Logo image
Logo image

Pandemi Sırasında Empati Neden Her Zaman Olduğundan Daha Önemli

3 dakika
İnsani krizler sırasında içten ve etkili empati çok önemlidir. Bu, insanlar arasında merhamet ve pozitif bir ilgi ile köprüler kuran, pozitif değişimlere neden olabilecek bir enerjidir. Pandemi sırasında empatinin neden bu kadar önemli olduğunu öğrenmek için bu yazımızı okuyun!
Pandemi Sırasında Empati Neden Her Zaman Olduğundan Daha Önemli
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Bu zor zamanlarda, empati daha önce hiç olmadığı kadar gereklidir. Dünya liderleri ve sağlık çalışanları da dahil olmak üzere herkes empatik olmalıdır. İnsanlardaki bu özelliğin uyanması hiç bu kadar önemli olmamıştı. Bu yazımızda pandemi sırasında empatinin önemini keşfedeceksiniz.

Ancak, bununla birlikte, psikologların çok iyi bildiği bir şey, insanlık durumu dolayısıyla empatiyi her zaman iyi kullanmadığımızdır.

Birinin acısını hissetmek ve bu acıyı anlamak birbirinden farklıdır. Çünkü hisler ile eylemler arasındaki çizgi çok fazla insanın geçmeye istekli olmadıkları bir çizgidir. Doğrusu, çok az insan ortak fayda için enerji ve kaynakları seferber eder.

Sonuçta, empatinin gerçek amacı budur: diğer insanların duyguları ile bağlantı kurarak ve onlar için en iyisini amaçlayan bir şekilde davranarak hayatta kalmayı ve refahı teşvik etmek. Bu çok basit, ancak yine de, bazen çok zor hale gelen bir şey.

Daniel Goleman’ın haklı bir şekilde belirttiği gibi, bir kişi ne kadar zeki olursa olsun, etkili ve aktif empati olmaksızın çok uzağa gidemez.

Some figure

Pandemi Sırasında Empati

Krizler sırasında empati, bir katalizör gibi görev yapabilir, ya da gruplar arasında uyumu sağlayabilir, ihtiyaçları belirleyebilir ve aktif işbirliğini sağlayabilir.

Bundan dolayı olumlu olmayı teşvik edip çatışmalar inşa eden biri olmamanız gerekir. Dünya, çözümler yaratmaya odaklanmış kalpler ve zihinlere ihtiyaç duyuyor.

Aşağıda pandemi sırasında empatinin neden önemli olduğunu detayları ile birlikte keşfedebilirsiniz.

Etrafımızdakilerin İhtiyaçlarını Anlamak İçin Empati

Mevcut sağlık krizinde basitçe enfekte olmaktan kaçınmaktan çok daha belirleyici olan bir şey var. Bazı insanlar kendilerini sadece kendi aileleri ile ilgilenmekle sınırlandırırlar. Ancak, güncel durumumuzda bunun ötesine geçebiliyor olmamız gerekir.

Mahalle destek ağlarına ihtiyacımız var. Apartmanımızın beşinci katta tek başına yaşayan emekli adamı ya da üçüncü kattaki, birinin onlar için alışverişe gitmesine ihtiyaçları olan yaşlı çifti tanımlayabiliyor olmamız gerekiyor.

Duygusal empati çok faydalı, çünkü başla bir insanın ne hissettiğini hissetmemize olanak sağlıyor. Ancak, bilişsel empatimiz üzerinde de çalışıyor olmalıyız. Bu gerçek ihtiyaçları, duyguların ötesine geçen, harekete geçen, çözümler üreten empatidir.

Ön Saflardaki Profesyoneller De Empatiye İhtiyaç Duyuyor

Sağlık hizmeti sağlayıcılarımızın doğaları itibariyle genellikle hastalarına yönelik gerçek bir empati duygusu olan insanlar olduğu açık. Bu gerçek yadsınamaz. Ancak, bu duygu pandemi sırasında her zamankinden daha fazla gerekli çünkü son günlerde bu ve diğer gruplara yönelik kınanmaya değer davranışları görmekteyiz.

Bazı insanlar pek çok doktorun arabalarına sprey boya ile tehdit edici mesajlar bırakıyor. Komşuları bu doktorların, hemşirelerin ya da süpermarket çalışanlarının kapılarına notlar bırakarak pandemi sırasında yaşamak için başka bir yer bulmalarını talep ediyorlar. Bunlar çok uygunsuz davranışlar!

Bu davranışlar, bu pandemi sırasında elinden ne geliyorsa yapan bu çalışanlarda korku, tedirginlik ve sıkıntıya neden oluyor. Bize bakanlara bile iyi davranamazsak, bu durumun üstesinden nasıl gelebiliriz ki?

Some figure

Şefkatli Empati Konusunda Yetenekli Liderlere İhtiyaç Duyuyoruz

Odak: Mükemmelliğin Gizli Anahtarı adlı kitabında Daneil Goleman liderlik alanı söz konusu olduğunda empatinin üçüncü bir temel türü olduğunu açıklar. Goleman bu empati türüne şefkatli empati adını verir. Bu empati türü diğerleri için içten endişe gösteren duygusal, bilişsel ve davranışsal bir cevaba neden olur. Bu empati türü insana ger şeyin üzerinde değer veren merhametin ön plana çıkmasına izin verir.

Bir Küresel Büyüme Fırsatı

Empatiye bu pandemi sırasında her zaman olduğundan daha fazla ihtiyaç var. Bunu uygulamak, ve Manchester Üniversitesinden Dr. Karen Tristen tarafından yürütülen çalışma gibi birçok çalışmanın bizlere açıkladığı şeyi hesaba katmak için elimizde gerçek bir fırsat var.

Bu çalışmaya göre aktif empati, yani sosyal destek ile sağladığımız empati, daha güçlü ve mutlu bağlar oluşturur ve hatta yaşam beklentisini bile arttırabilir.

Bundan dolayı, belki de bu çocuklarımızın empatiyi öğrenmesi, ve empatinin topluluklarımızı ve mahallelerimizi genişletmesine izin vermek için mükemmel bir fırsattır. Ayrıca, bu şefkat oluşturmak için de mükemmel bir alandır. Bir arkadaşımızdan, kardeşimizden, bir doktordan ve hatta bizimkinden binlerce kilometre uzakta olan bir ülkede olan ve bu hastalığa bir aşı bulmaya çalışan bir araştırmacıdan gördüğümüz şefkat. Hadi bu konuda derinlemesine düşünelim, ve bu fırsatı kullanalım.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Tristen K. Inagaki, Edward Orehek On the Benefits of Giving Social Support: When, Why, and How Support Providers.Personality and Social Psychology Bulletin, 32(3), 313–327. https://doi.org/10.1177/0963721416686212

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.