Logo image
Logo image

Narsistik Psikopatlar Nasıl Belirlenir

3 dakika
Narsist psikopat, kendisine adını veren iki kişilik bozukluğundan doğan bir figürdür. Burada, onları tanımlamak için bilmeniz gerekenleri anlatıyoruz.
Narsistik Psikopatlar Nasıl Belirlenir
Son Güncelleme: 10 Haziran, 2022

Bencil, manipülatif, pişmanlık duymayan ve aşırı egolu insanlar. Başka bir deyişle, toksik insanlar.. Popüler dilde, bu kişilere narsisistik psikopatlar denir ve bir tanesine rastlamış olmanız son derece olasıdır.

Bu profil DSM-5’te bir bozukluk olarak listelenmemiş olsa da, ikisi ile ortak özellikler taşır: narsistik kişilik bozukluğu ve antisosyal kişilik bozukluğu. Bu özellikler, uzak durmaya değer bir profil oluşturur.

Bu makalede, narsist bir psikopatı tanımak için faydalı bilgiler bulacaksınız. Bu her zaman kolay olmayan bir şeydir, çünkü bu insanlar en azından istediklerini elde edene kadar (veya birileri onları engelleyene kadar) yalan ve çekicilik sanatçılarıyla doludur. Hadi bir bakalım.

Narsistler ve psikopatlar, onları karakterize eden nedir?

Narsist psikopatların neye benzediğini bilmek için ilk yapılması gereken, adlarının geldiği iki bozukluğu anlamaktır. Her ikisinin de kısa bir özetini görelim:

  • Narsistik kişilik bozukluğu. Bundan muzdarip olan kişiler, aşırı bir öz-önem duygusu, büyük güvensizlik ve empati eksikliği gibi güçlü kişilik özellikleriyle karakterize edilir. Tutarsız ilişkilere sahip olma eğiliminde olan, derin ve aşırı bir ilgi ve hayranlık ihtiyacı duyan insanlardır.
  • Psikopatik kişilik. Psikopatların en belirgin özelliği empati eksikliğidir. Manipülatif, pişmanlık duymayan ve gerçek duygusal bağlar kurmayan insanlardır.

Bu iki bozukluktan narsisistik psikopat olarak bilinen, henüz patolojik olarak sınıflandırılmamış, ancak son derece işlevsiz bir kişilik doğar. Bir sonraki bölümde, bu kişilerin en belirgin özelliklerini sıralıyoruz.

Some figure
Narsist psikopatlar, başkalarını manipüle etmek ve onlardan istediklerini almak için sıklıkla yalan ve kandırmaya başvururlar.

Narsist psikopatların özellikleri

Narsistik psikopatlar genellikle narsisistik ve ayrıca antisosyal bozukluğa özgü bir dizi davranış gösterirler. Bu nedenle, aşağıdaki özelliklerden birkaçını sergileyeceklerdir.

1. Sosyal normları karşılamazlar

Kışkırtıcı veya gizli olsun, narsist psikopatlar kuralları kendi çıkarları için esnetme eğilimindedirler. Bu uygunsuzluğu tekrarlarlar ve etrafına genellikle başka birini suçlamayı veya yalan söylemeyi içeren bir kurtarma ağı örerler.

2. Yalan söylerler ve aldatırlar

Yalan söylemek hayatlarının günlük bir parçasıdır. Düşük düzeyde empati ve vicdan azabına sahip olduklarından, kendi amaçlarına ulaşmak için başkalarını kandırmaktan genellikle çekinmezler. Yalanları genellikle o kadar detaylı ve ayrıntılıdır ki, onları çözmek gerçekten zordur.

3. Aşırı öz değer duygusu

Takdir edilme ihtiyacı, genellikle aşırı büyük bir değer duygusundan doğar. Diğerlerinden üstün hissederler ve çevrelerini gerçeklik ve egoları örtüşecek şekilde yapılandırmaya çalışırlar. Dolayısıyla sosyal maske, sahte özgüven, hatalarını ve sorumluluklarını üstlenmemek gibi özellikler taşırlar.

4. Empati eksikliği

Bu eksiklik hem psikopat hem de narsist için ortaktır. Duygulanımları soğuk ve mesafelidir ve özne arkadaş canlısı ve çekici görünmeye çalışsa da bir noktada kendilerini diğerinin yerine koyamadıkları ortaya çıkar.

