Mutlu Bir Hayat İçin 10 İpucu

Mutluluk, çaba gerektiren ve ekersek çiçek verecek olan bir bitki gibidir. Mutlu bir yaşantıya sahip olmak için öncelikle sağlığımıza dikkat etmemiz gerekir. Ayrıca hem kendimizden hem de hayatımızdan memnun olmamız, mutluluğun anahtarları arasında bulunmaktadır.
Mutlu Bir Hayat İçin 10 İpucu
Gema Sánchez Cuevas

Yazan ve doğrulayan psikolog Gema Sánchez Cuevas.

Son Güncelleme: 06 Nisan, 2020

Bazen mutluluğun şansla ilgili olduğunu düşünerek büyük bir yanılgıya kapılırız. Elbette bu doğru değildir. Aslında mutluluk adı verilen kavram, büyük oranda çalışarak ve çaba gösterilerek elde edilen bir özelliktir. Başımıza ne kadar iyi ya da kötü şeyler gelirse gelsin, mutlu bir hayat için sahip olmamız gereken özellikleri geliştirmemiz mümkündür.

Her insanın hayat yolculuğunda belirli bir dereceye kadar şans faktörünün rol oynadığını kabul etmek gerekir. Genel anlamda içinde bulunduğumuz şartların belirleyicisi kendimiz değiliz ve bu şartları şekillendirmek büyük oranda bizim kontrolümüz dışında olan durumdur. Ancak mutlu bir hayat için gerekli olan özellikleri geliştirdiğimizde, yaşamak zorunda olduğumuz bu şartlara olabildiğince yapıcı bir şekilde yaklaşmayı öğrenebiliriz.

Mutlu bir hayat için sahip olmamız gereken özellikler üstün yetenek gerektiren şeyler değildir. Bunlar, zihinlerimizi eğiterek mutluluğa giden yolları bulmakla ilgilidir. Yani daha çok kendi başımıza başarabileceğimiz otonom bir çaba gerektirmektedir. Şimdi mutlu bir hayat için atmamız gereken başlıca adımlara bir göz atalım.

“Birgün bir yerlerde, kaçınılmaz bir şekilde kendinizi bulacaksınız. Ve işte o zaman, sadece o zaman, yaşadığınız saatlerin en mutlusunu ya da en acısını tadacaksınız.”

– Pablo Neruda

Mutlu bir kadın

Mutlu Bir Hayat…

1. Mutluluk Planlanabilir

Hepimiz mutluluktan bahsederiz ancak aslında bu kavramı nasıl tanımlamamız gerektiğini pek çoğumuz bilmeyiz. Aynı şekilde genel anlamda mutlu olma kavramını zihnimizde canlandırabiliriz ancak bazı özel durumlarda mutluluğa ulaşmamız mümkün olmaz.

Mutlu bir hayat için ihtiyaç duyacağımız niteliklerden ilki, kendi mutluluk kavramımızı geliştirmek olmalıdır. Bunu yaparken genel anlamda bir mutluluk değil, yaşadığımız, çalıştığımız ya da içinde bulunduğumuz kendimize özel alanlara uyarlanmış mutluluk kavramını hedeflememiz gerekir.

2. Mutlu Bir Hayat İçin Gelişime ve Büyümeye Odaklanın

Çeşitli hedefler koyarak kendimizi zorlamak mutluluğa daha da yaklaşmamıza yardımcı olur. Monoton bir yaşam ve rahatlık, farklı korkular ve motivasyon eksikliği ile dolu olduğumuzun bir göstergesidir.

Zorluklarla mücadele etmek aynı zamanda kendimize yeniden canlılık kazandırır ve yaptığımız şeylere yeni bir anlam ve tat katar. Daha iyi olmaya çalışmak ve bunu başarmak için gerekenleri yapmak, hayattan tatmin olma olasılığımızı artıran önemli etkenlerdir.

3. Her Şeyi İyi Tarafından Görmeye Çalışın

Kendimizi koruma dürtüsü nedeniyle karşı karşıya kaldığımız durumların olumlu tarafları yerine olumsuz yönlerine odaklanırız. Bu nedenle bir kişiyi her zaman iyi tarafından görmek ya da bir duruma her zaman iyi tarafından bakmak mümkün olmayabilir.

Bu noktada uygulanabilecek en iyi yöntem, olumsuzlukların ortaya çıkmasına izin vermek, ancak hemen pozitif bir yaklaşımla onlardan uzaklaşarak olumlu bir tavır takınmak olacaktır.

 4. Kendinize Güven Duyun

Mutlu bir yaşam için sahip olmamız gereken en önemli özelliklerden biri kendimize güvenmektir. Bu önemli özelliği geliştirmek için kendi kendimizin en iyi arkadaşı olmaktan daha faydalı bir şey yoktur.

Sürekli olarak kendimizi eleştirmeyi bir tarafa bırakalım, yaptığımız hatalar için kendimizi affedelim. İsteklerimizi ve hedeflerimizi hemen başaramadığımız için kendimize zaman tanıyalım ve baskı yapmayalım. Kendimize karşı merhametli olalım, kendimizi anlamaya çalışalım ve yargılamayalım.

