Logo image
Logo image

Mışıl Mışıl Uyumak İçin Bilmeniz Gereken Sırlar

3 dakika
Mışıl Mışıl Uyumak İçin Bilmeniz Gereken Sırlar
Son Güncelleme: 02 Ağustos, 2018

Mışıl mışıl uyumak, herkesin elde edemeyeceği bir lüks. Her gece derin ve dinlendirici bir uykunun keyfini sürmek demek bu. Ne var ki uyku sıkıntısı çekenlerin sayısı artıyor. Uykusuzluk modern bir vebadır.

Bu gerçek bir problem, çünkü günlük faaliyetlerimizin çoğunu gerçekleştirebilmek için iyi dinlenmemiz gerek. Mışıl mışıl uyuduğunuzda, zihniniz daha açık olur ve günün getirdikleriyle daha kolay yüzleşebilirsiniz. Daha iyi öğrenirsiniz. Ayrıca uzun süreli belleğiniz de korunur.

Dinlendirici bir uyku, vücudunuzu “temizlemenize” de yardımcı olur. Sinir sisteminiz toksinleri daha iyi ortadan kaldırır, çünkü uyku metabolik süreçlerinizi optimize eder. Daha iyi uyumamız gerek! Bir bebek gibi mışıl mışıl uyumanın sırlarını öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

“Yavaşça süzülen kavaklar ve akan su uzaklardan fısıldarken uykuya dalmak ne tatlı şey!”

– José Zorrilla

Some figure

1. Yatma vakti için ritüeller belirleyin

Dinlenme zamanınızı ritüelleştirmek, yatma vakti için çeşitli ritüeller belirlemek anlamına gelir. Gün boyunca biriktirmiş olduğunuz gerginliği serbest bırakmaya odaklanmalısınız. Günün sonunda, muhtemelen aklınızda hala çok şey vardır. Gün içinde neler olduğunu gözden geçirin ve gelecekte olabilecek senaryoları gözünüzde canlandırın.

Yatmadan önce yapacağınız ritüel, örneğin kolay okunan bir kitap, sıcak bir banyo ya da sadece derin bir nefes almak olabilir. Önemli olan şey, bu ritüelleri içselleştirmenizdir, böylece sizi otomatik olarak uykuya hazırlarlar.

2. Uyku ortamınıza dikkat edin

Çevre, uyku kalitenizi büyük ölçüde etkiler. Özellikle önemli olan üç şey vardır: gürültü, ışık ve sıcaklık. Bunlardan herhangi biri yanlış olursa, mışıl mışıl uyumak olası değildir.

Yatağınızı sadece bağlantıyı kesmek ve uyumak için kullanmanız da çok önemlidir. Yatakta kitap okumak, televizyon izlemek veya internette gezinmek iyi bir fikir değildir. Bu yaygın bir alışkanlık olsa da, uyumanızı zorlaştıracaktır. Zihniniz ve vücudunuz, yatağınızı aktif ve uyarılmış, rahat ve bağlantısız olmayan bir yer olarak hatırlayacaktır.

3. Zamanları ve ritimleri ayarlama

Mışıl mışıl uyumak için yatmadan önce birkaç saat daha az aktif olmalısınız. Enerjik aktiviteleri pasif olanlarla değiştirin. Bu ilk nokta ile ilgilidir; aktivasyon seviyesini azaltmak için tasarlanmış bir ritüel.

Some figure

Ayrıca sindirimden de bahsediyoruz. Uyumadan en az iki saat önce yemek yemeyi bitirmiş olmanız gerek.Ayrıca hiçbir şey içmemelisiniz, çünkü bu da sindirim sistemini çalıştırır. Kesinlikle alkol tüketmeyin. Kısa vadede sizi rahatlatır, ancak sinir sisteminizi etkiler ve uykunuzu sabote eder.

4. Egzersiz mışıl mışıl uyumanıza yardımcı olur

Mışıl mışıl uyumanıza yardımcı olacak bir şey de yatmadan önce hafif bir egzersiz yapmak olacaktır. Buradaki fikir, aktivite hızınızı azaltmak olduğundan, bunu ılımlı bir şekilde yapın. Kısa bir yürüyüş harika olacaktır. Yoğun bir şey yapmayın. Uykudan önce hafif egzersiz yapmak, kaslarınızın gevşemesine ve gerginlik izlerini bırakmasına yardımcı olur. Yaklaşık on dakika egzersiz yeterlidir.

5. Gevşeme teknikleri

Rahatlama tekniklerini kullanmak, daha iyi uyumanıza yardımcı olabilir. Bu teknikler karmaşık olmak zorunda değil. Sizin için işe yarayan tekniklere başvurabilirsiniz. Örneğin, bir teknik kas gerginliğini arttırmak (nefes almak) ve daha sonra tamamen rahatlamaktır (nefes vermek). Zihni ve bedeni dinlenmek için olumlu bir şekilde hazırlamanın basit bir yoludur.

Some figure

Bazen ihtiyacınız olan tek şey beş dakika ayırıp derin nefes alıp vermektir. Zihninizi rahatlatmak için o gün zaman ayırın, gün boyunca yaşadıklarınız için minnettar olun ve rahatlayın.

Artık mışıl mışıl uyumanın sırlarını biliyorsunuz. Bunu başarmak küçük bir çaba ve tutarlılık gerektirir ve bir gecede gerçekleşmez, ancak bunu bir rutin bir haline getirirseniz, çok daha fazla dinlenmiş olduğunuzu fark edeceksiniz.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.