Paquita Salas: Eğlence ve Nostalji

Herkes eski yaşananları hatırlar. Hepimiz eskiden her şeyin nasıl olduğu konusunda nostaljik duygular besleriz. Hepimiz şöhreti ve onun ne kadar kısa ömürlü ve sahte olduğunu düşünürüz. Bu sebeplerden ve başka birçok sebepten dolayı, Paquita Salas TV dizisini severiz.
Paquita Salas: Eğlence ve Nostalji
Leah Padalino

Yazan ve doğrulayan film eleştirmeni Leah Padalino.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

TV dizileri günümüzde televizyonda başka seyredecek bir şey olmadığında izlediğiniz düşük kaliteli programlar değildir. Aksine insanlar dizileri eğlence haline getirmişlerdir. Aslında, bazen diziler sinemayı bile gölgede bırakırlar. İzleyici can sıkıcı reklamlarla muhatap olmak veya dizinin başlamasını beklemek zorunda değildir. Eski zamanların nostaljisini yaşatmak ve her şeyden önce, bizi gülümsetmek amacıyla yeni bir dizi ortaya çıktı: Paquita Salas.

TV dizileri artık yüksek kalitede yapılmaktadır. Basit bir filmden daha uzun sürdüğü gerçeğinden dolayı daha iyi karakter gelişimi sağlanır; bu da izleyicilerin karakterleri daha fazla tanımalarını sağlar. Fakat bu durum komediyi geri plana atmıştır. Son yılların en popüler komedi dizilerini düşündüğünüzde, çoğunun farklı tarzlarda olduklarını fark edersiniz. Ancak günümüzde dünyada her şey yaşandığı için, gülmeye her zamankinden daha çok ihtiyacımız var.

Bununla komedi dizilerinin artık yapılmadığını kastetmiyoruz. Ancak, televizyon dünyasının çok geliştiği bir gerçektir ki komedi dünyası da kendisini yeniden keşfetmiştir. Günümüzde, izleyiciler her bir hatayı fark ediyor ve hiç birini affetmiyor. Sonuç olarak, bu da yapımcıların üzerinde ekstra baskı ve sorumluluk oluşturuyor. İzleyiciler çok daha beklenti içindeler, çünkü izlemek için seçenekler çok fazla. Dolayısıyla, orijinal içeriklerin daha kolaylıkla ortaya çıktığı yeni platform alanları oluşturuluyor.

Paquita Salas Los Javis, Brays Efe ve Anna Castillo tarafından yapılmış bir dizidir. İlk başlarda sadece Instagrama konan videolar şeklindeydi. Daha sonra Netflix dizisi haline gelen bir Flooxer yapımı dizi olmuştur.

Dizi Netflix ile çalışmaya başladıktan sonra bütçesi gözle görünür şekilde büyüdü. Sonuç olarak da kalitesi arttı ve tabi ki yaygınlaştı. Paquita Salas’ın oldukça başarılı olduğuna hiç şüphe yoktur. Dizinin 3. Sezonu duyuruldu ve gösterimi yakındır. Peki, bu dizi niçin bu kadar başarılı oldu?

Paquita Salas: Gerekli bir kaçış

Yaklaşık her bölümde 20-25 dakikalık bir süresi ve bir sezonda toplam 10 bölümüyle Paquita Salas, eğlendiren bir dizidir. Fazla zamanımızı almayan ve anlaşılması kolay bir dizi. Dizinin esas amacı izleyicilere hoşça vakit geçirtmektir.

Paquita Salas kolaydır, ama biraz karmaşıktır. Bu dizi sizi saatlerce ekrana kilitleyen ve anlayabilmek için zihinsel çaba sarf etmeniz gereken bir dizi değildir. Sadece insana arkasını yaslanıp, gevşemesini ve eğlenceli bir komedinin tadını çıkarmasını amaçlayan bir dizidir. Bahsetmemiz gereken önemli bir konu da 90’lı ve 2000’li yılların İspanyol televizyon kültürünü daha iyi anlaması için de izleyiciyi yormayan bir dizi olmasıdır.

¡Ala…Dina!, A las once en casa ya da Ana y Los Siete gibi İspanyol dizileri bir zamanlar büyük hit olmuşlardı. Bu tür diziler günümüzde artık bize çok uzak. Bazılarını nostaljiyle, bazılarını da utançla hatırlıyoruz. Bir zamanlar ekranda görülen yüzler şimdi ya popüler kültürde yok oldular ya da başka yapımlarda alakasız rollerde oynadılar. Bir gün başarılı olan bir yapım, başka bir gün tamamen çöküş yaşayabilir. Zaman değiştikçe insanların zevkleri de değişiyor.

İşte Paquita Salas’ın da dizi boyunca yaşadığı budur. Yetenekli bir müdür olduğu zamanlarda zafer yıllarını yaşayan, fakat maalesef şimdilerde miadını doldurmuş bir kişilik. Paquita’nın her şeyi acayiptir; onun demode giysileri, kızarmış pirzola ile ilgili takıntıları… Temel olarak söylenebilir ki, 21. yüzyıla asla uyum sağlayamamış biridir. O hep başarılı yıllarını hatırlamaktadır ve yaşanan bütün bu değişikliklerden hiç mutlu değildir.

