Ortak Barınma: Yeni Bir Komün Yaşam Tarzı

Ortak barınma, sadece emekli toplulukları için olan bir gelecek projesi değildir. Genç kuşaklar da bu yaşam tarzına ilgi duyuyor. Konuyla ilgili her şeyi öğrenmek için okumaya devam edin!
Ortak Barınma: Yeni Bir Komün Yaşam Tarzı
Valeria Sabater

Yazan ve doğrulayan psikolog Valeria Sabater.

Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Ortak barınma bir trendden çok daha fazlasıdır. Ortak barınma geleceğin ta kendisidir; emekliler için yeni bir yaşam biçimidir. Birçok aktiviteye katılabileceğiniz ortak açık alanlara sahip evlerden oluşan bir topluluktur. Tüm bunlar doğanın ve arkadaşlığın tadını çıkarabileceğiniz doğal bir ortamda size sunulur.

Neden denemeyesiniz? Neden arkadaşlarınızla ​​böyle bir proje planlamayı düşünmeyesiniz? Sizin için inşa edilmiş, yaşça büyük bir toplulukta kaynakları paylaştığınız küçük ve konforlu evler. Fazlasıyla cazip bir fikir, özellikle şu an yalnızlığın toplumlarımızda ve yaşlılarımız arasında çok yaygın olduğu bu zamanlarda.

Bu tür projeler yeni değildir. Ortak barınma, ilk olarak 70’lerde Danimarka’da ortaya çıkmıştır. 80’lerde bu topluluklar, Oakland, Berkeley, Bellingham ve Washington gibi şehirlerde yaygınlaşmıştır. Ülkedeki en güzel doğal manzaralardan bazılarını barındırırlar. Günümüzde Avrupa ve Japonya’da da ortak barınma toplulukları bulabilirsiniz.

İyi organize edilmiş bir ortak barınma projesi genel sağlığınız için çok yararlı olabilir. Var olan topluluk modelleri insanlarla bağlantı kurmayı teşvik etmemektedir. Bu sürekli değişen, sofistike ve gelişmiş toplumda, nasıl yaşlanmak istediğimize dair fikirlerimiz, daha geleneksel hale gelmektedir.

ortak yaşam alanı bahçeden sosyalleşen komşular

Ortak barınma, arkadaşlık ve yaşam kalitesi

İçinde yaşadığımız bu aşırı-bağlantılı dünyada, insanlar neredeyse her zaman baskı altındadır. Bu dünyada, iş yaşamınız her zaman kişisel yaşamınızla uyumlu değildir. Zaman çizelgeleriyle uğraşmak, ev-iş arasında sürekli olarak mekik dokumak ve küçük, dar, pis yerlerde yaşamak zorunda kalırsınız.

Birçok etmen, genç nesiller arasında, ortak barınmayı daha çekici bir alternatif haline getirmektedir. Genç kuşaklar için bu tür bir yaşam şekli oldukça ilgi çekicidir. Manchester Üniversitesinde, Dr. Jo William’ın yaptığı bir araştırma, insanların olumlu sosyal etkileşimlere karşı bir istek ve özlem duyduklarını gösterir.

Ortak barınmanın mimari ve çevresel bir amacı vardır: Bu amaç sosyal olarak bağlı bir toplulukta, bilinçli yaşam modelini yeniden yaratmaktır.

Tüm ihtiyaçlar ve yaşlar için ortak çalışma alanları

Ortak barınma yaşam tarzı, sadece yaşlılar için tasarlanmış bir yaşam tarzı değildir. Günümüzde birçok farklı türde insan, bu toplulukları yaratmıştır. Ortak barınma alanlarında, yaşamak istedikleri yaşam türünün farkında olan gençler, temiz bir sayfa açan aileler ve hatta boşanmış veya emekli olan başarılı profesyoneller bulabilirsiniz.

Benzer bir şekilde, bazı topluluklar, eğer istediğiniz insanlarla yakınlıksa, size bu yakınlığı sunarken, diğerleri devam eden bir sosyal bağlantıya odaklanırlar. Aralarından seçim yapabileceğiniz onlarca farklı türde topluluk vardır, ancak ortak barınmanın arkadaşlık, işbirliği, zaman ve kaynakları paylaşmak üstüne odaklandığını unutmamalısınız.

ortak yaşam alanının iç kısmından bir kare

İşin özü dengede

Birçok arkadaş grubu sıfırdan ortak barınma toplulukları yarattılar. Bir arazi satın aldılar ve sadece evler inşa ederek başladılar. Aynı şekilde, taşınmaya hazır ve çoktan bitirilmiş projeler de bulabilmeniz mümkündür.

Ayrıca, ortak barınma alanlarını sunduğu en güzel şey, mahremiyet ve topluluk arasında oluşturulmuş mükemmel dengedir. Diğer topluluklardan farklı olarak, her bir kişi kazancını kendisine saklayabilir ve topluluğu ayakta tutabilmek için komşularınızla birlikte sağa sola ürün satmanıza kesinlikle gerek yoktur.

Bu toplulukların bazı yapısal esasları vardır:

  • Bu tip bir komünde herkesin paylaşabileceği ortak bir ev olması gerekir. Yemek odası, mutfak, oyun alanı, müzik alanları, ofisler, kütüphaneler, atölyeler, çamaşırhaneler ve toplantı yerleri gibi ortak alanların bulunduğu yer burasıdır.
  • Herkes bu bölgenin bakımını ve ev işlerini yapmayı kabul eder. Toplantılar, diğer şeylerin yanı sıra işleri planlamak ve etkinlikler ve projeler düzenlemek için burada yapılmaktadır.
bir ortak barınma kominitesinin kuş bakışı görünümü

Ortak çalışma ortamları ve çevrebilim

Ortak barınmanın belki de en ilginç olan yanlarından biri bu komünlerin ne kadar çevre dostu oldukları gerçeğidir. Bu evler, size sadece doğal manzara sunmak için inşa edilmemiştir; elektriği güneş panelleriyle üretmek gibi doğal kaynakları kullanmaya çalışarak sosyalliği ve dayanışmayı teşvik etmek için de tasarlanmışlardır.

Kısacası, ortak barınma artık hayatlarımızda olan bir gerçektir. Bu topluluklar dünyanın her yerinde mevcuttur ve farklı nesiller onların bir parçası olmaktan zevk almaktadır.

İlginizi çekebilir ...
Sağlıklı Arkadaşlıklar: Büyümenize Yardımcı Olan İlişkiler
Aklınızı Keşfedin
sayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
Sağlıklı Arkadaşlıklar: Büyümenize Yardımcı Olan İlişkiler

Belli aralıklarla tekrardan dirilttiğiniz arkadaşlıklar vardır. Aynı şekilde, farklı durumlardan ya da zamanınız olmadığından ötürü bitenler de var...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.