Nasıl Şanslı Olunur?

Nasıl Şanslı Olunur?

Son Güncelleme: 25 Nisan, 2017

Şans diye bir şey gerçekten var mı? Bazı insanlar, diğerlerinden daha mı şanslı? Hiç şüphesiz, bu tartışmaya açık bir konu. İşler bizim için iyi gitmediğinde ve başkaları çok şanslıymış gibi gözüktüğünde çoğu zaman “Çok şanssızım”, ya da “Adam çok şanslı, bütün işleri rast gidiyor”, gibi sözler söyleriz.

Peki ama şans, gerçekten var mı? Her şey kadere, tesadüflere mi bağlı? Belki bu soruyu başka bir güne saklamalısınız ya da belki de bugün düşünmelisiniz. Sihirli bir formül ya da kural yok; belki de şans dediğimiz şey, aslında bize bağlıdır.

Gerçekten iyi şans ve kötü şans diye bir şey var mı?

Hepimiz şansımızın kötü gittiğinden bahsederiz sık sık. Sanki kimsenin şansı yaver gitmiyordur. Bunu düşünürseniz, bütün hayatımızda her şeyden biraz vardır. İyi anlar ve kötü anlar vardır. Yani yalnız değilsiniz.

Şansınızı gerçekten değiştirmek istiyorsanız, cesur olun ve baştan başlayın. Olumlu bir tavır takının, yeni başlangıçlardan korkmayın, negatif düşüncelerinizden kurtulun ve yaptığınız hatalar yüzünden kendinize işkence etmeyi bırakın. Gerçekte şanslı olmak, hayat karşısında takındığınız tavra bağlı olabilir

“Gerçekten şansa inanırım ve ne kadar çok çalışırsam, o kadar şanslı olduğumu gördüm.”

– Thomas Jefferson

Nasıl şanslı olunur?

1. Pozitif olun

Hayatınızda güzel şeylerin olacağına inanırsanız, olacaktır. Her şeyin yolunda gideceğine inanmak ya da yaşananların en kötü senaryo olmadığını görmek, sizin tavrınızda gizlidir… Pozitifliği geliştirirseniz, şansınızın daha sık yaver gittiğini görebilirsiniz.

“Başınıza gelen kötü şeyler, iyi bir şeyin girizgahından ibarettir.”

2. Bir şey umduğunuz gitmezse, tekrar deneyin

Bir şey yolunda gitmedi diye şikayet etmek yerine, neden bir daha denemiyorsunuz? Bugüne kadar ilişkiniz yolunda gitmedi mi? tekrar deneyin. Yaptığınız keki fırında pişirirken yaktınız mı? Bir daha yapın! Bütün bunları tekrar denerken, neleri düzeltebileceğinizi bir düşünün.

3. Şanssız olmadığınıza inanın

Hayat çarkıfelek gibidir: bazen üste çıkar, bazen dibe vururuz. Dipteyken her şeyin ne kadar kötü olduğundan şikayet ederiz. Çünkü enerjimizi negatif şeylere yoğunlaştırmayı öğrenmişizdir…

4. Hayatınızın kötü anlarına odaklanmayın

Herkesin hayatında kötü anlar vardır. Yapabileceğimiz en iyi şey, bu anlardan ders çıkarıp onları geçmişte bırakmaktır. Kötü anları düşünüp durmak faydasızdır. Böyle yapmak her şeyin daima kötüye gideceği fikrini kuvvetlendirmekten başka bir şeye yaramaz.

5. Pozitif şeyler düşünün ve negatif fikirlerden kurtulun

Evet, çok zor. Ama bu, sürekli çaba gerektiren ve yavaş yavaş üzerinde çalışabileceğimiz bir şey. Negatif düşüncelerle dolu bir sarmala girdiğinizde, düşüncelerinizi tekrar yönlendirin. Bunu yapamayacağınızı düşünüyorsanız, düşüncelerinizi ve sorunlarınızı genelde pozitif tutuma sahip biriyle paylaşın. Bu size çok yardımcı olabilir. Diğer stratejiler ise sevdiğiniz bir şarkıyı dinlemek ya da biraz egzersiz yapmak olabilir. O negatif düşünceleri hızlıca kesebileceğiniz yolları öğren.

6. Hata yapmaktan korkmayın; yaptığınız hatalar yüzünden kendinize işkence etmeyin

Sık sık yaptığımız hataları düşünmek bizi mutsuz eder. Bu hatalar, şanssız olduğumuza bizi inandırabilir çünkü kendi zihnimizde hatalarımızı, şanssızlık belirtisi olarak algılarız. Peki ama hatalar olmadan hayat neye benzerdi?

Hatalarınız yüzünden kendinizi suçlamayın: hatalarınızdan ders çıkarın. Kendinizle mutlu olmayı öğrenin. Hata yaptıysanız, bunun nedeni gerçekten yaşıyor olmanız. Her şeyin yolunda gittiği bir balona hapsolmadığınızın kanıtı olarak düşünün bunu. Hayatı yaşayın, hatalar yapın ve hatalarınızdan ders alın.

7. Cesur olun

Yeni bir şeye, mesela yeni bir ilişki ya da yeni bir işe korkuyla başlarsanız, işlerin yolunda gitme şansı azdır. Hayallerindeki işi bulmuş ya da hayatlarının aşkıyla tanışmış kişileri gördüğünüzde şanslı oldukları için bu şeylere sahip olduklarını düşünmeyin. Muhtemelen o kişi, istediği işi elde etmek için çok çalıştı ya da ilişkisi çok güzel bir birlikteliği dönüştü ana her zaman mükemmel değildi. Onları örnek alın, cesur olun, sıkı çalışın ve pozitif düşünün.

“Değişime açık olun. Değişim beraberinde şans getirebilir.”

Hikayenin ana fikri: Şanslı olmak, size sandığınızdan çok daha fazla bağlı…


Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.