Müzik Anıları Uyandırır

Müzik Anıları Uyandırır

Son Güncelleme: 22 Kasım, 2017

Hepimiz müzik dinlerken farklı duygular hissetmişizdir: üzüntü, neşe, şaşkınlık, korku. Müzik, bizi duyguların merkezine iten ve onları dönüştüren bir araçtır. Kara bir günü berraklaştırır ve bir an için geri gelen durumları bize hatırlatır. Ve melodilerin bizi geçmişe götürme gücü vardır.

Bir duyguya bağlı ders, gelecekteki bilincimiz için daha kolay geri çağrılabilir. Bu nedenle, bir duygu uyandıran ve bir duyguyla bağlantılı bütün o hatıraları hatırlamak çok daha kolay olacaktır.

Günümüzde müzik terapisi, Alzheimer gibi hastalıklar için kullanılarak hafızayı uyarmak, dikkat becerisi ve ruh halini iyileştirmek ve dinlendirici bir etki sağlamak amaçlanmaktadır. Müzik arcılığıyla hisleri uyarmak, demans hastalığındaki farklı durumları iyileştirir.

Beynimizdeki müzik

İşitmek, en karmaşık duyulardan biridir ve beynin pek çok farklı alanıyla iletişim içindedir. Limbik sistem, beynin ödül sistemi ve kaudat çekirdek, bunlardan bazılarıdır ve bunların tümü, duygusal işlemeyle ilgilidir.

Müzik dinlemek, tıpkı yemek yemek, seks veya uyuşturucu gibi dopamin salınımını sağlar. Yani ruh halimizi etkiler ve kendimizi iyi hissetmemizi sağlar. Müzik, diğer duygusal uyarıcılarla aynı şekilde fizyolojik değişimler sağlar. Bir şarkı dinleyip de etkilenmemiş olanımız var mıdır? 

beyin müzik dinler

Müzik, şarkının sözleriyle ve o şarkıyı dinlerken yaşanmış bir olayla ilgili anıları geri getirme gücüne sahiptir. Bizi o ana götürebilir ve o anda hissettiğimiz duyguları yeniden yaşatabilir. 

Duygular, hafızayı kolaylaştırır

Önemli anlamı olan anları hatırlamakla hayatımız üzerinde hiçbir etkisi olmayan bir şeyi hatırlamak aynı şey değildir. Bizim için bir anlam ifade eden durumlar, hafızamız açısından çok daha kolay ulaşılır olacaktır. 

müzik dinleyen mutlu kadın


Beynimiz, bizim için önemli olan bütün anları kaydeder ve depolar. Müzik, duygularla çok yakından ilişkili olduğu için daha kolay hatırlamamıza yardımcı olacak bir uyarıcı görevi görebilirler.

15 yaşındayken en çok sevdiğimiz şarkı olan şarkıyı dinlemek, o yıllara ait hatıralarımızı geri getirecektir. Bütün bunları hafızamıza getirmek için müziği kullanmak, tek başına hatırlamaya çalışmaktan çok daha kolaydır. 

Hafızamızı çalıştırmak için müzik terapisi

Bu terapi, rahatlamadan ruh halini düzeltmeye kadar pek çok farklı amaçla kullanılmaktadır. Dikkat ve hafızayı iyileştirme amacıyla da özellikle Alzheimer gibi demans vakalarında kullanılır. Ayrıca müzik terapisi bilhassa hastalığın ileri aşamalarındaki hastalar için kullanılmaktadır. 

Grup uyumunu, sosyal teması ve ruh halini iyileştirir; genelde apati, depresyon ve izolasyon yaşayan hastalarda çok pozitif bir durumdur bu. Genelde terapinin duyguları etkinleştirmek için müzik kullanma şeklinde temel bir amacı vardır ve bu duygular sayesinde hastanın önemli anları hatırlaması sağlanır.

müzik ve mutlu büyükanne

Genelde bu amaçla hastanın gençliğinde dinlediği bir şarkıyı kullanırlar. O kişide güzel duygular uyandıran bir şarkıdır bu. Böylelikle hatıralar arasında tecrübe paylaşmaları kolaylaşır.

Hastalığın ileri aşamasındaki kişiler söz konusu olduğunda tecrübelerini paylaşamasalar bile müziği anladıkları ve bundan zevk aldıkları görülmüştür, zira işitsel yollar genelde korunur. Demans yaşayan kişilerin duyularını uyarmak için iyi bir araçtır müzik.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.