Olumlu Anılarınızın Değeri

Psikologlar, hafızanızın duygularınızla yakından ilişkili olduğuna inanırlar. Bu nedenle, bir deneyimin hafızasına odaklanırsanız, o deneyimin orijinal duygularını geri getirebilirsiniz. Mutlu bir hatıra size huzur getirebilir ve yaralı özgüveninizi iyileştirebilir.
Olumlu Anılarınızın Değeri
María Prieto

Yazan ve doğrulayan psikolog María Prieto.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Olumlu anılar istikrar sağlar ve bizi koruma konusunda olağanüstü bir yeteneğe sahip güvenli sığınaklardır.

Beyin tüm anılarınızı saklama, organize etme ve öncelik sırasına koyma yeteneğine sahiptir. Aslında uzun yıllar boyunca psikologlar beynin nasıl çalıştığını açıklamak için bilgisayar metaforunu kullandılar. Artık bu benzetme kullanılmıyor, ancak belleğinizi bir bilgisayarla karşılaştırmak yardımcı olabilir. Hafızanız, hatıraların şehridir.

Psikologlar, hafızanızın duygularınızla yakından ilişkili olduğuna inanırlar. Bu nedenle, bir deneyime ilişkin anılarınıza odaklanırsanız, o deneyimin orijinal duygularını geri getirebilirsiniz. Olumlu anılar size huzur getirebilir ve yaralı özgüveninizi iyileştirebilir. Öte yandan, bir hatıra hoşunuza gitmiyorsa, yapmak isteyeceğiniz son şey onu hatırlamaktır.

“Bazen bir anın değerini o bir anı haline gelene kadar asla bilemezsiniz.”

– Dr. Seuss

eski fotoğraflar ve mektuplar

Olumlu anıların değeri

Bir süre önce, anıların değeri hakkında güzel bir hikaye duyduk. 2017 yılının Mayıs ayında, 14 yaşındaki Patryk Lessman adlı bir çocuk, ailesiyle birlikte Polonya’daki Jeziorak Gölünde tatildeydi.

Genç adam gölde kaleler yaparak ve balık tutarak eğleniyordu. Bir gün, ormanda gömülü iki eski metal süt sürahisi buldu. Bulduklarını hemen anne ve babasına anlattı. Onlar da yerel görevlilere haber verdiler ve görevliler daha fazla eşya aramak için metal dedektörleri ile bölgeye geri döndüler.

Aylar sonra, bulunanlar dikkatlice analiz edildiğinde, keşifle ilgili bir basın toplantısı düzenlendi. İki süt sürahisinin içinde, bir zamanlar çiftliğin sahibi olan Kont Hans Joachim von Finckenstein’ın kişisel eşyaları ve aile hatıraları vardı.

Bu eski kaplarda, Kont’un vasiyeti de dahil olmak üzere birçok belge buldular. Yetkililer ayrıca, eski bir aristokrat Prusya ailesi oldukları için von Finckenstein mührü ve armasını da buldular. Hatta Hans Joachim’in I. Dünya Savaşından kalma pasaportunu ve günlüğünü bile buldular. İkinci kapta İkinci Dünya Savaşı üniformasını ve kızlarından gelen mektupları ve şiirleri buldular.

Hans Joachim von Finckenstein 1879’da doğdu ve iki büyük savaşı yaşadı. 1944 yazında Hans Joachim ve karısı Hildegard, kızlarını Sovyet ordusundan korumak için Pomeranya’ya gönderdiler. Pomeranya, Almanya ile Polonya arasında bir bölgeydi. Hans Joachim ve karısı Polonya’da kaldı ve Sovyetlerden saklandı.

Yıllar öncesinden hikayeleri geri getirmek

Araştırmacılar, Kont’un küçük kızı Waldtraut’u Almanya’da buldular. O şimdi 81 yaşında. Bulunan eşyaları görünce duygulandı. Babasının terliklerini aldı, sıkıca sarıldı ve uzun süre ağladı. Waldtraut, gazetecilere, kendisini ve kız kardeşini yatağa götürürken babasının terliklerinin üzerinde nasıl durduğunu anlattı. Uyuyana kadar nasıl güldüklerini ve oynadıklarını anlattı.

sarı kurdeleyle bağlanmış fotoğraflar

Keşfettikleri şiirlerden bazılarını hala ezberden okuyabiliyordu. Çoğu yetmiş yıl önce yazdığı şiirlerdi. Gözyaşları içinde kendisiyle röportaj yapan gazetecilere şunları söyledi: “Hep yazmak istedim. Annem beni dikiş dikmeyi ve nakış işlemeyi öğrenmeye teşvik etti ama asıl alanımın kitaplar olduğu açık.

Waldtraut, Jeziorak Gölündeki yaz fırtınalarını ve ıslak toprak kokusunu hatırlıyor. Gazetecilere, “Yağmur nedeniyle evden çıkamadığımız o bitmek bilmeyen öğleden sonralarında, gün batımını daha eğlenceli hale getirmek için ablam biraz müzik çalarken ben şiirler okurdum. Bütün aile bu gösteriyi izlemeyi severdi. Hayatımda harika bir zamandı ve şimdi bu eşyalar sayesinde ona tekrar sahibim” dedi.

Bu hikaye bize, gerçek ve derin arzularla motive olan hayatı dolu dolu yaşamanın ne kadar güzel olduğunu hatırlatıyor. Önemli şeyleri ertelemeyi veya hissettiklerimizi saklamayı bırakmamız için bizi teşvik eder. Çok basit: Her an, seçtiğiniz kadar büyülü. Olumlu anılar tasarlayabilseydiniz, bunu nasıl yapardınız? Neye benzeyeceklerdi?

“Hafıza, sevdiğiniz şeylere, olduğunuz şeylere, asla kaybetmek istemediğiniz şeylere tutunmanın bir yoludur.”

– Kevin Arnold


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.