Mizahın Beş İşlevi

Mizahın birçok farklı işlevi vardır. Bu yazıda bunlardan beş tanesini ele alıyoruz.
Mizahın Beş İşlevi
Sergio De Dios González

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Sergio De Dios González.

Tarafından yazılmıştır Eva Maria Rodríguez

Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Mizahın her türlü ilişkide önemli bir rol oynayan bir işlevi vardır. Yeni ilişkilerde, bağ kurmak ve her türlü beceriksizlik veya utancın üstesinden gelmek için etkili bir araç olabilir. Oturmuş ilişkilerde, heyecanı devam ettirebilir ve zamanla birikebilecek geçmiş çatışmalar, anlaşmazlıklar ve küçük sorunların üstesinden gelmeye yardımcı olabilir.

Mizah sevincini paylaşmak, insanlar arasında bir yakınlık ve bağ duygusu yaratır. Bu nitelikler başarılı ilişkileri tanımlar. Aslında birbirinizle güldüğünüzde,  aranızda olumlu bir bağ oluşur. Bu birlik, genellikle bir ilişkide oluşan strese, anlaşmazlıklara, hayal kırıklıklarına ve olumsuz noktalara karşı bir tampon görevi görür.

“İyi gelişmiş bir mizah anlayışı, hayatın ipinde yürürken adımlarınıza denge ekleyen direktir.”

-William Arthur Ward-

Mizahın sosyal gücü

Mizah, başkalarıyla daha güçlü bir bağ kurmanıza yardımcı olabilir. Aslında sağlık ve mutluluk büyük ölçüde ilişkilerin kalitesine bağlıdır ve kahkaha insanları bir araya getirir.

suratında emoji olan insan figürü

Mizah aynı zamanda farklılıkları yumuşatmaya ve gerilimleri dağıtmaya da hizmet eder. Aslında, onu kullanmak çoğu zaman en hassas sorunların bile üstesinden gelmeye yardımcı olur. Ayrıca, iyi zamanlanmış bir şaka, gergin bir durumu yatıştırmaya ve küçük anlaşmazlıkları çözmeye yardımcı olabilir.

Öte yandan, sorunların ve aksiliklerin üstesinden gelinmesine ve olayları bir perspektife oturtmaya yardımcı olabilir. Zorlukların üstesinden gelmenize yardımcı olduğu için dayanıklılığın anahtarıdır. Aslında, onlara bir mizah anlayışıyla bakarsanız çoğu durum o kadar da acımasız değildir. Aksi takdirde oldukça bunaltıcı görünebilecek sorunları yeniden çerçevelemenize yardımcı olur.

Son olarak, mizahın daha yaratıcı olmanıza yardımcı olduğunu belirtmek gerekir. Düşüncelerinize enerji verir ve başkalarıyla olan sorunları çözmek için yaratıcı çözümler kullanmanız için size ilham verebilir.

“Mizah, kendisiyle çelişen rahatsız edici etkilere rağmen zevk almanın bir yoludur.”

-Sigmund Freud-

Avner Ziv’e göre mizahın işlevleri

Mizahın hem kişisel hem de toplumsal temel işlevleri Avner Ziv tarafından Personality and Sense of Mizah (1984) adlı kitabında şu şekilde özetlenmiştir:

1. Sosyal tabular için emniyet valfi

Mizah, özellikle seks ve şiddetle ilgili konularda tabu düşüncesinin ifadesi için bir çıkış sağlar. Bunlar, sosyal olarak düzenlenmesi gereken doğal ihtiyaçlar ve eğilimlerdir, ancak toptan bastırma gerçekçi değildir.

Bir boks maçı izlemenin veya katılmanın saldırgan dürtüler için sosyal olarak kabul edilebilir bir çıkış sağlaması gibi, mizah da uygar toplum için potansiyel bir tehdit oluşturan dürtülerin kontrollü bir şekilde serbest bırakılmasıdır.

Bir gülümseme ile bir işaret tutan arkadaşlar

2. Sosyal eleştiri

David L. Paletz’e göre hiciv, sosyal ve politik kurumların alay konusu olduğu ve insancıllaştırıldığı bir mizah biçimidir. Bu sadece gerilimi serbest bırakmanın bir yolu olabilir ve böylece sistemde değişikliğe yol açabilir.

Saldırganlığın ana nedenlerinden birinin hayal kırıklığı olduğu düşünüldüğünde, hedeflerimizi ve zevklerimizi boşa çıkaran insanların mizahın ana hedefi olması şaşırtıcı değildir. Örneğin, hakimler, polis memurları, hükümet yetkilileri, ebeveynler, öğretmenler ve yetkili diğer kişiler.

3. Bir gruba üyeliğin konsolidasyonu

Başkalarının şakalarına güldüğünüzde, ortak değerleri veya önyargıları onaylıyor, tutumlarınızı paylaşıyor veya düşmanlıklara ortak oluyorsunuz. Gerçekten de, diğer insanların da sizinle aynı şekilde düşündüklerini bilmek, sorunlarınızı ve deneyimlerinizi paylaşabilmeniz önemli bir mizahi zevk kaynağıdır.

Aynı zamanda, mizahın mağdur edici yönü,  kolaylıkla saldırgan hale gelmesinin sebeplerinden biridir. Ayrıca bir grubun üyelerini grubun normlarıyla uyumlu bir düzeye getirmenin bir yolu olabilir.

4. Korku ve kaygıya karşı bir savunma

Bir gülümseme ile mutlu kadın

Sizi korkutan şeylere gülerek, onları kontrol altında tuttuğunuzu ve daha az tehdit edici olduklarını hissedersiniz. Bu anlamda kara mizah veya afetlerle ilgili şakalar bir savunma mekanizması işlevi görür.

Burada, kendini küçümseme veya kendine gülme figürü aynı şekilde uyarlanabilir olduğu için oldukça iyi uyuyor.

5. Entelektüel bir oyun

Mizah da öncelikle entelektüel olabilir. Size mantıksal düşüncenin zorbalığından bir anlık özgürlük verir. Gerçekliğin sınırlarından kaçmanızı ve özgünlük ve yaratıcılık kapasitenizin keyfini çıkarmanızı sağlar. Mizahın bu daha gelişmiş ve insani işlevini göz ardı eden herhangi bir analiz sınırlı olmak zorundadır. İlginizi çekebilir ...

Zeka ve Espri Anlayışı
Aklınızı Keşfedin
sayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
Zeka ve Espri Anlayışı

İyi bir espri anlayışı, ironi ve zekayı gerçekle birleştirmektir. Gördüklerini ince bir hicivle şekillendirerek, sesli güldürmeyi başaranların sana...


Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.