Orman Ruhlarının Dansı: Güzel Bir Japon Masalı

Bu muhteşem bir mesaj içeren bir Japon masalı. Doğuştan fiziksel bir bozukluğa sahip iki adam, farklı tavırları sonucunda farklı deneyimler yaşar. 
Orman Ruhlarının Dansı: Güzel Bir Japon Masalı
Gema Sánchez Cuevas

Yazan ve doğrulayan psikolog Gema Sánchez Cuevas.

Son Güncelleme: 19 Nisan, 2019

Bu Japon masalı, uzak bir yerde, aynı gün aynı saatte doğmuş iki adamı  hikayesini anlatır. Her ikisi de çok mütevazı ailelerden gelmiştir. Şaşırtıcı bir şekilde doğuştan aynı fiziksel kusura sahiptirler: her ikisinin de alnında büyük bir yumru vardır.

Bu eski Japon masalındaki iki kahramandan biri olan Tse, çok kibirli bir ailedendir. Diğerlerinden üstün olduklarını düşünüyorlar ve başkalarının dikkatini çekmek için rekabet etmekten keyif alıyorlardı. Öte yandan, diğer kahraman olan Yung, mütevazi ve huzurlu bir aileye sahipti. Ailesinin bütün üyeleri birbirlerine sevgi dolu ve kibar davranıyordu.

“Dünyanın en iyi doktorları Doktor Diyet, Doktor Sessizlik ve Doktor Neşe’dir.”

– Jonathan Swift

Kibirlerinin bir sonucu olarak, Tse’nin anne babası, ailelerinin yeni üyesinin fiziksel bir kusuru olduğunu gördüklerinde çok utanmıştı. Ailelerinden birinin yüzünde böyle çirkin bir yumruyla doğduğuna inanamadılar. Yumruyu yok etmeye çalıştılar, ama çabaları işe yaramadı.

Bu arada, Yung’ın ailesi çok farklı davranmıştı. Çocuğun kardeşlerine göre daha fazla sevgiye ihtiyaç duyacağını düşünmüşlerdi. Böylece onu nezaket ve şefkatle büyüttüler. Ona değerli olduğunu ve alnındaki yumrunun utanılacak bir şey olmadığını öğrettiler.

Ve iki çocuk büyüdü…

Tse kendini çok şanssız hissederek büyüdü. Ailesi ondan utanıyordu ve mümkün olduğu kadar onu gizlemeye çalışıyordu. Alnını şapkalarla kapatıyorlardı. Zamanla, Tse öfkeli ve mutsuz bir insan oldu.

ağaç altında oturan adam

Öte yandan, Yung normal bir çocuk olarak büyüdü. Diğer çocuklar alnındaki yumruyla dalga geçti ama bunu umursamadı. Kendisiyle dalga geçmeyi ve hatta başkalarıyla birlikte kendine gülmeyi öğrendi. Zamanla, çocukların geri kalanı Yung’ın fiziksel kusurunu görmeyi bırakarak bunun yerine onun mizah anlayışı ve çok iyi bir arkadaş olduğu gerçeğine odaklandılar.

Yung, neşeli ve meraklı bir genç adam oldu. Aynı zamanda cesur ve maceracıydı. Öte yandan, Tse diğer insanlardan nefret ediyordu. Öfke duyuyor ve neden bu kadar şanssız olduğunu anlamıyordu.

Orman ruhları

Bir gün, Yung ormana gitmişti. Farkına bile varmadan gece oldu. Orada kalmaya ve dinlenmeye karar verdi. Şenlik seslerini duymaya başladığında epey geç olmuştu. Dikkatlice bir şenlik ateşine yaklaştı ve çalılıktan neler olduğunu gördü. Orada, ateşin etrafında dans eden olağanüstü varlıklar gördü. Garip göründüklerini fark etti. Bunlar orman ruhlarıydı.

Yung korkmuştu ama dans öyle eğlenceli gözüküyordu ki dayanamadı. İyice yaklaşıp orman ruhlarının şaşkın bakışları karşısında dans etmeye koyuldu. Bu Japon masalına göre, ruhlar Yung’un coşkusundan memnundu. Güneş doğana kadar onunla dans ettiler. Geceyi gülerek ve eğlenerek onun yanında geçirdiler.

japon masalı ve orman ruhları

veda etme zamanı

Bu Japon masalı ilginç bir şekilde bitiyor

Yung, alnındaki yumru olmadan köye dönünce herkes şok olmuştu. Başına gelen olağanüstü olayı anlattı, kimse bu anlattıklarına inanamamıştı. Sonra, Tse, Yung’dan ona kıyafetlerini ödünç vermesini istedi, böylece onun yerine geçecek ve orman ruhlarını görmeye gidecekti. Nihayet alnındaki rahatsız edici yumruları kurtulacaktı.

Ormana girdi ve sabahın erken saatlerinde ruhların seslerini duydu. Yung daha sonra onlara yaklaştı. Ne var ki ruhların bir an evvel alnındaki yumruyu yok etmesine can atıyordu. Onun için başka hiçbir şeyin önemi yoktu. Bu yüzden dans etmedi ve eğlenceye katılmadı. Ruhlar onu eğlenceye dahil etmeye çalıştı ama her seferinde sinirlenip kendini geri çekti. sinirlendi.

nehir manzarası

Güneş doğmak üzereyken, ruhlardan biri yanına geldi ve diğer yumruyu da alnına ekledi. “Yumrunu al da git buradan. Bir daha da geri gelme,” dedi. İşte bu eski Japon masalına göre Tse köyüne alnında iki yumruyla dönmüştü. O zaman herkes, neşenin ve cömertliğin bol şans getirdiğini öğrenmişti. Öte yandan, öfke ve bencillik sadece kötü şans ve yalnızlık getirir. Umarız bu Japon masalı, sizin de bu gerçeği görmenize yardımcı olur.

İlginizi çekebilir ...
Bir Çin Masalı: Kayıp At
Aklınızı Keşfedin
sayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
Bir Çin Masalı: Kayıp At

Bu Çin masalı, uzak bir köyde yaşayan ve komşuları tarafından oldukça saygı duyulan, sevgi dolu ve mükemmel gelenekleri olan iyi bir adamı konu alm...


Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.