Merhamet Yorgunluğu Mu Yaşıyorsunuz?

Aşırı merhametli olmak bizi yorabilir. Ruh hâlimizi kontrol etmemize engel olabilir.
Merhamet Yorgunluğu Mu Yaşıyorsunuz?
Sergio De Dios González

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Sergio De Dios González.

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez

Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Merhamet kişisel ilişkilerimiz için faydalı bir niteliktir. Kendimizi başka birinin yerine koymanın yanı sıra, duygularını algılamamızı ve anlamamızı da sağlar. Bununla birlikte, çok fazla merhamet, psikolog Charles Figley’in merhamet yorgunluğu olarak tanımladığı bir durumdan muzdarip olmanıza neden olabilir.

Merhamet yorgunluğu, uygun şekilde yönetemediğimiz takdirde tehlikeli ve engelleyici olabilir. Bu durumu zamanında tespit edemezseniz, ikinci el travma veya tükenmişlik sendromuna dönüşebilir.

Merhamet yorgunluğu genellikle, ızdırap çeken, rahatsızlık duyan veya çok büyük acı yaşayan çeken hastalarla ilgilenen profesyonelleri etkiler. Özellikle, düzenli olarak hastalarıyla ilgilenen psikologları, sosyal hizmet uzmanlarını, doktorları veya hemşireleri etkiler. Şefkat ve empati, bir sağlık profesyonelinin çalışmasıyla el ele giden önemli becerilerdir. Ancak doğru araçlar olmazsa, şefkatin bir yan ürünü ciddi bir problem haline gelebilir.

merhamet yorgunluğu

Diğer insanların duygusal acıları

Merhamet yorgunluğu sağlık sektöründe olan insanları daha sık etkilese de, bu meslekte olmayanları da etkileyebilir. Birisi çok empati sahibi olduğunda ve diğer insanların duygusal acılarına çok fazla önem verdiğinde bu durum yaşanır.

Bununla birlikte, bir başkasının acısını anlamak ve onu hissetmek arasında bir fark vardır. İkincisi, çok empatik olan insanların yaşadığı bir şeydir. Öyle ki diğer insanların acısı neredeyse kendi acısı hâlini alır. Sonuç olarak, bu insanlara çok fazla maruz kalmak merhamet yorgunluğuna neden olabilir.

Merhamet yorgunluğu duygusal tükenme ve yalnız hissetme, şaşkınlık ve duyguları bastırma gibi belirtilerle kendini gösterir.

Neyse ki belirttiğimiz gibi, bu durumu tedavi etmemize ve önlememize izin veren bazı araçlar var. Bunların farkında olmak, birkaç nedenden dolayı faydalıdır. İlk olarak, diğer insanların duyguları arasında kapana kısılmamıza engel olur. İkincisi, refahımızı korumak ve ruh halimizi düzenlemek için psikolojik bir mesafe bırakmamızı sağlar.

“Başka birinin hissettiği şey içimde titreşiyor. Ve başka bir kişi acı çektiğinde, açıkça etkileniyorum.”

– José Carlos Bermejo

Merhamet yorgunluğu ile mücadele araçları

Merhamet yorgunluğuyla mücadele etmek için kullanabileceğimiz araçlardan bazılarına göz atacağız. Bunlar, yardıma ihtiyacı olan insanlarla temas halinde olmayı gerektiren bir işimiz varsa özellikle faydalıdır. Veya çok empatik olduğumuzda ve müdahaleci düşüncelere, enerji kaybına, artan kaygıya, olumsuz duygulara veya kayıtsızlığa kapıldığımızda da yardımcı olabilir.

merhamet yorgunluğu yaşayan adam
  • Arkadaşlarla etkileşim: Duygusal yükleri hafifletmeye yardımcı olur. Arkadaşlarla fikir alışverişinde bulunmak, sorunlarımızla yüzleşmemize yardımcı olabilir.
  • Aile desteği: Ailemizle konuşmak, işle ilgili veya kişisel sorunlardan kaçınmanın ve geri çekilmenin bir yoludur.
  • Boş zaman aktiviteleri: Bahçeyle uğraşmak ya da koşu yapmak gibi spor veya hobiler bize zihnimizi temizleme imkanı verir.
  • Psikolojik terapi: Bu araçları kullanmak, bir uzmana danışmak ve şefkat yorgunluğunu tedavi etmeye yardımcı olabilecek terapötik egzersizler yapmak önemlidir.

Diğer araçlar, bağlantımızı kesmeyi öğrenmek, bilgili olmak ve çok fazla empatiden kaynaklanan yorgunluğu yönetmeyi öğrenmektir. Ayrıca şefkatli olmayı bırakmamamız gerektiğinden bahsetmek önemlidir. Aksine, bu araçlar refahımızı korumak için stratejiler olarak hizmet etmelidir.

“Yaralı kişiye ne hissettiğini sormuyorum, ben de yaralı oluyorum.”

– Walt Whitman

konuşan kadınlar

Son notlar

Merhamet yorgunluğu kendimizi suçlu hissettirir. Özellikle, zihinsel olarak öyle yoruluruz ki empati kurma yeteneğimizi kaybettiğimizi düşünürüz. Ancak bu kendimizi nasıl yeterince düzenleyeceğimizi ve koruyacağımızı bilmeden empati kurmanın sonucudur.

Bahsettiğimiz araçların, empatinin yol açtığı yorgunlukla başa çıkmanıza ve yaşayabileceğiniz diğer sorunlarla yüzleşmenize yardımcı olacağını umuyoruz. Sonuçta, her biri daha sık uygulamaya koymamız gereken bir öneri. Sonuç olarak, daha iyi hissetmeye başlayacaksınız.

Her halükarda, merhamet yorgunluğundan muzdarip olduğunuzu düşünüyorsanız, profesyonel yardım istemek için tereddüt etmeyin. Bir psikolog, sizin için neyin işe yaradığını keşfetmenize yardımcı olabilir ve bu süreç boyunca size eşlik edebilir. Böylece empatik bir kişi olmaya devam edebilecek, ancak refahınızı korumak için gerekli araçlara sahip olacaksınız.

İlginizi çekebilir ...
Merhamet Yeni Bir Terapi Şeklidir: Kendinize Nazik Olun
Aklınızı Keşfedin
sayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
Merhamet Yeni Bir Terapi Şeklidir: Kendinize Nazik Olun

Merhamet terimine gereken önem verilmemiştir. Şu anda, genellikle yardım ve acıma ile ilişkili bir şekilde kullanıldığımız bu sözcük, aynı zamanda,...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Campos-Vidal, J. F., Cardona-Cardona, J., & Cuartero-Castañer, M. E. (2017). Afrontar el desgaste: cuidado y mecanismos paliativos de la fatiga por compasión. Alternativas. Cuadernos de Trabajo Social, (24). https://doi.org/10.14198/ALTERN2017.24.07
  • Fernández-Pinto, I., López-Pérez, B., & Márquez, M. (2008). Empatía: Medidas, teorías y aplicaciones en revisión. Anales de Psicologia24(2), 284–298. https://doi.org/10.6018/42831
  • López, M. B., Filippetti, V. A., & Richaud, M. C. (2014). Empatía: Desde la percepción automática hasta los procesos controlados. Avances En Psicologia Latinoamericana32(1), 37–51. https://doi.org/10.12804/apl32.1.2014.03

Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.