Nasıl Bilmiyorum Ama Bunu Aşacağım

Nasıl Bilmiyorum Ama Bunu Aşacağım
Gema Sánchez Cuevas

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Gema Sánchez Cuevas.

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

İçinde bulunduğum kara delikten nasıl çıkacağımı bilmiyorum. Bazen hayat tüm kavşakları dağıtır ve kendimi dünyanın sonuna gelmişim gibi hissettirir.

Ama biliyorum ki bu his, görüşümün üzerime sürüklenen tüm olumsuz düşünceler tarafından bulanıklaşmasından kaynaklanıyor. Derinlerde, bunu aşabileceğime eminim. Çünkü daha önce de böyle hissettim ve bunun üstesinden gelmeyi başardım.

Artık daha berrak bir bakış açım olduğu için birçok kez aşırı tepki gösterdiğimi görebiliyorum. Ne de olsa bu durumlar gerçek bir tehlike oluşturmamıştı.

Şu anda en büyük dram, kendi aklımda yarattığım dramaydı. Yine de, gözden geçirmem gereken birçok inanç ve perspektif var. Bir şekilde, huzur bulmalıyım.

Korkularımı yüzleştiğim sürece bunu yaşayacağım. Korkunun vazgeçmek için bir sebep olduğu fikrini bırakmalıyım.

Sonlar aynı zamanda yeni başlangıçlardır

Sonlardan korkuyoruz. En sevdiğimiz dizi veya kitap bittiğinde üzülüyoruz. Bir ilişki bittiğinde, hayatımızın geri kalanı için aşk fikrimizi yok edeceğinden korkuyoruz. Bu duygulardan ne olursa olsun kaçmaya çalışıyoruz.

Ancak bu tarz davranışlar bizi gerçekten fayda sağlayacak kararlar vermemizi engeller. Örneğin, saf nostalji üzerinde hayatta kalan bir ilişkiyi sonlandırmak negatif değildir. Aksine, ilişkinin kendisi zararlı olabilir.

Bu durumda bile tam tersine inanıyor ve inancımıza katı bir şekilde bağlanıyoruz. Diğer kişiye karşı yanlış bir sadakat duygusuyla korunmuş hissediyoruz. Ve tüm zaman boyunca kendimize ihanet ediyoruz.

ay ışığında kadın

Bazen, birinden ayrılmak veya geride bir şey bırakmak, kolayca alabileceğiniz bir karar değildir. Bazen, koşullar bizi geriye doğru hareket etme seçeneği olmadan bir döngüyü bitirmeye zorlar. Ve bununla başa çıkmak zor olabilir. Hazırlığımız yoktur ve gerçekten istediğimiz şey bu değildir.

İyiliği uzun ömürlü ve güvenli olan şeylerle eşitleme eğilimindeyiz. Tersi negatiftir. Toplum bize tüm hayatımızın öyküsünü öğretir. Bu yüzden nesnelere, durumlara ve insanlara bağlıyız. Bu yüzden gitmemiz ve bir şeyleri sona erdiren kararlar vermemiz çok zordur.

Bu aşamada kapıyı kapatacağım ve yeni ve daha iyi olasılıklara alan açacağım. Hatalarımı yeni bir ışıkta görmeye çalışarak onlardan olumlu bir ders alacağım.

Hayat zorlaşınca, düşebiliriz ama pes edemeyiz

Bir şeyin sonunun her zaman bir başarısızlık olduğu inancından kurtulalım. Bu yalnızca bizde hayal kırıklığı yaratır. Sonunda sıkıntılı ve felç olmuş bir hâlde, ilerleyemeden kalırız.

Bu bizim öz saygımıza zarar veriyor. Değer verdiğimiz ve yapmak istediğimiz şeyleri mahvetmeye yetecek kadar güçlü bir kara büyünün var olduğunu düşünmemize neden oluyor.

Ama unutmayın: düşündüğümüzden daha dayanıklıyız. Dibe vurduktan sonra devam etme yeteneğimizi unutuyoruz. Geçmişte hepimizin her şeyin bittiğini düşündüğümüz zamanlar olmuştur. Ama sonra, hiç beklediğimizde, yeni fırsatlar kendilerini göstermiştir.

açık kapıdan uçan sayfalar

Bizi mutlu eden ve bize çok güzel anılar veren bir şeyi bitirmek acı verici. Rahat rutinimize alışırız. Her şey her gün aynı olduğunda, rahat hissederiz kendimizi. Her şeyin yolunda olacağından eminizdir.

Rahat bölgemize çok alışkınız. Sıcak, sakin ve huzurlu bir yerdir bu. Ama orada sıkışıp kalmak gerçekten çok kolaydır. İşler duraksayabilir. Ayrıca her ne kadar güvende olmak istesek de sorunlar bizi test etmek için her zaman köşe başında beklemektedir.

Rahatlık alanım beni dış dünyadan koruyor, kendimden değil.

Buraya kadar ulaştım. Eminim ki hoş olmayan durumları bir şanssızlık yerine bir fırsat olarak görebileceğim. Bazı kararlardan kaçınmayı başarabilirim, ama er ya da geç çıkmaz sokaklarda bulacağım kendimi. Benim kararlılığım test edilecek, ama bunun üstesinden geleceğim.

mor göğe bakan silüet

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.