Logo image
Logo image

Okumak Varlığıma Anlam Katıyor

3 dakika
Okumak Varlığıma Anlam Katıyor
Son Güncelleme: 21 Nisan, 2017

Ben birçok şeyden ibaretim, ben tevazuyla yaşamayı öğrenen, kendime her geçen gün yeni bir şeyler katabilen birisiyim. Ben ayrıca, adına var olmak dedikleri o karmakarışık yolda yürüyen, hatalarımdan ve başarılarımdan öğrenmeye çalışan bir bireyim.

Güzel insanlar ile arkadaşlık ediyorum, hem dünümü hem de bugünümü seviyorum, canım ne isterse onu yapıyor, arada kendimi şımartıyorum, tüm gücümle gerçeği olduğu gibi kucaklıyorum ve geceleri yatağıma çekildiğimde, başkalarının hayatlarını yaşamak ve kendimi onların yerine koyabilmek için okumalara dalıyorum. Çünkü biliyorum ki kitaplarda benim varlığımın bir parçası.

Okumak, açık fikirli insanların, bilginin, tutkunun, hazzın ve tüm gizemlerin kalbine ulaşabilmek için günlük endişelerinden uzaklaşabilen her bir bireyin elde edebileceği bir mutluluk şeklidir.

Okumayı sevenler, kitapların kokusuna aşıktırlar ve her bir kitabın son sayfasını acı tatlı bir hüzün ile bitirirler. Ancak bu acı kalıcı değildir; çünkü bitirilmiş her bir romandan sonra, dünyada hala okunmayı bekleyen milyonlarca sayfa var.

Siz deneyimleriniz ve okuduğunuz her şeysiniz

Some figure

Hiç bunu düşündüğünüz oldu mu? Şüphesiz ki hevesli bir okuyucu olduğunuzdan, sahip olduğunuz kişiliğin, hal ve tutumların belirli tecrübeler etrafında şekillendiğini gayet iyi biliyorsunuz. Okumaya ayırdığınız saatler, sizi siz yapan o kendine has özelliklere de yön vermiştir.

Okumak çok pencereli bir konakta yaşamak gibidir. Meraklı olanlar ve öğrenmeye cesaret edenler, acı izler bırakmak yerine, ilim yolunda kendilerine ışık tutacak hayat dersleri öğrenecektir.

Aklımızda bulunması gereken bir başka gerçek ise, kitaplara nasıl yaklaştığımızdır. Belki, ebeveynleriniz öğretmendi ve evin bir köşesinde gördünüz de ilginizi çekti ya da okumanın vermiş olduğu o muhteşem hazza doğru bir kapı açabilecek bir kitap adı gördünüz.

Aslında, ilk çocukluk ya da gençlik zamanlarımızın romanlarını özel bir sevgiyle hatırlamak hepimiz için ortak bir duygudur. O sayfalar, bizi biz yapanın bir parçasını oluşturan unutulmaz hazlardır. Okumayı sevdiğimizi ve evimizin her bir köşesine romanlar yığdığımızı o zamanlar keşfettik ama… Kitapların size neler kattığını hiç düşündünüz mü?

  • Okuma, günlük stres ve endişelerden sığınılacak bir liman olma imkânı veren bir nevi özgürlük şeklidir.
  • Okuma, bilişsel bir birikim elde etmek adına çok etkili bir yoldur. Yarın, olası bir Alzheimer etkisini azaltacak kadar güçlü beyin kaslarına sahip olmak için en iyi yoldur.
  • Okumanın zevki, çocuklarımıza bırakabileceğim en iyi mirastır.
  • Kitaplar bizi gözyaşları, kahkahalar ve hatta hazzın derin zevkleri ile doldurur… Bu yoğun duyguları takdir ediyoruz, çünkü aynı zamanda bunlar yaşamın birer gerçeği ve varlığımızın bir parçasıdır.
  • Birçok insan, vakitlerinin çoğunu okumaya harcayanların, gerçeklerden kaçmakta olduğunu düşünmektedir. Bu doğru değildir. Okumayan insanlar, kendi sınırlarının kölesi olurlar.
Some figure

Okumak mükemmel bir günlük terapidir

Bazen hepimiz kendimizi boş hisseder, hepimiz zor zamanlar yaşar ve hayatımızdaki insanların çözmeye her zaman için yardımcı olamayacağı varoluşsal şüpheleri yaratırız. Kitaplar, kendimize sorduğumuz birçok soruya cevap verebilir ve bizim için kendine has iyileştirici ilaçlar olarak görev görebilir.

Şüpheniz varsa, bilgi edinmek isterseniz, tek bir kitapta bu cevabı bulmakla kendinizi sınırlamayın. Ulaşabileceğiniz her türlü kaynağa gidin ve eleştirel bakış açınızı geliştirin. Bazen tek bir gerçek yoktur, daha ziyade belirli bir anda ihtiyaç duyduğumuz gerçekler serisi vardır.

Okumak, kendimizi sorgulamanın bir yoludur. Bazen, kendimizi başkalarının yerine koymak insanların içinde bulundukları durumlara farklı yorumlar ve tutumlar getirmemizi sağlar.

Yaşam bize tecrübe ve dersler verirken, kitaplar bilgi edinebileceğimiz ve duygularımıza bir yön verebileceğimiz günlük veri depolayan binalarımızdır.

Bir kitabın sayfalarında hissedilen tüm duygular aklımızda sonsuza dek kalıcı bir belge niteliğindedir. Bu duygular bize gerçeği gösterir, sorgulatır ve öğretir.

Okumak ayrıca yaşamaya bir davetiye demektir. Ve bu davette okumanın iyileştirici mucizelerinden biri yatıyor. Daha önce hiç aklımıza gelmeyen şeylere karşı merakımızı arttırmak için, bizi günlük hüzünlerinizden kurtarabilir.

Kitaplar, çocukların olgunlaşmasına ve yetişkinlerin de yeniden çocukluklarına dönmelerine yardım eder. Otobüste giderken çantamızda taşıyabileceğimiz küçük dostlarımız, gece uyku tutmadığında bize yoldaş olan sırdaşlarımız ve zor zamanlarımızdaki ideal yol arkadaşlarımızdır.

Some figure

Okumak, gözlerinizi açar, zihninizi keskinleştirir ve kalbinizi titretir. İnsanlığın yarattığı asıl miras budur. Okumak, asla bitmeyen heyecan verici bir maceradır.

Görseller: Jonathan Bean, Vittorio Giardino

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.