Paquita Salas bize hala sade bir eğlenceye hayatımızda yer olduğunu ve günümüz dünyasına ve geçmişe gülmeyi hatırlatıyor. Dizi inanılmaz eğlenceli, bu yüzden de izleyenler tarafından çok seviliyor.

Paquita Salas

Kaybedenlerin dünyası

‘Kaybeden’ kelimesi çok aşağılayıcıdır. İnsanları bu şekilde adlandırmak kaba ve saygısızcadır. Ama bu sözcük Paquita Salas’da oldukça yaygın olarak kullanılıyor. Dizide, bir zamanlar çok başarılı olan film yıldızlarından ve şimdi onların zafer günlerini zihinlerinde yaşadıklarından söz ediliyor.

90’lı ve 2000’li yıllarda Paquita, şöhreti kaybolmuş olan Lidia San José gibi önemli TV aktrislerinin menajerliğini yapmıştır. Paquita artık eski bir yetenek haline gelmiştir, bu yüzden de yeni veya popüler hiçbir yıldız onun menajerliğini istememektedir. Buna rağmen o işini devam ettirebilmek için elinden geleni yapmaktadır.

Bu diziyle ilgili inanılmaz bir gerçek de birçok iyi tanınmış yüzlerin ( bahsettiğimiz Lidia San José ve Ana Obregón da dahil) dizide oynamasıdır. Los Javis, bunun gerçekleşmesinde çok etkili oldu, çünkü birçok aktör Paquita Salas’da birlikte çalışmaya karar verdi.

Paquita, kendi oyuncularının katıldığı ve bir İspanyol oyun şovu olan Pasapalabra puanına göre başarısını ölçer. Bunun sebebi ise televizyon programlarının kısa filmlerden veya TV rollerinden daha çok getirisinin olmasıdır. Böyle doymuş bir pazarda ayakta kalmak ve en iyisi olmak gerekir. Bu da Paquita’nın rekabetçiliğine ve zamanla yol olmasına sebep olan bir şeydir. Paquita Salas hem yeni, hem de eski şov dünyasına harika bir bakış açısı sunar. Böylece dünyanın ne kadar değiştiğini ve şöhretin ne kadar zayıf ve kısa ömürlü bir şey olduğunu fark ederiz, tıpkı başarının ve güzelliğin de bir gün yok olduğu gibi.

Engelleri aşmak

Film dünyası maalesef insanların fizik yapısına çok önem verir. Şişman insanlar daima bir şekilde Paquita’nın durumundaki gibi gülünçtür. Brays Efe (Paquita’da oynayan aktör) bundan Feroz Ödülleri töreninde bahsetti. Konuşmasında, görünüş ve rol yapmak arasındaki ilişkiden bahsetti ve görünüşe takılmamızın kötü olduğunu hatırlattı.

Film ve televizyon dünyası rol yapma kalitesine fiziksel görünüşten daha çok önem vermelidir. Eğer gerçek dünyayı resmetmek istiyorlarsa, ulaşılması güç estetik kriterlere odaklanmamalıdır. Paquita şişman ve gülünç olmasına rağmen, gerçekte kendi durumunun farkındadır ve zayıflamak için çaba göstermemektedir.

Bir kadını temsil eden bir aktör, başka hiçbir yerde başarılı roller almayan eski TV yüzleri, her türlü aktör ve aktrisler… Paquita Salas engelleri aşar, eğlence dünyasının sertliğini ve zulmünü bir kenara bırakmadan da eşsiz bir dizi yapmanın pekala olacağını bize gösterir.

Paquita Salas

Başlangıç hiç kimse için kolay değildir, ancak eğlence dünyasına uyum sağlamanın ve başarılı olmanın da bir bedeli vardır. Seyircilerin hepsi her şeyi eğlence ve oyun olarak görür, fakat işler göründüğü kadar kolay değildir. Aslında, bir yapımcı için bir projeyi ve rol yapması için oyuncuyu kabul etmek ve o projeyi hayata geçirmek hiç de kolay değildir.

Paquita Salas bu başlangıçları, aynı eğlence dünyasındaki rekabet ve engeller gibi çok iyi yansıtır. Buna ek olarak, bu engelleri kırıp yok eder ve başkalarından farklı, benzersiz olmaya bir adım atar. Brays Efe, Paquita Salas’dan önce pek iyi tanınmayan bir aktördü. Buna rağmen, bizim çoğu kez unuttuğumuz Paquita’yı canlandıran adam olarak harika bir performans gösterdi.

İlginç bir gerçek: Dizi üçüncü sezonu için herkese açık çağrı yaptı, bu da herkesin bu çağrıya katılabileceği anlamına geliyordu. Paquita gibi hepimiz yeni, ilginç oyuncular istiyoruz.

Düşük bir bütçeyle ve küçük bir macera olarak başlayan bu dizi şimdi İspanya’da bir mihenk taşı haline gelmiştir. Paquita Salas sadece bir komedi dizisi değildir. Kaybedenlerin dünyasını anlatmaktadır, etrafında köpek balıkları olduğu halde yüzmeye çalışanların dünyasını.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.