5. Hayatın Farklı Yönleri Arasında Bir Denge Kurun

İş, hayatımızın çok önemli bir parçasıdır. Ancak hayatın kendisi değildir. Günümüzün önemli bir kısmını çalışarak geçirmemiz son derece normal bir durumdur. Ancak çalışma hayatını, yaşantımızdaki diğer her şeyin etrafında döndüğü bir merkez haline getirmek doğru değildir.

Çünkü kendimiz olmanın sadece bir yönünü değil, tüm yönlerini doya doya yaşarsak daha mutlu oluruz. Eşimiz, arkadaşlarımız, ailemiz, sağlığımız ve yeni şeyler yaratma arayışımız hayatımızın değişmez birer parçaları olmalıdır.

Arkadaşlar kucaklaşıyor

6. Dirençli Olun

Mutlu bir hayat için oldukça önemli ve gerekli özelliklerden bir diğeri de dirençli olmaktır. Bu özellik, herhangi bir başarısızlık ya da beklenmedik durumla karşı karşıya kaldığımızda yeniden toparlanmamıza ve ilerlememize yardımcı olacaktır.

Kimi zaman bunu başarmak uzun zaman alır, kimi zaman ise yoğun çaba gerektirir. Ancak dirençli olma özelliği, eğer yeterince istersek ve çalışırsak her birimizin zaman içinde elde edebileceği bir özelliktir.

Dirençli olmak, hem kişinin kendine olan güvenini artırır hem de içinde bulunduğumuz şartlara karşı bir güvenlik hissi uyandırır. Diğer bir deyişle, bir taşla üç kuş vurmuş oluruz.

7. Kendiliğinden Gelişen Şeylere Karşı Savaşın

İnsan olarak her birimiz mental, duygusal ve fiziksel otomatik olarak işleyen pek çok sisteme sahibiz. Kimi zaman bu özelliklerimiz hayatımızın daha kolay akması için yardımcı olur. Ancak diğer zamanlarda ise bu mekanik hareketler huzursuzluğa ve rahatsızlığa yol açar. Bu tür bir durumun olup olmadığını anlamak için kendimizi yakından gözetlememiz faydalı olacaktır.

Eğer böyle bir durum içindeysek, kurtulmak istediğimiz tavırlarımıza neden olan ve otomatik olarak yaptığımız fiziksel davranışları değiştirerek işe başlamak akıllıca bir davranış olacaktır. Daha sonrasında mental ve duygusal değişimler için harekete geçebiliriz.

8. Bir Amaç Edinin

Hemen hemen hepimiz hayatta ulaşmak istediğimiz bir amaç olduğunda yaşantımızın çok daha ilginç ve keyifli olacağını biliriz. Bu noktadaki esas sorun, kalıcı ve anlamlı bir hedef bulmanın her zaman mümkün olmamasından kaynaklanmaktadır.

Belki de yapmamız gereken şey, küçük ve hemen elde edilebilecek anlık dürtülerle hareket etmektir. Elbette bu küçük hedefler hayatımız için daha büyük anlamlar içeren büyük amaçlara uzanan birer yol olacaklardır.

Uzaklara bakan kadın

9.

Nazik Olun

En kibar ve ince insanların aynı zamanda en mutlu insanlar olduklarını belki de fark etmişsinizdir. Bunun tam zıddı olan kişiler, yani kaba ve daha sert davranışlar sergileyen insanlarsa aynı zamanda en bencil ve bazen de acımasız olanlardır.

Diğerlerine karşı nazik davranmak, kişinin derin ve sonsuz bir mutluluk duygusu hissetmesine neden olur. Etrafımızdaki canlıların yaşamlarını olumlu bir biçimde etkilemenin getirdiği mutluluk paha biçilmez bir duygudur.

10. Sağlıklı İlişkiler Kurun

Mutluluk, yalnızca paylaşıldığı zaman tamamlanır. Bir insanın sağlıklı ve mutlu olması için diğerleri ile ilişkiler kurması gereklidir. Bunu yapmanın en iyi yolu, onları oldukları gibi kabul etmek ve onlara değer vermektir. Bize sundukları için etrafımızdakilere saygı duymak ve teşekkür etmek, mutluluğu artıran en değerli paylaşımlar arasındadır.

Yukarıda sizler için sıraladığımız bu 10 ipucu elbette bir günde kazanılabilecek özellikler değildir. Bu nitelikleri ve davranış biçimlerini edinmek için çalışmak, kararlı ve azimli olmak gerekmektedir.

Son olarak, büyük bir olasılıkla tam anlamıyla ideal bir mutluluğu yakalamamızın mümkün olmayacağının da altını çizelim. Ancak bu önerileri uygulamamız durumunda mutlaka daha mutlu olacak ve varlığımızdan duyduğumuz memnuniyetin daha yüksek seviyelere çıktığını hissedeceğiz.

İlginizi çekebilir ...
Küçük Davranışlarda Mutluluk Bulmanın 5 Yolu
Aklınızı Keşfedin
sayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
Küçük Davranışlarda Mutluluk Bulmanın 5 Yolu

Küçük davranışlarda mutluluk bulmak mümkündür. Yaşam içerisinde sadece büyük olaylar ve başarılarda tatmin bulabileceğimizi kim söyledi?


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Lyubomirsky, S., & Devoto, A. (2011). La ciencia de la felicidad. Ediciones Urano.


Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.