Ortoreksiya: Sağlıklı Yiyecek Tüketme Takıntısı

Ortoreksiya: Sağlıklı Yiyecek Tüketme Takıntısı
Sara Clemente

Yazan ve doğrulayan Psikolog ve gazeteci Sara Clemente.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Doktorunuz muhtemelen size daha az doymuş yağ, kolesterol, tuz ve şeker içeren sağlıklı ve hafif yiyecekler yemenizi söylemiştir. Bununla birlikte, ağzınıza giden her bir lokmayı daha fazla takıntı yapmak – ortoreksiya denilen bir bozukluk – sağlıksız olmanın yanı sıra bunun altında yatan ruhsal bozukluğun da sinyali olabilir.

Bu durumlarda, en zor şey belirtileri tanımlamaktır. Bu bozukluğa sahip olanlar genellikle sağlıklı görünürler. Bu nedenle, iyi bir alışkanlığı kötü olandan ayıran çizgiyi geçtiklerini söylemek çok zor. Yani soru şu, bu çizgi nedir?

Sağlıklı bir diyet nedir?

Sağlıklı yemek tam, çeşitli ve dengeli bir diyete sahip olmak demektir. Vücudun ihtiyacı olan tüm besinleri içeren tek bir gıda yoktur. İşte bu yüzden tüm farklı besin gruplarını yemeklerimize (meyve, sebze, tahıl, et, vb.) eklemek çok önemlidir. Bizim için hepsi önemli ve sadece vücudumuzun ihtiyaç duyduğu miktarı yemeliyiz.

Bu nedenle, çeşitli bir diyet yapmak için çok sağlıklı ve her türlü gıdadan bazılarını dahil etmeye çalışın. Bu şekilde vücudunuza günlük yaşam ve optimum işleyiş için ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlarsınız.

Sağlıklı beslenme nasıl sağlıksız olabilir?

Aşırıya kaçan her şey zararlı olabilir. Bu durumda, sağlıklı beslenmenin harika bir hareket olduğunu düşünmemize rağmen, aşırı sağlıklı bir diyet, takıntı haline dönüşür ve hayatınızın allak bullak olmasına yol açabilir. Ortoreksi bu davranışın adıdır. 2000’de tanımlanmış olsa da, çoğu insan hala bunun ne olduğunu bilmiyor.

sağlıklı yemek

Bu davranışsal bozuklukta, insanlar bazı yiyecekleri şeytan yerine koyarken, besinlerin besin bileşenlerini kontrol etmek için aşırı katı yeme alışkanlıkları geliştirirler.

Ortoreksisi olan insanlar sadece organik olarak yetiştirilmiş yiyecekleri yiyebilirler: GDO, kimyasal madde, böcek ilacı veya ot öldürücü madde içeren gıdaları asla tüketmezler. Diyetlerinde sadece “doğal” yiyecekler vardır ve diyetleri koruyucu, şeker ya da yağ içermez.

Örnek olarak, ortoreksisi olan insanlar muhtemelen beyaz yağ parçalarını görebildikleri için pastırma yemeyi istemezler. Sebzelerin organik olmadığını duymaları halinde organik olmayan sebze içeren çorba içmeyi redderler.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) bu bozukluğu henüz bir hastalık olarak tanımıyor. Fakat bir kişinin fiziksel ve psikolojik iyi hali için güçlü etkileri yok değil. Yapılan çalışmalar, bu saplantılı titizliğin ardında genellikle bir akıl hastalığı olduğunu ortaya çıkarmışlardır.

Ciddi sağlık etkileri

Yeme bozuklukları genellikle ilerleyicidir. Bu kişiler belki de ilk olarak işlenmiş ürünleri tüketmeyi bırakmışlardır. Daha sonra, eğer bozukluk gelişirse, organik olmayan bir şey gibi, gerekli besinleri diyetlerinden azar azar keserler.

Ortoreksiya hakkında bilinmesi gereken diğer bir şey ise, ortoreksisi olan kişiler gıda ile ilgili her şey hakkında daha titiz olmaya ve katılaşmaya başlarlar. Bazı yiyecek gruplarını ortadan kaldırırlar ve genellikle bu yiyeceklerin alternatiflerini de kullanmazlar. Durum çok ciddiyse ve takıntıları kontrol edilmezse, bu kişiler yetersiz beslenmeye maruz kalacaklardır.

Yeme bozukluğunu nasıl tespit edebilirsin?

Normalde ortoreksiya olan insanlar yemeklerini,  ne zaman ne yiyeceklerini saatlerce ayrıntılı olarak planlarlar. Yedikleri her şeyi analiz ederler ve diyetlerine uymayan gıdaları diyetlerinden çıkarırlar ve bunları yemekten kaçınırlar. Ayrıca, yaptıkları diyetlerini herhangi bir nedenle saklamıyorlarsa sıklıkla çok suçlu hissederler.

Kendilerini sosyal ortamlardan ayrıştırırlar. Restoranda yemeklerde ne olduğunu bilmemek onları dışarıda yemek yemekten alıkoyar. Bu nedenle, bu kontrol eksikliğini gidermek, hissetmemek için, her zaman kendi yemeklerini kendileri yaparlar.

Ortoreksiya: kişilerin psikolojik profili

Gelişmekte olan takıntılara en çok eğilimli insanlar genellikle çok karakteristik kişilik özelliklerine sahiptir. Ne kadar ve nasıl yedikleri konusunda takıntı yapma eğiliminde olan insanlar, yaşamlarının diğer yönlerinde de kontrol ihtiyacı duymaya eğilimlidirler.

Bu saplantı kontrol ile birlikte sık sık kaygıya yol açar. Ve insanlar anksiyete ile çok farklı şekillerde başa çıkıyorlar: en klasik yöntemlerden biri “buzdolabına saldırmak”.

Ek olarak, yüksek düzeyde kaygıların eşlik ettiği yaşamlarının her alanında aşırı derecede mükemmeliyetçiliğe sahiptirler (iş, aile, sosyal). Onların arkadaşları ve tanıdıkları, onları katı, hassas, esnek ve kurallara uyan insanlar olarak tanımlarlar.

Ortoreksinin klasik yeme bozuklukları ile ilişkisi nedir?

en sağlıklı diyet

Yukarıdaki risklere ek olarak, gerçek şu ki, ortoreksi, anoreksiya gibi diğer yeme bozuklukları için bir köprü olabilir. Her ne kadar yakından ilişkili olsalar da, ikisi arasındaki farklar gayet açıktır.

Anoreksiyası olan insanlar kilo almaktan korkar ve bedensel öz-kavramları değişir. Bu nedenle, bir yiyeceğin organik kökenli olması önemli değildir, içerdiği kalorinin ve yağın miktarına daha çok takıntılıdırlar.

Sağlıklı bir diyet yapmak sizin için iyidir; bu kesinlikle doğru. Sağlıklı bir diyet, kilonuzu korumak için gayet ideal bir yoldur, bir kiloda tutabilir, kolesterolünüzü kontrol edebilir ve bazı kalp ve damar hastalıklarının önlenmesine yardımcı olabilir. Bununla birlikte, gıda üzerindeki kontrolün bir takıntı haline gelmesi durumunda tüm bu faydalar göz ardı edilir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.