Logo image
Logo image

Öncesinde Ağladığınız Bir Şey İçin Bugün Gülümseyin

4 dakika
Öncesinde Ağladığınız Bir Şey İçin Bugün Gülümseyin
Son Güncelleme: 30 Aralık, 2017

Hayatınızda boyunca başınızdan bir çok olay geçmiştir ve bu olaylar içerisinde kendinizi, çok acı çektiğiniz ya da hiç beklemediğiniz bir hayal kırıklığı ile baş başa kalmış olarak bulmuşsunuzdur. Belirli koşullara ve aynı zamanda insanlara bağlı olan anları, bir kaç saniye içerisinde tepetaklak olan ilişkileri hepimiz ya bizzat yaşamış ya da birilerinden duymuşuzdur. Ne kadar dikkatli olmaya çalışsak da, hiç bir sonucu düşünmeden, her şeyi değiştiren kararların alındığı anlar elbet olagelmiştir.

Bazı insanlar, sizin en zayıf anlarınızda, sizi sırtınızdan bıçaklamak için dört gözle bekler. Ve daha sonra, çektiğiniz acıyı kimse bilmez ve siz tüm bu yaşadıklarınızın sonuçlarını asgariye indirip, yaşam alanınızı olabildiğince genişletmek isterken, sizden faydalananlar gününü gün eder. Kendinizi aptal yerine konmuş olmanın öfkesini taşımak zorunda bulmuşken, başkalarını korumaya çalışarak, yara alanın sadece kendiniz olduğunu anlarsınız.

Böyle hissetmek tabi ki de en doğal hakkınız. Bununla birlikte, sanki böyle bir olay başınıza hiç gelmemiş gibi, mükemmel bir şekilde yaşamaya devam edebilir, ancak acılarınızın ne zaman tamamen geçeceğini hiç bir zaman bilemezsiniz. Birdenbire, bir gün, siz daha farkına bile varamadan, kendinizi çok özgür ve mutlu hissettiğiniz bir an sizi gelip bulabilir.

İşte böyle bir an geldiğinde, işinizi gücünüzü bırakıp, öfkeye elveda diyerekten, farklılıklara ve mizaha hoş geldiniz diyin. Kendimizi üzen ve bize acı veren her şeyden kurtulduğumuzu fark etmek, koca bir gülümseme ile beraber gelir. Bunun güzelliği tatmak için, önce temiz bir vicdanla hareket etmeniz, acı çekmeniz ve bu acıya bir süre katlanmanız gerekebilir.

İhtiyacınız olan olay başınızdan böylece geçmiş olur: Bu durum, satın almaya ve kaybetmeye cesareti olan herkes gibi bir piyango bileti almaya benzer. Büyük ödül, ister tek başınıza ister başkaları ile beraber yüzünüzde kocaman bir gülümseme olmasıdır.

Hayatımız boyunca yaşadığımız hayal kırıklıkları gelecekteki detokslarımızdır

Hayal kırıklığı ya da ihanetle başa çıkmak kolay bir iş değildir. Aynı sonuca çıkaran bir keşmekeşin içerisinde kaybolmak da kolay da değildir. Alışkanlık ya da acıma duyguları nedeniyle rahatsız edici bir durumu uzatmak, bitmek tükenmek bilmeyen bir stres döngüsüne girmek demektir. Hiç kimse tabiatı gereği size zarar veren bir yapıda değildir; zararlı olan bu insanların sahip olduğu ya da temel hazırladığı ilişkilerdir. Bu insanları ve ilişkileri tanımak ve sonlandırmak kolay değildir Onları tanımlamak ve bitirmek de, üstelik olgun bir çerçevede yapılacaksa, hiç de kolay değildir.

Eğer siz güzel bir şey yapmaya niyetlenmişken, ihanete uğradığınızı fark ederseniz, asla kendiniz kötü hissetmeyin. Gelecekte, size gerçekten zarar verecek durumları ve insanları, bu geçmiş tecrübelerinize bakarak algılayıp, hayatınızdan çıkarabilecek ya da bunlardan kaçınabileceksiniz. Herhangi bir ses çıkarmadan, kapılarınızı kapatmayı ve başkalarının onları kırmaya çalışmasını engellemeyi öğreneceksiniz. Ayrıca, başkalarının da size bunu yapma konusunda aynı hakka sahip olduklarını kabul etmeyi öğreneceksiniz.

