Logo image
Logo image

Negatif İnsanları Nasıl Tespit Ederiz?

3 dakika
Negatif İnsanları Nasıl Tespit Ederiz?
Son Güncelleme: 08 Eylül, 2017

Negatif insanları nasıl tespit ederiz ve davranışlarını nasıl tanırsınız? Kimi zaman kendi davranışlarınızın negatiflikten tamamen uzak olduğunu düşünmenize neden olacak çok farklı klişeler ve yanlış kanılar vardır.

Negatif olma özelliğini adeta bir bayrak gibi taşıyan ve yaptığı ve söylediği her şeyde bunu gösteren insanlar olsa da aslında kötü bir gün geçirdiğimizde negatif kişiler olma eğilimine hepimiz sahibiz.

İşte bu yüzden şunu soruyoruz: Negatif insanlar tam olarak ne yapıyor? Bu davranışların sıklık ve yoğunlukları arttığında daha zararlı hale geldiğini ve negatifliğin mutlak olmayıp belli seviyelerde gerçekleştiğini bilmek önemlidir. Ama bu davranışların farkına vardığınızda, bunları tekrar etmekten kaçınmak sizin elinizdedir.

Başkaları hakkında kötü konuşmak

İnsanlar kıskançlık, güvensizlik ya da konuşacak başka bir şeyleri olmadığı için bunu yapabilirler. Negatif insanlar başkalarının davranışlarını kırıcı bir dille analiz etmekten asla vazgeçmezler. Sırları ifşa eder ve insanları ikili bir ölçekte değerlendirirler (iyi/kötü, deli/akıllı, işe yaramaz/harika). Ve bunu asla faydalı olmak ve çözüm sunmak adına yapmazlar, tek istedikleri haklı olmaktır.

Some figure

Negatif olmak ile kişiler arası çatışmalarla yüzleşmek arasındaki temel fark, çevrenizi ve etrafınızdaki insanları zehirliyor olmanız ve sahte davranmanızdır. O kişileri umursamıyorsanız, yıkıma yol açmaksızın yolunuza devam etmelisiniz.

Uyarıcı özelliği olmayan rutinler edinmek

Birçok insan onlara istikrar ve rahat veren bir iş sahibi olmayı hayal eder ama bu iki özellik de sınırsız bir süre için devam ettiğinde bir tür katılık yaratır. Bu durum, empati ve iletişim eksikliğine, bayat konuşmalara ve hızlı sosyal yargılar ve klişelere yol açar.

Aynı rahat türü, kişisel ilişkilerde ifade bulabilir: ilişkinizde belli bir istikrar vardır ama bu, zenginlik olduğu anlamına gelmez. Sonu gelmeyen rahat alanlarında oturup kalan insanlar, başkalarının günlük yaşamlarına karşı duyarsız hale gelir. Artık klişe haline gelmiş rahat bölgesi kavramını gereksiz yere kullanmak istemiyoruz ama yaşam kalitesinin, rahat demek olmadığını anlamanız gerek.

Negatifliği yansıtan kişiler, sıkıcı bir rutine girerek işe başlar.

Bilgi değil fikir aramak

İnsanlar başkalarının düşünme şekli üzerinde hiç düşünmeden sadece kendi düşüncelerini onaylayacak fikirler aradığında Dünya ve içinde yaşayanlara karşı küçültücü bir görüşle tükenirler.

Aşırı uçlarda düşünmek, cahilliğin ve güçlü bir kişilik eksikliğinin göstergesidir. Ayrıca o kişi için uygun olmayan her şeyi sansürleyen azılı bir negatifliğin girizgahıdır. İçinde yaşadıkları çevreye dair bireysel ve toplu farkındalığa sahip olmayan baskıcı insanlardaki temel işlev mekanizmasıdır. Diğer herkesin sosyal, ahlaki ve ekonomik sıfırlanması vasıtasıyla kendi kaderini belirlemektir.

Kendini izole etmek veya önemli sosyal ilişkilere sahip olmamak

İnsanlar sosyal varlıklardır ve kendinizi herkesten soyutladığınızda güvenlik örtünüzü kaldırmış olursunuz. Sırf bazı sosyal ilişkiler size pozitif katkıda bulunmayı bıraktı diye sosyal ağınıza daha fazla insan eklemekten kaçınmanıza gerek yoktur. Yeni durumlarda yeni insanlarla tanışabilir ve halen sizin için anlamlı olan ilişkileri koruyabilirsiniz.

Sosyal anlamda iyi hissetmenin sırrı, demir atmak ve alışmaktır: Kendinizi önemli ilişkilere demirleyin ve benzer değer ve hedeflere sahip yeni sosyal çevrelere yörüngenizi ayarlayın.

Some figure

Büyük bir egoya sahip olmak

Büyük bir egoya sahip olmanın birkaç açık sonucu vardır: öz eleştiri yapamama, yakın ilişkilerde katılık ve takdir görmeyi, kendini geliştirmeye yeğleme. 

Bu durum, kendini tanımama ve kendileri hakkındaki fikirlerini pekiştirmeyen insanlardan kuşkulanmaya dayalı negatiflikle sonuçlanır. Ama bunu umursamazlar, yaptıkları işi orantısız bir şekilde değerlendirmeye devam eder ve başkalarından da aynı değerlendirmeyi beklerler.

Büyük bir ego, gerçek öz güvenin zıddıdır. Yalnızca teslimiyetçi ve kolay etkilenen başka insanların övgüsüyle beslenir. Her iki kişilik türü de birbirinden beslenerek birbirini devam ettirir.

Arkadaşlarınız ve ailenizin ardına gizlenmek

Pek çok insan, ailelerini ve arkadaşlarını suçlayarak kusurlarını gizler. Geç kalmalarını, kabalıklarını ve empati eksikliğini her zaman gerçek olmayan ve davranışlarını haklı göstermeyen güç bir aile durumunu suçlayarak açıklarlar.

Hiç kimse kötü geçen çocukluk dönemlerinin kolay atlatıldığını iddia edemez ama bu durum, eylemleriniz için sorumluluk almamanızı ve hatalarınızı düzeltme şansınızı gözardı etmenizi haklı çıkarmaz.

Değiştiremedikleri şeylere odaklanmak

Negatif insanlar, elde edilmesi güç hedeflerin peşinden koşarak daha büyük hedeflere köprü olabilecek gerçekçi ve kolay hedefleri göz ardı eder. 

Çoğu kez çok zor bir hedefi gerçekleştirmenin imkansızlığıyla kendini haklı çıkarma ihtiyacını da içerir bu ve başkalarının gözünde durumlarını haklı çıkararak kendilerine dair benimsedikleri imajı korur.

Some figure

Aşırı çalışmak

Çok fazla çalışmak, daha büyük beceri ya da sorumluluk duygusuna sahip olduğunuz anlamına gelmiyor. Genelde kişinin karşılaştığı güçlükleri doğru filtreleyememesi ve zamanını iyi yönetememesi anlamına geliyor.

Hiç boş zamanı olmayan, günlerini sevmediği görevleri yerine getirmekle geçiren kişiler negatifliğe eğilimli olur. Bu yüzden ajandanızı düzenli ve planlı tutmanız ve nefes alıp yeniden güç kazanmak için kendinize alan bırakmanız önemlidir.