Logo image
Logo image

Para mı Zaman mı? Cevap Mutluluğu Belirleyebilir

3 dakika
Zamanını ile ne yapıyorsunuz? Onu akıllıca kullanıyor musunuz? Neyin zamanınıza değeceğini düşünüyorsunuz? Bu sorular sıklıkla davranışlarımızla cevapladığımız ancak yansıtmadığımız sorulardır.
Para mı Zaman mı? Cevap Mutluluğu Belirleyebilir
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Hangisi sizi daha çok mutlu ediyor: zaman mı para mı? Yazar Marc Levy, Keşke Gerçek Olsa isimli kitabında bu soruya ilginç bir şekilde cevap veriyor. Bu kitapta, ilginç bir düşünce deneyi önermektedir. Her gün uyandığınızda size 86400 dolar veren bir banka hesabınız olduğunu hayal edin. Gün sonunda harcamadığınız miktar ise geri alınacak. Soru: O para ile ne yapardınız?

Bir noktada, banka hesabınız kendini doldurmayı durduracak. Bunun ne zaman olacağını bilmeyeceksiniz, bir duyuru veya uyarı da olmayacak. Peki ne yapardınız? Parayı her gün harcar mıydınız? Eğer bu fırsat kime verilse bu inanılmaz durumun avantajlarından yararlanırdı.

Aslında düşünürseniz hepimizin dünya üzerinde öyle bir hesabı zaten var. Doğduğumuz andan itibaren o bankanın birer müşterisiyiz. Bankanın ismi hayat ve biriken para ise zamanınız. Günün ilk saniyesinde banka hesabınıza sonraki 24 saat içinde harcayabileceğiniz 86400 saniye yatırıyor. Her gece, ne kadar kaldıysa silinecek. Bakiyeniz sıfır olacak.

Bakiyenizi ertesi güne taşıyamazsınız. Geri dönüş yok. Zamanınızı sizi en mutlu yapan şeyler için harcayabilirsiniz: aile, başarı, arkadaşlar, hobiler gibi. Ancak unutmayın, tek bir hayatınız var. Önemli olan şey ne kadar zaman harcadığınız değil, nasıl harcadığınız.

Some figure

Zaman mı para mı sizi daha mutlu yapıyor?

Daha kısa çalışma saatleri ve daha fazla kişisel zaman ile daha uzun çalışma saatleri ve daha iyi bir maaş arasında seçme şansınız olsa hanisini seçerdiniz? Aileniz ve arkadaşlarınızla daha fazla vakit geçirmek mi istiyorsunuz yoksa finansal olarak istikrarlı olmayı mı?

Bu soru bir academic dergi olan Sosyal Psikoloji ve Kişilik Bilimi (Social Psychological and Personality Science) içinde yayınlanan bir araştırma çalışmasına ilham olmuştur. Birleşik Devletler’de yaşayan 4500 kişiye araştırmacılar zamanın mı paranın mı mutluluk için daha önemli olduğunu sordu. İnsanların %64’ü daha fazla parayı tercih ettiğini söyledi. Buna rağmen, araştırma para yerine zamanı tercih eden kişilerin hayatlarından daha memnun olduğunu gösterdi. Bu daha daha büyük mutluluk demekti.

Sevdiğiniz bir şeyleri yapmak için boş zaman harcamak uzun vadede daha yüksek seviye memnuniyet sağlayacaktır. Veriler, deneyimlere yatırım yapmanın maddi şeylere yatırım yapmaktan daha çok mutlu edeceğini göstermektedir.

İnsanlar sosyal canlılardır. İlişkileriniz sosyal hayatınız, arkadaşlarınızla gülmeniz, hayat arkadaşlarınız ve aileniz, yapmayı sevdiğiniz şeyler için yaşar ve onlardan beslenirsiniz. Hiçbir şeyinizin kalmadığı bir gün gelecek ve maalesef bunun ne zaman olacağını bilemeyeceksiniz. Sonsuza kadar yaşayacağınıza kendinizi inandırıyorsunuz ve bu saniyeleri harcamak için fırsatları kaçırıyorsunuz. Zaman geçiyor, hayat yaşanıyor. Yaşadığınıza emin olun!

“Zaman en çok istediğimiz şeydir, ancak en kötü şekilde kullanırız.”

– William Penn

Some figure

Yaşlandıkça zamana daha çok değer verirsiniz

Kanada’da olan British Columbia Üniversitesi’nde yürütülen araştırmada, araştırmacılar zamana paradan daha çok vermenin yüksek seviyede mutluluk ile ilişkili olduğunu fark ettiler. Bu özellikle fazla paranın daha fazla çalışmak demek olduğu durumlarda doğrudur. Çalışma aynı zamanda yaşlandıkça zamanın daha öncelikli hal aldığını göstermektedir.

Zaman geçtikçe, onun ne kadar değerli olduğunun farkına varırız. Diğer taraftan para gittikçe daha az değerli hale gelir. Zaman geri alabileceğiniz bir şey değildir. Zaman size aittir ve nasıl harcayacağınıza karar verebilecek tek kişi yine sizsiniz. Başkalarının nasıl kullanacağınıza karar vermesine ve parmaklarınızın arasından kayıp gitmesine izin vermeyin. Hayatınızı geriye dönüp baktığınızda pişman olmayacağınız şekilde yaşayın. Eğer daha mutlu olmak istiyorsanız, zamanınızı akıllıca harcayın ve her gün sahip olduğunuz 86400 saniyenin tüm avantajlarını kullanın.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.