Neden Her Şey Sizi Bu Kadar Etkiliyor?

Son zamanlarda her şeyin sizi etkilediğini mi hissediyorsunuz? Etrafınızdaki birçok şey sizi bunaltıyor mu? Eğer öyleyse, limitinize ulaştığınızı ve bazı değişiklikler yapmanın zamanının geldiğini anlamalısınız.
Neden Her Şey Sizi Bu Kadar Etkiliyor?
Valeria Sabater

Yazan ve doğrulayan psikolog Valeria Sabater.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

“Neden her şey beni bu kadar etkiliyor?”, “Neden her şey için endişeleniyorum ve bu kadar kolay inciniyorum? Eğer kendinizi bu tür şeyler söylerken buluyorsanız, bazı insanlar muhtemelen çok zayıf olduğunuzu söyleyecektir. Ancak gerçekte, sürekli olan huzursuzluğunuzun ve hassasiyetinizin arkasında, ihmal ettiğiniz psikolojik bir gerçeklik var.

Belki stres, endişe ve duygusal yorgunluktan muzdaripsiniz. Gerçekten de stres, olumsuz duygulara karşı duyarlılığınızı artırır ve kaygı, en ufak bir konuyu bile büyük bir probleme dönüştürebilir. Ancak, burada daha derin ve daha ilginç faktörler rol oynuyor.

Küçük şeyler ters gittiğinde soğukkanlı ve duygusal dengesini kaybetme eğiliminde olan insanlardan biri olabilirsiniz. Bu nedenle, daha ciddi durumlarla karşı karşıya kaldığınızda, kendinizi tamamen yetersiz hissedersiniz ve baş edemez hale gelirsiniz. Bu psikolojik gerçekler genellikle terapide anlaşılır.

Bunun neden olduğuna ve bu konuda neler yapılabileceğinize bir göz atalım.

Endişeli adam, bazı şeylerin onu neden bu kadar çok etkilediğini merak ediyor.

Neden her şey sizi bu kadar çok etkiliyor gibi görünüyor

Siz taştan yapılmadınız. Kalbiniz çelikten değil. Siz etten, kandan ve duygulardan yapılmışsınız. Bu nedenle, zaman zaman incinmiş hissetmeniz ve bazı şeylerin sizi gerçekten etkilemesi normaldir. Ancak, günlük hayatınızın her yönü sizi rahatsız ettiğinde ve korkularınızı, ıstıraplarınızı ve endişelerinizi ateşlediğinde bir sorun ortaya çıkar.

Her şeyin sizi neden etkilediğini anlamak için ağzına kadar dolu bir bardak su hayal edin. Sıvı, her an taşmak üzere olan taşan duygularınızı temsil eder. En ufak bir hareket, bir iç çekiş bile, limitinizde olduğunuzu, patlamak üzere olduğunuzu ve içinizdeki her şeyi dışarı döktüğünüzü fark etmenizi sağlar.

Ancak, duygularınız neden bu seviyede? Daha yakından bakıyoruz.

Aşırı düşünmek patolojik endişeyi körüklüyor

Günlerinizi ve gecelerinizi endişeyle doldurarak, her şeyi zihninizde binlerce kez çevirir ve çevirirsiniz. Beyniniz dinlenmez. Herhangi bir karar vermeden haftalarca bir şeyler düşünürsünüz.En kötüsünü hayal ediyorsunuz ve bunun için acı çekiyorsunuz. Aslında zihniniz affetmeyen bir yargıç gibi, ‘Ya eğer?’ ve ‘öyle yapmalıydım?’  diyerek sizi cezalandırıyor.

Bu tür dinamikler ve zihinsel akış, rahatsızlığınızı besler ve her şeyin sizi gereğinden fazla etkilemesini sağlar. Nitekim Emory Üniversitesi (ABD), aşırı düşünmenin kaygının dili olduğunu öne süren araştırmalar yaptı. Bu sadece psikolojik rahatsızlıkların değil, sağlık sorunlarının da kaynağı olabilir.

Ne yapabilirsiniz?

Kendinize daha az düşüneceğinizi söyleyerek aşırı düşünmeyi durduramazsınız. Çünkü gerçekte zihniniz fikir, görüntü ve muhakeme üretmeyi asla bırakmayan bir fabrika gibidir. Yapmanız gereken düşüncelerinizi faydalı kılmaktır. Bir şey sizi endişelendiriyorsa, çözün. Çözemiyorsanız kabul edin ve dikkatinizi başka ilgi alanlarına çevirin.