Some figure

Hayatta iyi şeyler yapmak, bizim ile ilgili çok şey anlatır. 40 yıllık bir evliliğe nokta koymak, çocukluk arkadaşlarınız ile görüşmemek ve büyük bir fırsat olarak karşımıza çıksa da, zaman içerisinde bir işkenceye dönen ilk işimizden ayrılmak zor dönemeçlerdir.

Bununla birlikte, bazı insanlar, bu dönemeçleri dikkatli bir şekilde dönmek için gayret göstermezler. Size zalimce ihanet edip, herkesten önce hedeflerine varmak adına, vahşice, beceriksizce ve korkaklıkla hareket ederler. Sizin vicdanınızı ve hayat çizginizi temiz tutmak için yaptığınız hareketler ile dalga geçenlere asla kulak asmayın. İlk başta bir kızgınlık olacaktır ama bu da zamanla geçecektir.

Bir daha ki sefere, üzüntülerin ya da göz yaşlarının emaresini görürseniz, artık hayatınızdaki olumsuzlukları daha fazla ertelemeyin. Artık bize zarar veren ilişkileri uzun süre hayatımızda tutmaya gerek yok. Mümkün olan en iyi şekilde topyekûn kayıtsızlık tavrı takınmak.

Öfke ve kayıtsızlıktan sonra nihayet gülümseme gelir

En acımasız insanlar bile şu hayatta şanslı olabileceği için, başkalarının yaşadığı evrim sizin işiniz değildir. Nerede olmak istediğiniz ile şu an nerede olduğunuzu bir düşünün ve başkalarının içine düştüğü tuzaklar karşısında ne yaptıklarına bakarak, kendi hayat çizginizden şaşmayın. Hayal kırıklıklarına rağmen, veda etmeniz gereken durumlara ve insanlara karşılık en iyi referans noktasıdır.

Bu yaşam yolunda, kendinizi bazı alışkanlıklardan ve insanlardan soyutlamanızın zor olduğunun farkındayız. Gün gelecek sahip olduğunuz kimliğinizi kaybedeceğinizi ve her adımınızda biraz daha dibe batacağınızı hissedeceksiniz. Gerçekte ise, bir zamanlar bizi yıkıp geçen bir duruma farklı bir pencereden bakabilme yeteneği gösterene kadar, iyi mi ettik yoksa kötü mü ettik, anlamayacağız.

Some figure

Kendimize tuhaf gözlerle bakmayız. Ellerimize bakarız, bacaklarımızın ağırlığını hissederiz ve varlığımızın farkına varırız. Kimseden yardım istemeden ve kimsenin de bize yardım teklifi sunmasına mahal vermeden, ayakta kalırız. Varoluşun aydınlığında, varlığımızı tüm dünyaya göstermek için, tüm potansiyelimiz ile birlikte gerçekten bir vücut oluruz.

Kimsenin onayına ihtiyacımız yok. Başkalarının gözünde ezik olup olmamız, umurumuzda değil. Sadece kendi içimizde savaşıp, galip gelebileceğimiz bir muharebeden muzaffer olarak ayrıldık. Tek başına ya da bir başkası ile artık gülmeye başlıyoruz. Öfkemizi bir kenara bırakarak, sahip olduğumuz karakterimiz ile uyumlu ve özgün bir biçimde hareket etmenin haklı gururunu yaşıyoruz.

Koşulların zorlayıcı olmasına ve ihanete uğramış olmamıza rağmen, kendinizle huzur içinde yaşamanızı sağlayacak olan gülümsemeye paha biçilemez. Şimdiki gülümsemeniz, birisinin sizi hayal kırıklığına uğratmış olmasına rağmen, siz kendinizi hayal kırıklığına uğratmadığınız için, yüzünüzde git gide yayılıyor.

Artık bu sürecin nasıl yürüdüğünü biliyorsunuz. Şunu unutmayın ki, bunu yaparsanız, çok faydasını göreceksiniz. Kimseye gülmediği için, son gülen iyi gülendir. Son gülen, daha ziyade, geçmişte kendisine zarar verenlerin, kendi kazdıkları kuyuya nasıl düştüklerini uzaktan sakin sakin izler.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.