5. Zulüm ve sınırların ihlali

Narsist psikopatların çevrelerindeki insanlara uyguladıkları, genellikle duygusal olan istismar, genellikle iki ana nedene yanıt verir: faydacılık ve sahip oldukları aşırı ve kırılgan benlik saygısının korunması. Başkalarından kendilerini kötü hissettirerek bir şeyler elde edebiliyorlarsa, bunu yapmakta sorun yaşamazlar.

6. Eleştiriye tahammül etmezler

Bu, hazmetmeleri zor olduğundan ya da bundan kaçındıklarından değil, buna hiç tahammül edemedikleri için. Yapıcı bile olsa imajlarına zarar veren herhangi bir yorum yalan, manipülasyon veya şiddetle karşılanacaktır.

7. Başkalarının özgüvenine saldırırlar

Daha önce de belirttiğimiz gibi, kolayca zalim olabilirler. Ancak, başkalarıyla uğraşırken bu her zaman ilk tercihleri değildir. Birini kullanmanın en iyi yolu, onun özgüvenini yok etmektir. Bu şekilde, narsist psikopatın taleplerine kendi özgür iradeleriyle teslim olduklarını düşünmelerini sağlamak çok daha kolay.

8. İlişkilerinde seçici değillerdir

Başkalarını kendi amaçlarına ulaşmak ve arzularını tatmin etmek için bir araç olarak gördükleri için, aynı anda birkaç kişiyle ilişki kurmaları yaygındır. Bu gerçek mutlaka kınanabilir olmasa da, ilişkilerini kullanma biçimleri öyledir.

9. Yanlış inançlara sahiptirler

Bu kadar abartılı bir şekilde yüksek ve aynı zamanda çok kırılgan bir imajı korumak için, narsist psikopat kendileri ve başkaları hakkında çarpık düşünceler besler. Genellikle başkalarını değersizleştirmeye ve kendi niteliklerini yüceltmeye yöneliktirler.

Some figure
Narsist psikopatlar, diğer insanlardan daha iyi olduklarını düşünürler ve başkalarını hor görürler.

10. İlgi ihtiyacı

Genellikle ilgi odağı olurlar ve etraflarında dönen sosyal gruplar oluşturmaya çalışırlar. Onları tehdit edin biriyle karşılaşırlarsa, hemen karşı bir kampanya yürütürler.

11. Bazıları dürtüseldir

Bireyin özel profiline bağlı olmakla birlikte, bazı narsist psikopatların karar verirken dürtüsel davrandıkları gözlemlenmiştir. Bir şey benlik saygılarını veya insan “araçları” ağlarını tehdit ettiğinde, dürtüsel olarak aşırı tepki gösterdikleri için çok rahatsızlık hisseden bireylerdir.

‘Narsist psikopat’ teriminin yalnızca popüler kültürde bulunduğunu unutmayın. Çevrenizdeki birinin bu profile uyduğundan şüpheleniyorsanız, onlardan uzak durmak en iyisidir. Sebep oldukları duygusal tahribatla başa çıkmak için profesyonel yardıma da ihtiyacınız olabilir, bu yüzden bir doktoru aramakta tereddüt etmeyin.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Cuncic, A (2021). Qualities of a Narcissistic Sociopath. Very Well Mind. https://www.verywellmind.com/understanding-the-narcissistic-sociopath-4587611
  • Duignan, B. (2020). What’s the Difference Between a Psychopath and a Sociopath? And How Do Both Differ from Narcissists?. Encyclopedia Britannica. https://www.britannica.com/story/whats-the-difference-between-a-psychopath-and-a-sociopath-and-how-do-both-differ-from-narcissists
  • Tracy, N (2019). The Narcissistic Psychopath: Are Narcissists Psychopaths? Healthy Place. https://www.healthyplace.com/personality-disorders/psychopath/the-narcissistic-psychopath-are-narcissists-psychopaths
  • Weiss, B., Sleep, C. E., Lynam, D. R., & Miller, J. D. (2021). Evaluating the instantiation of narcissism components in contemporary measures of psychopathy. Assessment28(1), 15-28.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.