Orfidal Nedir? Etkileri Nelerdir?

Orfidal günümüzde, anksiyete ve uykusuzluk problemlerine karşı doktorlar tarafından en fazla yazılan ilaçtır. Ancak bu ilacın, 12 hafta ya da daha uzun süren tedavilerde hem fiziksel hem de mental olarak bağımlılık yaptığını unutmamak gerekir.
Orfidal Nedir? Etkileri Nelerdir?
Valeria Sabater

Yazan ve doğrulayan psikolog Valeria Sabater.

Son Güncelleme: 29 Mart, 2022

Orfidal günümüzde neredeyse Aspirin gibi en yaygın bir biçimde kullanılan ilaçlar arasında yer almaktadır. Bu ilacın anksiyete ve uykusuzluk problemlerine karşı doktorlar tarafından en fazla yazılan ilaç haline gelmesinin tek nedeni bulunmaktadır. Bu neden, günlük aktivitelerimizi herhangi bir biçimde etkilemeden rahatsızlığı tedavi etme kapasitesidir. Ancak yine de bu ilacı kullanırken dikkatli olmak gerekir. Çünkü Orfidal benzodiazepin grubunda bulunan bir ilaçtır ve bu gruptaki ilaçlar bağımlılığa yol açabilir.

Belki de pek çoğumuz, çok küçük ve hiç dikkat çekmeyen bir ilaç olan Orfidal’i her gün içen birilerini tanırız. Belki de doktorun yazdığı reçeteler arasında bulunan bu ilacı da almış bile olabiliriz. Hatta uzun süredir kullandığımız ilaçlar arasında da bulunuyor olabilir. Peki bu ilacın kullanımının 12 haftayı geçmemesi gerektiğinin farkında mıyız?

Orfidal, aktif içeriği lorazepam olan ve en fazla kullanılan psikotropik ilaçlar arasında yer almaktadır. İçerdiği diğer maddeler laktoz, selüloz, amberlite ve magnezyum stearattır.

Bir şekilde öğrenmiş, okumuş ya da birilerinden duymuş olabilirsiniz. Ancak bazı insanların yaşamları oldukça karmaşık olabilir, kaotik sorunlar barındırabilir ve hiç bitmeyen uzun geceler içerebilir. Bu yüzden de ilk müdahale doktorları tarafından Orfidal ilacının aylarca peş peşe yazılması oldukça sık rastlanan bir durumdur. Bu durum o seviyeye kadar uzanır ki, toplumun önemli bir kısmı (ve özellikle de yaşı ilerlemiş olan insanlar) bu ilaç olmadan gün ışığı göremez hale gelirler.

Orfidal’in oldukça etkili bir ilaç olduğu konusunda herhangi bir şüphe yoktur. Kullanım amacına uygun bir biçimde görevlerini yerine getirir: Anksiyete ve uykusuzluğa çare olmak. Bu gerçeği Nottingham Üniversitesi tarafından yapılan ve Pharmacology dergisinde yayımlanan bilimsel makaleler göstermektedir. Ancak bu noktada unutmamamız gereken en önemli detay, Orfidal’in yan etkileri bulunan ve bağımlılığa yol açan bir psikotropik ilaç olduğudur.

Uyuyan bir adam

Orfidal Nedir ve Ne Maksatlı Kullanılır?

Orfidal lorazepam etkisi bulunan etken içeriğe sahip bir ilaçtır. Bu nedenle de beyindeki GABA reseptörleri üzerinde etkili olan ve benzodiazepin ailesinden bir ilaçla karşı karşıya olduğumuzun altını çizmemiz gerekir. Peki bu ne anlama gelir? Aslında bu beş özel duruma ilişkin bir hareket mekanizmasıdır. Anksiyeteyi azaltır, amneziktir, yatıştırıcı ve hipnotik bir özelliğe sahiptir, antikonvülzandır ve kas gevşetici etkiye sahiptir.

Bu özelliklerinden dolayı uzman ve pratisyen hekimler tarafından aşağıda sıralanan nedenlerden dolayı hastalara yaygın olarak verilmektedir:

 • Anksiyete ve tansiyonun kısa süreli tedavilerinde kullanılır.
 • Uyku düzensizliklerinin tedavisinde etkilidir.
 • Orfidal, depresyon tedavisi için genellikle diğer psikotropik ilaçlarla birlikte verilir.
 • Ayrıca epilepsi hastalığı bulunan kişilerde de etkin bir biçimde kullanılmaktadır.
 • Yoksunluk semptomları tedavisinde yaygın bir biçimde kullanılır.

Orfidal Almadan Önce Bilmemiz Gerekenler Nelerdir?

Bazı insanlar bir hastaneye ya da sağlık ocağına kafalarında çok net bir amaçla giderler: Daha iyi uyuyabilmek, iş arkadaşlarında, kardeşlerinde ya da yoga öğretmenlerinde faydalı olduğunu bildikleri tedavinin aynısına ulaşmak için Orfidal yazdırmak. Ancak bu tür durumlarda, psikofarmakoloji ve sağlığımız söz konusu olduğu için son derece dikkatli olmamız gerekmektedir.

Her insanın farklı olduğunu hiçbir zaman aklımızdan çıkarmayalım. Yani her vücut her bir farklı duruma karşı kendine göre farklı bir reaksiyon gösterir. Bu bağlamda, kimileri bazı tedavi yöntemlerine olumlu cevap verirken diğerleri ise vermeyebilir. Orfidal etkili, faydalı ve işe yarayan bir ilaçtır. Bu gerçeği inkar edemeyiz. Ancak anksiyete ya da uykusuzluk problemleri ile başa çıkmak için eczaneye gitmeden önce diğer alternatif yöntemlerini de  deneyebileceğimizi unutmamalıyız.

