Logo image
Logo image

Merakınızı Uyandıracak 71 Soru

9 dakika
Bugünün makalesi, insanları şaşırtmak ve zekalarına meydan okumak için rastgele soruların bir listesini sunuyor. Sevdiğiniz biriyle bu sorular üzerinden sohbet etmek eğlenceli bir aktivite olacaktır ve size birbirinizi daha iyi tanıma fırsatı verecektir.
Merakınızı Uyandıracak 71 Soru
Son Güncelleme: 30 Eylül, 2022

Belirli birini şaşırtmak için veya merakınızı uyandıracak rastgele sorular mı arıyorsunuz? Bugün onları buldunuz! Muhtemelen bu beklenmedik olmak isimli sanatın bir kişiyle bağlantı kurmanın son derece ilgi çekici bir yolu olduğunun siz de farkındasınızdır. Bunun nedeni, herkesin bir meydan okumadan ve zekasını, yaratıcılığını ve tepki vermek üzerine kapasitesini geliştirme ve keskinleştirme fırsatından zevk almasıdır. Bu soru listesi, kahkahalarla dolu daha güzel günler geçirmenize de yardımcı olacaktır.

Psikoloji bilimine göre, bu rastgele sorular dizisi bir kişinin gerçek anlamda özünü de ortaya çıkarır. Birini hazır cevap vermek durumunda yakaladığınızda ve ondan hızlı bir cevap almak istediğinizde yalan söylemesi de oldukça zordur. Gördüğünüz gibi, bu tip sorular, arkadaşınızın veya aile üyenizin en gerçek tarafını derinlemesine araştırmanıza da yardımcı olacaktır.

Buradaki konuların çoğunun harika sohbetler oluşturduğunu da unutmayın. Bu nedenle, çevrenizdeki sizin için önemli figürlerle, bu şekilde bir yöntem yoluyla, eğlenceli ve orijinal bir anı paylaşmaktan çekinmeyin.

“Rastgele sorular, tüm sorular arasında en az rastgele olanıdır.”

– John Green

Some figure

Merakınızı uyandıracak rastgele sorular

Sürpriz, insanoğlunu en çok zenginleştiren duygulardan biridir. Bu, neşe ve şaşkınlık ile mutluluk ve korku arasında gidip gelebilen tarafsız bir durumdur. Ancak, getirdiği yenilikler nedeniyle yine de insan hayatı için oldukça gereklidir. Kendinizi beklenmedik şeylere maruz bırakmak, kendinizi biraz daha iyi tanımanıza yardımcı olur.

Bu nedenle, bu rastgele sorular dizisi sizi meraklandıracak ve size ve onların arasından bazılarını sorduğunuz kişinin duygular anlamında daha derinlemesine gitmesine izin verecektir. Bu alıştırmayı daha yoğun ve eğlenceli hale getirmenin anahtarı, bu listedeki soruları hızlı bir şekilde cevaplamaktır. Samimi olmalı ve aklınıza gelen ilk şeyi söylemelisiniz.

