Nasıl Duygu Günlüğü Tutulur

Nasıl Duygu Günlüğü Tutulur

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Bir ruh hali günlüğünü nasıl oluşturacağımı araştırmak için uzun zaman harcadım. Ancak ne kadar çok baksam da hiçbir şey bulamadım. Çok fazla teori vardı, ama nereden başlayacağımı bilmiyordum. Herhangi bir yerde herhangi bir örnek yoktu. Bu yüzden kendi not defterimi tutmaya ve duygularımı kendi yöntemlerimle yönetmeye başladım. Deneyim o kadar olumlu geçti ki bugün sizlerle paylaşacağım.

Duygularınızı tam olarak hissettiğiniz gibi yazarak bir duygu günlüğü tutabilirsiniz. Bununla birlikte, duygular dağınık bir yapıya sahip olma eğilimindedir ve bunu böyle yapmak karmaşık olabilir, ki bu hiç de yararlı bir şey değil. Şahsen ben görsel bir insanım ve görsel yardımcıları severim. Bu, sadece doğru miktarda kelimeyi kullanmama, özlü olmama ve çalıların etrafından geçmemde bana yardımcı oluyor.

Gerekirse her gün yazabilirsiniz. Ya da ihtiyaç duyduğunuz zamanlarda yazabilirsiniz. Hatırlanması gereken en önemli şey, duygu günlüğünüzün sadece öfke, hayal kırıklığı ve endişe gibi olumsuz duygulardan ibaret olmamasıdır.

Mutluluk, coşku ve neşe gibi olumlu duygular için de geçerlidir. Bu, kendinizi daha derin bir seviyede tanımanıza yardımcı olacaktır. Duygusal zekaya ulaşmanın güzel sürecinde size bir sıçrama başlatacaktır.

Bir duygu günlüğü oluşturma adımları

Bir duygu günlüğü oluşturmak için ilk adım, yalnız bu amaç için ayrılmış bir not defteri almaktır. Bu şekilde notlarınızın hiçbirinin farklı yerlere dağıtmamış olursunuz. Hepsi bir yerde olduklarında, gerektiğinde farklı bir perspektiften incelemeniz ve analiz edebilmeniz için duygu günlüğünüze dönebilirsiniz.

günlük yazan kadın

Bir not defteri edindiğinizde, başlangıç ​​zamanıdır. Yazarken, yalnız ve sakin olmalısınız ve acele etmelisiniz. Bu şekilde duygularınıza bağlanmak ve size söyleyeceklerini dinlemek daha kolay olacaktır.

Duygu günlüğünü yapmanın yollarından biri de şunun gibidir: dört başlıklı dört sütun çizin. Başlıklar durum, duygu, tepki ve öneriler olmalıdır.

Bunlara bir bakalım:

DurumDuyguTepkiÖneriler
Toplum içinde konuşmakKorku
Anksiyete
KaçmaKendinde güven bul
Özgüveni tekrar oluştur

Bu, bir kişinin belirli bir duruma nasıl tepki verebileceğinin bir örneğidir. Bu olayda, durum toplum içinde konuşmak. Kişi, nasıl hissettiklerini, duyduğu duyguları, nasıl tepki verdiğini ve durumu nasıl çözeceğinin önerilerini adım adım açıklamaktadır. Gördüğünüz gibi bu, ruh halinizi yönetmek için basit, açık ve özlü bir yoldur.

Duygularınızı yönetmek sizin için iyidir

Duygu günlüğünüze yazı yazmak, kendinizi daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır. Hayatınızdaki sorun alanlarını tespit edebilecek ve en çok hangi duyguların ortaya çıktığını fark edebileceksiniz. Korku mu, yoksa güvensizlik mi? Bunun farkında olmak, önerilerde bulunmanıza yardımcı olacaktır, böylece bunları uygulamaya koyabilir ve sadece sayfanın üzerinde bırakmamış olursunuz.

üzgün kadın

Çok fazla takıntılı düşünce kalıpları olan bir kişi iseniz, bir duygu günlüğü onları durdurmanıza yardımcı olabilir. Olayları analiz etmenin ve yansıtmanın, kendinizi daha iyi hissettireceğini anlayacaksınız. Hoş bir sağlık ve esenlik hissi ile sular altında kalacak. Sahip olduğunuz olumlu duyguları da yönetebilirsiniz. Dikkatinizi, hayatınızda meydana gelen tüm güzel şeylere odaklamanızı sağlar. İşte başka bir örnek:

DurumDuyguTepkiÖneri
İşte terfi almakKeyifRahatlamaBaşkaları ile paylaş

Artık bir duygu günlüğü hazırlamanız için gereken tüm araçlara ve görsel örneklere sahipsiniz. Günlüğünüz duygularınızla daha iyi başa çıkmanıza yardımcı olabilir. Bununla birlikte, bunu yapmanın mükemmel bir yolu yoktur. İhtiyaç duyduğunuzu düşünüyorsanız başka sütunlar ekleyebilir veya ihtiyacınız olmayanları kaldırabilirsiniz. Bu sizin günlüğünüz. İhtiyacınız olan şey haline getirin. İyi ve eğlenceli yazılar!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.