Merlin: Bir Efsanenin Biyografisi

Merlin, hem Kelt mitolojisinin kahramanlarından biri, hem de sayısız edebi ve sinematografik eserin kahramanı olmuş biridir. Bazı ipuçları, popüler hayal gücü tarafından biraz değiştirilmiş olmasına rağmen, hikayesinin gerçek olduğunu gösterir.
Merlin: Bir Efsanenin Biyografisi
Gema Sánchez Cuevas

Yazan ve doğrulayan psikolog Gema Sánchez Cuevas.

Son Güncelleme: 17 Şubat, 2020

Merlin tarihin en ünlü büyücüsüdür. Şimdiye kadar kendisinin gerçekten var olmuş olduğuna dair kesin bir bulgu yoktur ancak birçok edebi metin ve tarih kitabı çoğunlukla kendisinden bahseder. Ancak, uzmanlara göre, Merlin’in varlığı konusunda Kral Arthur’unkinden daha fazla kanıt vardır.

Merlin var olmuş olsa da olmasa da, hakkında sayısız efsane vardır, bu da hayatına dair güvenilir bir zaman çizelgesi çıkarmayı daha da zor hale getirir. Yine de, Merlin, yaratıcı ve gizemli bir auraya sahip muhteşem bir karakterdir. Ortaçağ İngilteresine dair birçok hikaye ve efsanede yer alır.

“Büyüye inanmayan kişiler büyüyü asla bulamayacaktır.”

– Ronald Dahl

Tarihi bir açıdan bakılacak olursa Merlin’i İngiliz geleneğine tanıtan ilk kişi Lailoken’di, kendisi Güney İskoçya’da yaşayan bir şairdi. Bilge Gildas da bu karakter için başka bir kaynaktır, çünkü Ambrosius Aurelianus’un yaptıklarını anlatmıştır. Bu son karakterin, Ambrosius Aurelianus’un Kral Arthur olduğuna inanılır ve Gildas onu Merlin figürü ile ilişkilendirmiştir.

Bir ormanın içerisindeki bir köprünün çizimi.

Merlin’in Kökenleri

Merlin’den bahseden efsanelerin birçoğu kendisinin ilk etapta doğuştan kötü bir varlık olduğundan ve dünyaya kötülük yapmak üzere geldiğine işaret eder. Ancak, Merlin büyüdüğünde tüm güçlerini akıllıca bir şekilde kullanmış ve kralların danışmanlığını yapan bilge bir adama dönüşmüştür.

Bazı metinler Merlin’in bir iblis ile bir rahibenin oğlu olduğunu iddia eder. Diğer versiyonlar ise bu büyücünün annesinin ormandan gelen bir cadı ya da bir erkek olmadan hamile kalmış bir kadın olduğunu söyler.

Var olan minimal miktarda tarihi veriye de dayanarak, en çok kabul edilen versiyon Merlin’in gerçek adının Myrddin Emrys olduğunu söyler. Merlin, Britanya’nın krallarından biri olan Ambrosius Aurelianus’un gayri meşru oğlu idi, ki bu kral da daha sonrasında Kral Arthur olarak tarihe geçecekti. Ancak tabii ki, bu iddiaların doğruluğunu kanıtlayan kesin bir veri yoktur.

Merlin ve Kral Arthur

Tıpkı Merlin gibi esrarengiz bir karakter olan Kral Arthur’un hikayesi bu büyücünün hikayesi ile ilişkilidir. İnsanlar, Kral Arthur’un akıllıca ve adil bir şekilde yöneticilik yapabilmesini ünlü büyücünün rehberliğine borçlu olduğunu söylerler. Ancak, hadi hikayeyi aceleci davranmadan anlatalım.

Her şey Britanya kralı evli bir kadına deli gibi aşık olduğunda başladı. Merlin, kadının kocasının o sırada savaşta olan bir asker olmasından yararlanarak müdahale edip kralın savaştaki koca gibi görünmesini ve bu kadın ile bir gece geçirebilmesini sağladı. Sonunda adam öldü ve kral kadınla evlendi. Çift Merlin’e ona ilk çocuklarını, Arthur’u vereceklerinin sözünü verdiler ve çocuğu Merlin’e teslim ettiler.

Arthur çok gençken Merlin’in yardımı ile Excalibur adlı kılıcı içine yerleştirildiği kayadan çıkarmayı başardı ve bu şekilde Büyük Kral haline geldi. Sonrasında Arthur Camelot adlı kaleyi kurdu ve ona eşlik edip birçok durumda danışmanlık yapan büyücünün rehberliği altında yöneticilik yaptı.

Merlin'in kütüphanesini temsil eden bir fotoğraf.

Büyücüye Ne Oldu?

Klasik efsane Merlin’in yaşlı bir adam iken genç bir kadına derinden aşık olduğunu anlatır. Merlin bu kadına, kadının kendisinin sevgilisi olması karşılığında büyülerinin tüm sırlarını öğretti. Kadına bir göl kenarında bir saray inşa etti ve ona Gölün Hanımı adını verdi. Zaman geçtikçe ve kadın Merlin’in kötücül kökenlerini öğrendikçe ondan korkmaya başladı.

Birini hapsetmeyi kadına bizzat Merlin’in kendisi öğretti. Sonrasında, Gölün Hanımı onu kristalden bir kafese hapsetti. Kendisi kafesin içine girip çıkabiliyordu ancak Merlin bunu yapamıyordu. Efsane Merlin’in sonsuza kadar orada kalmış olduğunu ve hala birilerinin onu serbest bırakmasını beklediğini söyler.

Tarihçi John Matthews ise hikayenin farklı bir versiyonunu önermiştir. Ona göre, Merlin efsanesi Myrddin adlı bir savaşçıdan ilham almıştır, bu savaşçı İskoçya’da yaşamıştır ve Picts kabilesinin lideridir. 573 yılında Merlin İrlanda’dan gelen bir işgalci güç ile kanlı bir savaşta büyük bir cesaret göstererek yüzleşmiştir. Ne yazık ki, bu savaş sırasında ailesinin ölümünü görmüştür.

Bundan sonra savaşçı delirmiştir ve ormanda bir münzevi gibi yaşamaya başlamıştır. Alışılmadık alışkanlıklara sahip olduğu için büyücü olduğu gibi bir söylenti ortaya çıkmıştır ve adının çevresinde birçok efsane doğmuştur. Merlin büyük ihtimalle hikayesi insanların hayal gücü dolayısıyla yavaş yavaş değişmiş olan gözden düşmüş bir savaşçıydı.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Nasif, M. (2002). La historia del mago Merlín: desde la perspectiva demonológica de la Baja Edad Media”. Studia hispánica medievalia VI, Actas de las VII Jornadas Internacionales de Literatura Española Medieval.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.