiniz.

“Hayır” ın üstesinden gelmenin ilk adımı onu kabul etmektir. Bunu kabul etmek, bir şeyin inkar edilmesinin işvereninizin, iş ortağınızın, finansal sisteminizin veya kim ne olursa olsun bunun için geçerli bir nedeni olduğunu anlamanızı gerektirir. Hiçkimse sırf olduğu kişi olarak veya bir şeyleri çok isteyerek onları kazanmaz, kazanmak için bundan fazlası gerekir.

Some figure

İkinci adım ise en samimi arzularınızı gözden geçirmektir. İstediğiniz şeye sahip olmak konusunda gereksiz yere inatçılık mı ediyorsunuz, istediğiniz şey gerçekten bu kadar önemli mi? Bu olumsuz yanıtın ardındaki gizli mesajlar nelerdir? Bu yeterince yetenekli olmadığınızı mı, hazır olmadığınızı mı, yoksa yanlış yolda olduğunuzu mu gösterir? Yeterince takdir edilmediğinizi mi yoksa durumu yanlış yorumladığınızı mı gösterir? Bu soruların cevapları bir sonraki aşamaya geçmenizde size yardımcı olacaktır.