Logo image
Logo image

Neyiniz var? Neler Hissettiğinizi Niçin Bilmiyorsunuz?

3 dakika
Neyiniz var? Neler Hissettiğinizi Niçin Bilmiyorsunuz?
Sergio De Dios González

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Sergio De Dios González

Tarafından yazılmıştır Eva Maria Rodríguez
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Duyguların kafa karışıklığı yaratması oldukça yaygındır. Belirli durumlarda neler hissettiğinizi bilmiyor olmanız, bir sorununuz olduğu ya da bir şeylerin yanlış olması anlamına gelmez. Bu durum insanların düşündüğünden çok daha yaygındır; kendinizi kötü hissetmeyin.

Ancak, bu durumu düzeltmek için bir şeyler yapabilirsiniz. Kendi duygularınıza kaşı bazen neden kör olduğunuzu bilmek, kendinizle ilgili neler olup bittiğini ve buna göre nasıl hareket edeceğinizi anlamanıza yardımcı olacaktır. Her an ne hissettiğinizi daha iyi anlamanız için takip edebileceğiniz bir dizi adım vardır.

İlk olarak, birçok insanın ne hissettiğini bilmediğini belirtmek önemlidir, çünkü fiziksel işaretleri nasıl yorumlayacaklarını bilemezler. Normalde, duyguların ve hislerin aynı şey olduğunu düşünüyoruz. Bununla birlikte, tüm duygular fiziksel bir hissiyatla başlar. Bu da, neler olduğunu bilip bilmemenize bakılmaksızın, duyguların farkına varabileceğiniz anlamına gelir, çünkü sizi fiziksel olarak etkilerler.

Neler hissettiğinizi niçin bilmiyorsunuz

Neler hissettiğinizi ya da iç dünyanızda neler olup bittiğini niçin bilmediğinizi açıklayan farklı nedenler vardır. Duygularınızla aranızdaki bu kopukluk, bazen hayal kırıklığına uğramış ya da boş hissetmenize neden olabilir. Bunun kendi içinde başlı başına bir his olduğunun da farkında olmalısınız.

Sırada, bazen neler hissettiğinizi niçin bilmiyorsunuz sorusuna yanıt veren basit bir açıklama var. Bu açıklama, duyguları daha iyi tanımlamanıza, onları daha etkili bir şekilde yönetmenize ve daha bilinçli bir hayat yaşamanıza yardımcı olacaktır.

1. Duygunuz bir süreçten geçiyor

Some figure

Bir duyguyu hissetmeye başladığınız ilk anda, onu tanımlamak her zaman kolay değildir.

Bazen söz konusu aksiyon çok beklenmedik olabilir ve neler olup bittiği anlaşılamayabilir. Bu anda, duyguyu yaşadığımızı bilmek, duygunun kendisini tanımlamaktan neredeyse daha önemlidir.

2. Duyguların bir karışımı mevcut

Bazen içinizde sadece bir duygu olduğunda ne hissettiğinizi bilmiyorsanız, bir de bu sayı iki veya daha fazlası olduğununda durumun ne kadar karmaşık bir hal alabileceğini düşünün. Bu durum, kafa karıştırıcı sinyallerden bir karışım türemesine neden olabilir.

Bu duygu çatışması, rahatsızlık ve kafa karışıklığına neden olabilir. İçinizde neler olup bittiğini bilemezsiniz. Örneğin, aynı anda hem acı hem de öfke hissettiğinizde, bu duygular o kadar güçlü bir hal alır ki sizi felç edebilir ve kendinizi çaresiz hissedersiniz.

3. Nasıl hissettiğinizi sözlü olarak ifade edemiyorsanız

Bazen ne hissettiğiniz, kelimelerle ifade edemediğiniz duyguların bir karışımıdırBelki de hissettiğiniz bu duyguya uygun bir kelime yoktur, en azından anadilinizde.

Bu durumda, duygularınızı, onları oluşturan temel duygular halinde ayırmak yardımcı olabilir.

4. Bir duyguyu ilk kez tecrübe ettiniz

Bir duyguyu ilk kez hissettiğiniz zaman şaşkınlık hissetmeniz çok normaldir. Korkmanıza bile yol açabilir. Hatta onu başka bir şeyle bile karıştırabilirsiniz.

Bu durum, neyse ki, deneyimle birlikte çözülür. Bir duyguyla ne kadar çok karşılaşırsanız, onu tanımak da bir o kadar kolaylaşır.

5. Duygularınızdan tamamen koptunuz

Some figure

Bu baskı, gerçekte ne hissettiğinizi görmenize müsaade etmez.

Genellikle, olay, olumsuz duygular hissetmemek adına bulunulan bir girişimle başlar. Bununla birlikte, hiçbir şey hissedemediğiniz bir noktaya varıncaya kadar da gelişir.

Ne hissettiğinizle nasıl bağlantı kurabilirsiniz

Duygularınızla yeniden bağlantı kurmak için yapmanız gereken ilk şey, onların içeride bir yerlerde olduklarının farkında olmak ve dışarı çıkmalarına izin vermektir. Bu her zaman kolay olmasa da, bazen nefes almak ve duygularınızın akmasına izin vermek kadar basittir. Eğer bu sizin için çok zorsa, meditasyon ya da  farkındalık size yardımcı olabilir.

Duygularımızla bağlantı kurmak kendimizle bağlantı kurmayı gerektirir.Bununla birlikte, bunu yapmak sizin için çok zorlaşırsa, her zaman yardım isteyebilirsiniz. Duygularımızla yeniden bağlantı kurmak için bazen ihtiyacımız olan tek şey destektir.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.