Nazik Olmanın Faydaları

Nazik Olmanın Faydaları
Gema Sánchez Cuevas

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Gema Sánchez Cuevas.

Tarafından yazılmıştır Eva Maria Rodríguez

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Nezaket, çevremizi dönüştürme yeteneğine sahiptir ve bu dönüşüm, hem onu hem de herkesi uygulayanlar için faydalıdır. Nezaket, daha iyi bir yaşam, umut ve mutluluk dolu bir hayat yaratmaya yardım eden bir sevgi ve saygı eylemidir.

Nazik olmak hem bizi hem de etrafımızdakileri daha iyi hissettiriyor. Bu tavrı benimsemek sadece iyi davranmak ya da empati göstermekten çok daha fazlasıdır. Nazik olmak için çok daha fazla fayda var.

Nezaket duygusu ekerek aynı zamanda da merhamet ve iyilik tohumları ekmiş oluruz. Bunlar başkalarına bakıp onlar için bir şey yapmamızı sağlayan duygulardır.

“Sevginin en gerçek şekli, bir kişiye nasıl davrandığınızdır, onun için nasıl hissettiğiniz değil.”

– Steve Hall

Nazik olmanın faydaları: bizi daha iyi bir ruh hâline kavuşturur

Nazik olmak ruh halimizi artırır ve refahımızı geliştirir. Basit bir iyilik eylemi, herhangi bir koşulda bakış açımızı değiştirebilir, karanlıkta bir ışık olabilir ve umutsuzluğa dönüşebilir. Pek çok çalışma bunu destekliyor.

Örneğin, Oxford Üniversitesinde 2016’da yapılan bir çalışma, başkalarına karşı nazik olmanın öznel esenlik hissimizde küçük ama anlamlı bir iyileşme sağladığı sonucuna varmıştır.

çiçekler ve dostlar

İnsanlar, sosyal hayvanladırr ve başkalarına yardım etmek, bizi mutlu kılar. Bu araştırma, insanların başkalarına yardım etmede gerçekten tatmin olduğunu göstermektedir.

Araştırmacılar bunu, başkalarının refahı konusunda gerçekten önemsediğimiz gerçeğine indirdi. Bize iyi hissettiren nezaketi açıklayabilecek bir başka hipotez ise, rastgele ve iyi niyetli davranışların yeni arkadaşlar edinmenin iyi bir yolu olduğudur.

Dahası, kibar olmak bizi daha mutlu kılıyor gibi görünüyor, daha mutlu olmak da bizi kesiyor. Tohoku Gakuin Üniversitesi’nden yapılan bir çalışma, mutlu insanların bu devleti güçlendirerek, sürdürerek ve çoğalttıkları sonucuna ulaştı.

“Başkalarının mutlu olmasını istiyorsanız, merhametli olun. Mutlu olmak istiyorsanız, merhametli olun.”

– Dalai Lama

Nazik olmanın faydaları: sağlığımızı iyileştirir

İyilik, yalnızca kendimizi iyi hissetmekle kalmaz aynı zamanda sağlığımız üzerinde hem fiziksel hem de zihinsel olarak olumlu bir etkiye sahiptir. Nazik olmak bizi hayatla doldurur. Neden mi? Beynimiz, sağlıklı bir akıl ve vücudu destekleyen maddeleri salgılar.

Nazik olmak, sağlıklı kalmamıza yardımcı olur ve hem psikolojik hem de fiziksel açıdan değişen şiddetli hastalıkların ve tıbbi durumların etkisini azaltabilir. Örneğin, bu tutumu uygulamaya koymak, vücudumuzun doğal ağrı kesici olan endorfinleri serbest bırakır.

Aslında stresle ilişkili sağlık sorunları, “nazik eylemler” gerçekleştirdikten sonra düzelir. Depresyonun tersine döndürülmesine yardımcı olur, toplumsal temas sağlar, saldırganlığı hafifletir ve yalnızlık olasılığını azaltır; strese ve aşırı yeme tepkisine neden olabilir.

mutlu kadın

Ayrıca, iyilik eylemleri bağışıklık sistemimizi güçlendirir. Bir çalışmaya göre diyabet, kanser ve kalp hastalığı geliştirme riski azalır ve hastalıklarla savaşmak için gerekli antikorlar artar.

Nedeni, nezaketin kalplerimizi korumasıdır. Bazı uzmanlar, nazikliğin “duygusal sıcaklık” olarak adlandırdığı şeyleri yaratması nedeniyle bu iyiliğin kan basıncını düşürdüğünü ileri sürerler. Duygusal sıcaklık, daha sonra oksitosin olarak bilinen bir hormonu serbest bırakır.

Daha sonra oksitosin, nitrik oksit adı verilen ve kan damarlarını genişleten bir kimyasalın salınmasını tetikler. Bu da kan basıncını düşürür ve bu yüzden oksitosin kalp koruyucu bir hormondur.

“Şefkat ve nezaket, zayıflık ve çaresizlik işareti değildir, tam tersine güç ve kararlılık göstergesidir.”

– Khalil Gibran

Nazik olmanın faydaları:sadakati besler ve ilişkileri iyileştirir

İşyerinde ve kişisel yaşamlarımızda ilişkiler kurmak söz konusu olduğunda nezaket çok güçlüdür. Gerçek şefkat, düşmanlıkları yener, saygıyı teşvik eder ve karşılıklı anlayışı teşvik eder.

Nezaket iki kişi arasındaki duygusal mesafeyi kısaltır, bu da bizi daha “bağlı” hissettirir. Sonuçta, genetik yapımız bizi bu şekilde davranmamızın nedeni. Atalarımız, erken dönemlerinden beri birbirleriyle işbirliği yapmayı öğrenmek zorundaydı.

tutuşan eller

Bir gruptaki bağlar ne kadar güçlüyse grubun hayatta kalma şansı o kadar yüksektir. Başka bir deyişle, “iyilik” geni bizim DNA’mızda var.

Bu yüzden günümüzde bile birbirimize dostça davrandığımızda yeni ilişkiler kuruyor ya da mevcut ilişkilerimizi güçlendiriyoruz.

Ayrıca nezaket, çatışmaları çözmek ve anlaşmaya ulaşmak için istek yaratıyor.

Nazik olmanın faydaları: yaşamlarımızı önemli ölçüde iyileştirir

Nazik olduğumuz zaman, özellikle bunu genç yaştan itibaren bir alışkanlık haline getirirsek, her şey daha da iyi olur! Yaşamdan duyduğumuz tatminden, kendinden memnun olma ve fiziksel sağlığa kadar her şey.

İyilik bulaşıcıdır ve bu yüzden dostça davranmak, diğer insanların hayatlarını iyileştirmeye yardımcı olur. Dolayısıyla, başkalarına yardım etmeye çalışıyoruz. Zor zamanlarda bile başkalarına nazik davranın, ancak her şeyden önce kendinize iyi davranın.

Çok basit, ama fark yaratan bir şey bu. Başkalarına iyi davranın ki onlar da size iyi davransınlar. Sonra kendinize iyi davranın, böylece başkalarından da bekleyebilirsiniz.

“İyi insanlara iyi davranın ve iyi olmayanlara da iyi davranın. İyiliğe böyle erişiriz. Dürüst olanlara dürüst davranın, dürüst olmayanlara da dürüst olun. Dürüstlüğe böyle ulaşırız.”


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.