Bu nedenle Orfidal kullanmadan önce şu detayları gözden geçirerek dikkate almanın faydalı olacağını belirtmek istiyoruz:

 • Orfidal 1 mg lorazepam içerir. Bir tür benzodiazepin olan bu madde birkaç haftalık kullanımın ardından bağımlılığa yol açar.
 • Tedavinin süresi mümkün olduğunca kısa tutulmalıdır.
 • Tedaviye bir uzman tarafından ara verilmeli ya da sonlandırılmalıdır.
 • Orfidal her zaman için yatmadan önce alınmalıdır. Araba kullanmak gibi dikkat gerektiren herhangi bir aktivitede bulunmadan önce bu ilacı almamaya özen göstermeliyiz.
 • Tavsiye edilen dozu asla aşmamalıyız.
 • Eğer solunum problemi, uyku apnesi ya da karaciğer ve böbrek rahatsızlıkları varsa Orfidal kullanımı tavsiye edilmemektedir.
 • Hamilelik ve emzirme sürecinde kullanılması uygun değildir.
Orfidal tabletleri

Orfidal Kullanımı İle Bağlantılı Olarak Ortaya Çıkan Durumlar

Daha önce de vurguladığımız gibi 12 hafta ya da daha uzun süren benzodiazepin içerikli tüm tedaviler hem fiziksel hem de mental bağımlılık yapmaktadır. Bu nedenle, tedavi süresince bu maddenin kullanımının sonlandırılmasını da planlamak gerekir. Böylelikle, tedavi bitiminde ilacın kesilmesinin vücut için travmatik etkilerini engellemiş oluruz.

İlacı aniden bırakmak, yani Orfidal kullanımını hemen bugünden yarına terk etmek hem sinir bozucu hem de vücudu takatten düşürücü pek çok semptoma yol açar. Bunlar arasında baş ağrısı, anksiyete durumunun artması, kafa karışıklığı, kas ağrıları vb. gösterilebilir. Yani ilacın kullanımının bitirilmesi doğru bir biçimde yapılmalıdır. Bunu yaparken mutlaka doktor tavsiyelerine uyulmalıdır.

Diğer taraftan bu psikotropik ilacın kullanımı nedeniyle ortaya çıkan yan etkileri de göz ardı edemeyiz. Her ne kadar günlük yaşantımızı aşırı derecede değiştirmeyen ve göreceli olarak “yumuşak” bir ilaçtan söz ediyor olsak da, bir yandan vücudumuz bu maddeye karşı toleranslı hale gelip diğer yandan da içeriğindeki etken maddelere karşı bağımlılık geliştirdiğinde problem yaşamaya başlarız.

Aslında Pierre ve Marie Curie Üniversitesinde yapılan ve Human Pharmacology Dergisinde yayımlanan çalışmalar ve benzerleri, bu ilacın en yaygın olarak görülen kronik yan etkilerinin bilişsel fonksiyonlarımız (hafıza, dikkat, problem çözme vb.) üzerinde ortaya çıktığının altını çizmektedir.

Şimdi bu yan etkilerin neler olduğuna bakalım.

Orfidal ve En Yaygın Yan Etkileri

 • Aşırı yorgunluk.
 • Ağız kuruluğu.
 • Kaslarda zayıflama.
 • Görme bulanıklığı.
 • Konsantrasyon problemleri.

Daha Az Görülen Olası Yan Etkiler

 • Direncin azalması.
 • Ciltte aşırı hassasiyet.
 • Asteni – dermansızlık (ilgisizlik, olumsuz ruh hali, motivasyon eksikliği).
 • Konsantrasyon problemleri, hafıza kaybı.
 • Cinsel yetersizlik ya da istek azalması.
 • Sinir sistemi bozuklukları: Baş dönmesi, titreme, baş ağrısı ve sersemlik hissi.
 • Bulantı ya da kabızlık gibi sindirim sistemi problemleri.

Orfidal’in Aşırı Kullanımı İle Ortaya Çıkan Semptomlar

 • Konuşma ritminde değişimler: Akıcı konuşma, ifade etme ve anlama becerilerinde görülen sorunlar.
 • Aşırı terleme.
 • Güç ve enerjinin tamamen yitirilmesi.
 • Yürürken titremeler.
 • Koordinasyon problemleri.
 • Olağan dışı uyku hali.
 • Sürekli bir biçimde devam eden heyecan, endişe, sinirlilik, alarm ya da panik durumu.
 • Soluk benizlilik.

Sonuç olarak, Orfidal sıradan bir ilaç haline dönüşmüş ve bu ilacı arkadaşlarımızın ya da aile bireylerimizin çantalarında, ilaç kutularında veya yatak başı masalarında sık sık görüyor olsak da, aslında kullanımının zamanla kısıtlanması ve bir doktor tarafından kontrol edilmesi gereken bir ilaç olduğunu unutmamalıyız. Yaşantımızda karşımıza çıkan problemler pek çok farklı yöntemlerle çözümlenebilir. İlaçlar elbette fayda sağlar ancak bunların uzun dönem stratejilerinde en iyi seçenek olmadıklarını bilmek gerekir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Mencías Rodriguez, E. Mayero Franco, L. M. (2000). Manual de Toxicología Básica. Ediciones Díaz de Santos, S. A. (99-109).
 • Flórez, J., Armijo. J.A., Mediavilla, A (2008). Farmacología humana.  Masson S.A. 5ª Edición. (543-566)

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.