Açık duygusal yara

Olayların sizi bu kadar etkilemesinin nedeni, geçmişinizde, çözülmemiş travmanızda olabilir. Gerçekten de, bazı yaralar açık kalır. Bu, üstesinden gelmediğiniz duygusal bir yaralanmanız olduğu için her şeyin sizi aşırı derecede incitmeye meyilli olduğu anlamına gelir. Bu yüzden bazen gerçekten önemli olmayan şeylere orantısız tepkiler veriyorsunuz. Ayrıca, duygusal acı eşiğiniz düşük, dolayısıyla siz de öylesiniz.

Ne yapabilirsiniz?

Dünün acılarının yarattığı travmalar ve izlerle psikolojik terapi ile başa çıkmalısınız. Travmaların genellikle belirli bir olayın sonucu olmadığını anlamalısınız. Aslında, o zaman onları yönetmediğiniz için, zamanla başka yaralanmalar da eklendi.

Bu gerçeklerle yüzleşirken, araya giren düşünceleriniz üzerinde çalışmalı ve travmatik anılarla ilişkili duygularınızı yönetmelisiniz. Ancak o zaman yeniden bir güvenlik duygusu kazanacaksınız.

yaprakların üzerinde tek başına oturan üzgün kız

Memnuniyetsizlik aşırı yüklenmeye eşittir

Uçurumun eşiğinde, aşırı yüklenmiş ve bitkin durumdasınız. Daha da kötüsü, mutsuz hissediyorsunuz. Aslında, daha önce de belirttiğimiz gibi, olayların sizi neden bu kadar çok etkilediğini merak ettiğinizde, her şeyi stres ve kaygıya bağlamak kolaydır. Ancak dikkatli olmalısınız, çünkü stres ve kaygı her zaman altta yatan bir şeyin belirtileridir. Bağımsız varlıklar değiller.

Aslında, birçok durumda olan şey, hayatınızdan memnun kalmamanızdır. Belki işinizde motive hissetmiyorsunuz ya da özgüven eksikliğiniz var. Belki de mutsuz bir duygusal ilişkiniz var. Aslına bakarsanız, kendinizi tatminsiz hissetmenize neden olabilecek birçok faktör vardır ve bunlarla uğraşmadığınızda her şey sizi etkilemeye başlar.

Ne yapabilirsiniz?

Her şey sizi rahatsız ediyorsa veya incitiyorsa, tepki vermelisiniz. Duygusal durumunuzun kökenini keşfedin ve tetikleyicileri tedavi edin. Harekete geçmez ve cesur bir karar vermezseniz, memnuniyetsizliğiniz depresyona neden olacak ve daha da fazla acı çekeceksiniz. Durumunuzu normalleştirmeyin. Küçük ve hatta köklü değişiklikler yaparak onu yenilenmiş bir umuda dönüştürün.

Sonuç olarak, herkesin bir şeyleri farklı şekillerde ele alma eğiliminde olduğu doğru olsa da, her şeyin sizi ağırlaştırdığı ve aşırı derecede acıttığı zamanlar vardır. Şimdi bu duygulara bir son verin ve kendinize hak ettiğiniz şekilde bakın. Sevgi, sorumluluk ve şefkatle. İlginizi çekebilir ...

Negatif Düşünceler Nasıl Pozitif Hale Gelir?
Aklınızı Keşfedin
sayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
Negatif Düşünceler Nasıl Pozitif Hale Gelir?

Zihnimizde negatif düşünceler meydana gelmesi tekrar kara bir deliğin içine girmemize neden olur. Işığı göremeyiz ve kendimizi çaresiz hissederiz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Kaya, Y., & Dumitras, T. (2018). How to Stop Off-the-Shelf Deep Neural Networks from Overthinking. ArXiv.Orgcs.LG. Retrieved from http://arxiv.org/abs/1810.07052v1 papers3://publication/uuid/46F2E7E2-DA20-44BB-B17F-DA1B09AB0088
  • Kaiser, B. N., Haroz, E. E., Kohrt, B. A., Bolton, P. A., Bass, J. K., & Hinton, D. E. (2015). “Thinking too much”: A systematic review of a common idiom of distress. Social science & medicine (1982)147, 170–183. https://doi.org/10.1016/j.socscimed.2015.10.044
  • Vangkilde, Kasper & Sausdal, David. (2016). Overponderabilia: Overcoming Overthinking When Studying “Ourselves”. Forum: Qualitative Social Research. 17.

Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.