Logo image
Logo image

Hayatımın Mutluluğa Değer Olmasını İstiyorum, Acıya Değil

3 dakika
Hayatımın Mutluluğa Değer Olmasını İstiyorum, Acıya Değil
Son Güncelleme: 26 Eylül, 2017

İnsanların zamanımdan daha değerli olmasını istiyorum. Mutluluklarımı paylaştığım, birlikte gülüp eğlendiğim insanlar istiyorum. Bana ilham veren, yaşanan her şeye rağmen hayatın güzel olduğunu söyleyen insanları seviyorum çünkü tadını çıkaracak insanlar var ise daima umut olacaktır.

Hayatı pozitif bir objektif vasıtasıyla görmek son derece yararlıdır. Bizi bilinçteki derin bir değişime doğru sürükleyen zor günlerden geçiyoruz. Bazen, toplumsal eşitlik ve diğer insanlığa duyarlılık, para yolunda ve boşlukları sürekli hareket ettiren bir üstyapı karşısında boş ve neredeyse geçersiz soyutlamalar haline gelir.

“Gerekli olan her şey çabamızı ve ilgimizi hak eder.”

– Ray Kroc


Bu çöküş dönemlerinde, eski kuralların her zamankinden daha fazla değeri vardır. İnsanlarla bağlantı kurmaya ve hayatta sevgi ve dostluk gibi basit, saf ve önemli şeylere olan sevgimizi iyileştirmeyi esas alan kurallara… Eninde sonunda en küçük şeyler en büyük değişiklikleri meydana getirir. Rüzgarda hafif bir esinti büyük bir değişime neden olabilir.

Bu günlerde kimsenin zarar verecek, kahkahaları ve umudu söndüren şeylerle boşa harcayacak vakti yok. Yanımızda bizi aydınlatan, daha iyi görmemizi sağlayan ve daha iyi biri olmamıza katkıda bulunan insanlar istiyoruz. açık pencereleri ve yolları temizleyen insanlar istersiniz. Yeterli isteğimiz varsa,daha iyi bir dünya yaratmanın her zaman mümkün olduğuna kendimizi ikna edebiliriz.

Some figure

Mutsuz bir toplumda mutluluk arayışı

Mutluluk, pek çok hükümet belgesinde anayasal bir hak olarak görülür. Örneğin, ABD Bağımsızlık Bildirgesi’nde, Thomas Jefferson, John Adams ve Benjamin Franklin önsözde herkesin mutluluk arayışına hakkı olduğunu yazmıştı. Japonya, Güney Kore ve son zamanlarda Brezilya da, insanların istedikleri en onurlu saygı türü olan bu hakkı tanımıştır.

“Mutluluk, insanın başına hayatında bir kez gelen büyük hadiselerde değil, her gün meydana gelen küçük zevklerde gizlidir.”

– Benjamin Franklin

Sokrates ayrıca öğrencilerine her insanın nihai hedefinin mutluluk olduğunu hatırlatıyordu. Bilge Atenalılara göre, bunu başarmak için birbirimize örnek olmak için erdemlere yatırım yapmalıyız. Budizm, kısmen de olsa, zihinsel denge ve maddi şeylerden kopma konusunda bize bilgi verir. Görünen o ki, bunlar her zaman GSYİH’yi yükseltmeye odaklanan ve mutsuz nüfuslarını ihmal eden Batı toplumları tarafından unutturuldu. Ve mutluluğun reçetesini bildikleri halde, bunları uygulamak onlar için imkansızdır.

Çoğu insanın, hiçbir şeyin mutlu olmaya değer olmadığını düşünerek acı çektiği bir dünyadayız. Aslında, her yıl hazırlanan olan Dünya Mutluluk Raporu, en gelişmiş teknolojiye ve en yüksek GSYİH’ya sahip ülkelerin en mutlu ülkeler olmadığını bize göstermektedir. Bunun yerine, aile ilişkileri ve arkadaşlıklar üzerine yoğunlaşan kültürler, daha iyi, eksiksiz ve tatmin edici bir duygusal refah seviyesine ulaşan kültürlerdir.

Some figure

Acı çekmeye değil, umut etmeye değer bir dünya yaratmak

Umut etmeye değer bir dünya yaratmak bir gecede olacak bir şey değildir. Büyük bir emek ve bilhassa toplumun en küçük tabakalarında meydana gelecek bilinç değişikliğini gerektirir. Yani değişim kendimizden başlar. Devletlerin mutluluğu temel bir hedef olarak görmediklerini, hislerin ve bireysel sağlığın yerini borsa patlamalarımızı ve çöküşlerimizi yönlendiren rakamların ve sayıların aldığını biliyoruz.

“Paylaştıkça mutluluk kapasitemizi arttırıyoruz.”

– Tibet atasözü

Bu nedenle, zamanla yavaş yavaş paslanmış olan içimizdeki pencereleri açmaya başlamamız gerekmektedir. Şimdi iç dünyamıza dikkat etmenin zamanı geldi, bu sayede dış dünya sevincimize, kahkahamıza… hayatımıza değer verebiliriz.

Some figure

Değiştirilecek noktalar

Aslında, yapmanız gereken mutluluğa ve iç huzurunuza değer vermek kadar basittir. Bu bakış açısı size yardımcı olabilir:

  • Etrafınızda kendinizi iyi hissettiren, sizi cesaretlendiren, her zaman yanlarında kendiniz olabildiğiniz insanlar olsun. İnsanları bu kriterlere göre filtreleyin ve sizi endişelendiren ve rahatsız edenleri engelleyin.
  • Mutluluk, her şeyden önce korkunun olmamasıdır. Belki de korkularınızı fark etmenin, onları aydınlatmanın ve dönüştürmenin zamanı gelmiştir. Bu filtre sizi rahat olduğunuz zamanlarda yakalayan korkuları ortadan kaldırmalıdır.
  • Ayrıca “kriz” kelimesinin anlamını düşünmenin zamanı geldi. Rumlar için kriz (κρίσις) basit bir değişim dönemiydi. Belirsizlik zamanları da, bize direniş ve yaratıcılık yoluyla her zaman en iyisini getiren değerli fırsatlar zamanlarıdır. Bunlar, içinde vazgeçişlere yer olmayan çok önemli anlardır.

Olumlu duygular üzerine yaptığı araştırmalarla bilinen Sonja Lyubomirsky’ye göre, mutluluğumuzun% 50’si bizim kontrolümüz altında. Diğer% 50’si ise başımıza gelenlere ve biyolojik faktörlere bağlı.Bu şaşılası bir şey değildir. Aksine, her günün mutluluğa, hayallerimize ve refahımıza değer vermeye başlamak için harika bir fırsat olduğunu bize gösteriyor.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.