 1. Öncelikle, dikkatlerini çekmiş olsaydınız dünyadaki insanlara nasıl bir mesaj verirdiniz? Samimi olun ve en ilham verici mesajınızı verin.
 2. Cep telefonunuzla en son fotoğrafını çektiğiniz şey nedir? Evcil hayvan mıydı, selfie miydi yoksa gün doğumu mu? Çektikleri son fotoğrafın ne olduğunu bulduğunuzdan emin olun.
 3. Zengin olduğunuzu ama yine de çalışmaya devam etmek istediğinizi hayal edin, hangi işi yapardınız? Bu, basit bir tutku nedeniyle çalışmakla, günün bir bölümünü sizi daha iyi bir insan yapacak bir işe adamakla ilgilidir. Öyleyse, para sorun olmasaydı ne yapardınız?
 4. Şu anda buzdolabında ne var? Belki de bu merakınızı uyandıracak rastgele sorular listesini sorduğunuz kişinin derin bir öngörüsü vardır. Dolabı her zaman dolu olan kişiliklerden biridir. O anda buzdolabında ne olduğunu bilmemeleri de mümkündür. Başka bir deyişle, dolaptan içeri girenlerden sorumlu değillerdir.
 5. Yapabilseydiniz neyin icat edilmesini istemezdiniz? Atom bombası mı? Dinamit mi? Biber gazı mı? Gerçekten zararlı olan ve var olmaması gereken birçok şey var.
 6. Sosyal medyanızda “beğendiğiniz” son şey nedir? Fotoğraf mıydı? Bir haber mi? Ya da belki de hemfikir olduğunuz bir yorum? Ayrıca, bu merakınızı uyandıracak soruları sorduğunuz kişinin en son sevdiği şey neydi?
 7. Kendinizi beş yıl sonra nerede görüyorsunuz? Geleceğe doğru birlikte bir göz atın ve size ne olacağını hayal etmek için siz de bu maceraya atılın.
 8. En son ne zaman “Sana söylemiştim” dediniz? Sadece birkaç şey, önceden tahmin ettiğiniz bir şey hakkında haklı olduğunuzu keşfetmekten daha rahatlatıcıdır.
 9. Asla düzeltmeyi umursamayacağınız bir alışkanlık var mı? Tırnaklarınızı yemek? Bir şişeden mi doğrudan mı su içiyorsunuz? Günün tüm kirli bulaşıklarını biriktirip geceleri yıkamak mı istiyorsunuz? Yatağınızı hiç yapmadınız mı? Aynı şekilde, muhatabınıza, onların da asla vazgeçmeyecekleri şeyleri sorun.
 10. En son ne zaman etrafta dolandınız ve istemediğiniz bir şey buldunuz? Bu rastgele sorular arasında hatırlanması en rahatsız edici olanlardan biri olabilir.
 11. Evcil hayvanlarınızı ailenizin diğer üyelerinden daha mı çok seviyorsunuz? Çoğu insanın dayanamayacağı bir akrabası mutlaka vardır.
 12. Size göre koku alma duyunuzu kaybetmenin en iyi yanı nedir? Elbette, elinizden gelse memnuniyetle kaçınacağınız sayısız hoş olmayan koku vardır.
 13. Hangi popüler filmi bir daha asla izlemeyeceksiniz? Titanik mi? Aslan Kral mı? Yıldız Savaşları mı? Yenilmezler mi? Harry Potter ve Ölüm Yadigarları mı? Çoğu kişinin sevmesine rağmen, kişilerin bireysel olarak her zaman nefret ettiği bir şeyler vardır.
 14. Bugün sadece bir kelime söyleyebilsen, bu ne olurdu? Barış? Aşk? Dostluk? Pizza? Uyku? Diğer kişinin hangisini söyleyeceğini düşünüyorsunuz?
 15. Size göre en çok fonu hangi hayır kurumu almalı? İnsani konular hakkında konuşmak her zaman ilginç bir konuşma konusudur.
 16. Biriyle tanıştığınızda ilk fark ettiğiniz şey nedir? Biriyle ilk tanıştıklarında herkes belirli şeylerden etkilenir.
 17. Kamuya mal olmuş bir kişiyi bir akıl hastanesine kilitleyebilseydiniz, kim olurdu? Bu gezegende şu ya da bu nedenle kilitlenmesi gereken birçok kişi var.
 18. Son zamanlarda sizi en çok ne endişelendiriyor? Karşınızdaki kişiyi neyin endişelendirdiğini bilmek de önemlidir.
 19. Çocukluğunuzun en iyi kısmı neydi? Çoğu insanın paylaşmak istediği değerli bir çocukluk anısı vardır.
 20. Sansür hakkında ne düşünüyorsunuz? Yasal hale gelmesi gerektiğini düşünüyor musunuz? Her zaman tartışmalara yol açtığı için, biraz daha aşkın olun ve bu soruyla karşınızdaki kişiyi şaşırtın.
