Logo image
Logo image

Nörobilimci Mark Filippi: Ay Gerçekten Duygularımızı Etkiler

3 dakika
Nörobilimci Mark Filippi: Ay Gerçekten Duygularımızı Etkiler
Son Güncelleme: 21 Mart, 2019

İnsanlar zamanın başlangıcından bu yana ayın duyguları üzerindeki etkisinden bahsediyorlar. Bu düşünce antik dünyada ve Orta Çağ’da her zaman var oldu. Bugün Amerikalı araştırmacı Mark Filippi, bu kez nörobilim perspektifinden konuya parmak basmıştır.

Mark Fillipi, Irving Dardik, Joel Robertson ve David Goodman gibi diğer araştırmacılardan da ilham aldı. Ay döngüleri ve insan ruh halleri arasında açık bir ilişki olduğunu teoriye eklemiştir.

“Ölüme mahkum edilenler ve hayata mahkum edilenler için kesin ve düzenli dozlarda aydan daha iyi bir tonik yoktur.”

– Jaime Sabines

Ay gerçekten duygularımızı etkiler

“Somatik yöntem” adı verilen bir yöntem kullanır ve ondan bazı ilginç şeyler çıkarır. Ayın farklı aşamalarının beynimizin nörotransmiter üretimini etkilediğini söylüyor. Kısacası, her bir farklı faz bu maddeleri üretme biçimimizi değiştirir ve bu yüzden ruh halimizi değiştirirler.

Bu New York merkezli araştırmacı, içsel biyolojik döngülerimiz ile dış dünyadaki döngüleri arasında bir bağlantı olduğunu söylüyor. Onun sözleriyle: “Tam olarak aynı şeyleri yapsanız bile, tüm perşembe günleri aynı değildir.”

Fiziksel evrende neler olup bittiğini, duygularımızı ve eylemlerimizi nasıl etkilediğinden bahsediyor. Şimdi Mark Filippi’nin ay ile hislerimiz arasında nasıl bir ilişki kurduğunu tam olarak açıklayacağız.

Ayın ilk aşaması: ilk çeyrek

Ayın ilk aşaması, gökyüzünde görünmeye başladığı yer. Bu aşama yaklaşık bir hafta kadar sürer ve günler ilerledikçe ay büyür ve büyür. Büyümeye başlar, bu nedenle erken aşamalar için “ağda” kelimesini kullanırlar. Buna “çeyrek” diyorlar çünkü bu dört aşamanın ilki.

Some figure

Mark Filippi’ye göre, insanların daha fazla duyarlı hale geldiği aşama budur. Ayrıca diğer insanlara daha çok ilgi duyuyoruz ve sıcakanlı bir ortam bulmak için daha çok çaba harcıyoruz. Çok fazla enerjimiz var ama fazla odaklanamıyoruz. Bu bir ilham zamanı, ama detay odaklı çalışma için çok iyi değil.

Filippi, bütün bu değişikliklerin, bu ay fazının asetilkolin üretimimizi arttırdığı gerçeğinden geldiğini söylüyor. Bellek, ağrı algısı, öğrenme ve REM uykusunda rol oynayan bir nörotransmiter. Ayrıca, diğer nörotransmiterlerin bu aşamada daha düşük seviyelerde olduğunu da söylüyor.

Dolunay etkisi

Ay gökyüzünün içinde daha büyük olmaya başlar, adeta “dolduruyor” gibi. Şimdi bir dolunay. Bu aşamada, tüm daire tamamlanır ve genellikle normalden daha parlaktır.

Mark Filippi’ye göre, bu serotoninin ele geçirdiği aşama. Bu daha fazla enerji, yaratıcılık ve konsantrasyona yol açar. Bu aynı zamanda içeriye bakıp iç sorulara cevap bulmaya da zaman ayırır. Daha fazla tatmin ve tatmin duygusu alırız, ancak aynı zamanda hayal etme olasılıkları daha yüksektir.

Ayın son çeyreği

Ay dolunay aşamasını bitirdiğinde, işlemin tersi bir versiyonunu yapmaya başlar. Büyümek yerine, küçülmeye başlar, “azalır”. Her gece gökyüzünde daha az görürsünüz. “Son çeyrek” dediğimiz aşama budur.

Some figure

Mark Filippi, son çeyreğin dopamin fazı olduğunu söylüyor. Dopamin, zevk ve keyifle bağlantılı olan nörotransmiterdir. İşte bu yüzden sosyal aktiviteler için en uygun zaman. Bu aşamada insanları daha iyi anlayacaksınız.

Yeni ay, son aşama

Son fazı “yeni ay” olarak adlandırıyoruz. Ayın yarısının büyüklüğünde başladığı ve gökyüzünden kayboluncaya kadar küçüldüğü ve yok olmaya başladığı bölümdür. Mark Filippi’nin teorisine göre, bu bizim için ayın en zor aşaması.

Bu aşamadaki büyük nörotransmitter noradrenalindir. Noradrenalin, her şeye karşı daha savunmacı bir tavır takınmamıza neden olur. Bizi diğer zamanlara göre daha savunmasız hale getiriyor ve daha da sinirlendiriyor. Aynı zamanda en gergin ve güvensiz olduğumuz aşamadır. Bu aşamada kararlar alıyoruz çünkü genellikle işleri bir şeyler üzerinde çözmeye çalışıyoruz.

Some figure

Mark Filiippi’nin teorisine göre ay gerçekten duygularımızı etkiler diyebiliriz. Mark Filippi’nin teorisi popüler oldu ve diğer bilim adamları da aynı fikirde. Ama biz hala buna tamamen geçerli bir teori olarak bakamıyoruz. Onun fikirleri çok ayrıntılı, ampirik gözlemlerden gelir, ancak ayın ve nörotransmiterlerin evreleri arasındaki ilişki hakkında açıklamak için hala bazı şeyler vardır.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.