 21. Tekrar temasa geçmek isteyeceğiniz biri var mı? Çocukluk arkadaşınız? Eski sevgilinizi? Herkes geçmişinden birilerini mutlaka çok özler.
 22. Hangi sesi inanılmaz derecede hoş buluyorsunuz? Yağmurun sesi? Rüzgar? Sabah ki demliğin sesi? Issız bir yolda giderken arabanın sesi?
 23. Konuşabilseydi en çok hangi hayvanı korkutucu bulurdunuz? Filler sizce ne derdi? Bunu da düşünün.
 24. Çok daha erken başlamayı dilediğiniz ve şu anda sahip olduğunuz hangi alışkanlığınız var? Koşmak mı? Daha sağlıklı bir diyet mi yapıyorsunuz? Elbette muhatapınız bir noktada rutinine olumlu bir alışkanlık kazandırmıştır.
 25. Bilim veya sanat tarihindeki hangi ünlüyle tanışmak isterdiniz? Bu kesinlikle bir kişiyi tanımak ve merak uyandırmak için ilginç bir sorudur.
 26. Hayatınızın aşkını buldunuz mu? Belki kader, sorduğunuz kişiye karşı nazik davranmıştır, zaten yanında özel birileri vardır.
 27. Şu anda bir dizi mi izliyorsunuz? Hangisi? Diziler artık çoğu insanın günlük yaşamının bir parçası. Kesinlikle de iyi bir sohbet konusu.
 28. Nerede yaşamayı tercih edersiniz: hayvanat bahçesinde mi yoksa eğlence parkında mı? Bu da, rastgele sorular arasından merak uyandıran tam bir klasik.
 29. Bir politikacının zıddı olarak ne düşünüyorsunuz? Yüzeyde saçma görünen sorular sormak her zaman ilginçtir. Ancak, önünüzdeki kişinin zekasına meydan okumanın da bir yoludur.
 30. Hangi süper güce sahip olmak isterdiniz? Görünmez olmak mı? Dokunduğunuz birine gerçeği söyletmek mi? Bu, üzerinde düşünmeyi hak eden bir sorudur. Diğer kişinin gerçek ve doğru cevabını bulduğunuzdan emin olun.
 31. Size göre birini kahraman yapan nedir? Gerçek kahramanlar nasıldır? Nasıl gelişirler?
 32. En son ne zaman birine bağırdınız? Herkes hayatının bir noktasında kendisini kaybetmiştir.
 33. Temalı bir otel inşa edecekseniz, ana teması ne olurdu? Odalar nasıl olurdu?
 34. En sevdiğimiz film gibi bir otel kurmayı kim istemez? Karşınızdaki kişinin ne cevap verdiğini öğrenmek için tereddüt etmeyin.
 35. Cümleyi tamamlayın: Geceleri asla _____ yapmam. Bu en iyi rastgele sorulardan biridir.
 36. Elon Musk’ın Mars’ı kolonileştirme projesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Onun hakkında ve devrimci fikirleri hakkında konuşmak bazı insanlar için ilginç olabilir.
 37. Size göre ne kadar kötüsünüz? Yemek pişirmek konusunda? Ütü konusunda? Araba sürme konusunda? Topluluk önünde konuşmak konusunda? Sanat ve El işi ile ilgili? Herkes bir konuda oldukça kötüdür.
 38. Torunlarınıza öldüğünüzde ne bırakmak istersiniz? Sizin veya bu rastgele soruları sorduğunuz kişinin torun isteyip istememesi çok da fark etmez. Burada önemli olan, bunun üzerine düşünmektir.
Some figure
 1. Bir daha asla denemeyeceğiniz, ama daha önce denediğiniz şey nedir? Bu soru biraz daha ileri gitmeyi gerektirir.
 2. Hayatınızı sanatla kazanıyor olsaydınız ne tür eserler yaratırdınız? Gerçekçilik mi? Özde mi kalırdınız? Resim mi? Fotoğraf mı? Yoksa yazı mı? Kendinizi ifade edebileceğiniz pek çok sanat türü vardır.
 3. Yaşlanmanın en iyi yanı sizce nedir? Aslında yaşlanma süreci herkesin dört gözle beklediği bir şey değildir. Bu nedenle, zamanın kendisinin geçişinin zenginleştirici yönleri üzerinde düşünmek iyidir.
 4. Birinin en büyük düşmanınız olması için hangi niteliklere sahip olması gerekir? Bir kez daha sorun ve bu sefer soruyu tersine çevirin. Herkes iyi arkadaşlarınızın nasıl olduğunu bilir. Aksine, geçmişte belirli bir arkadaşlıktan uzaklaşmanıza neden olan bazı kötü özellikler nelerdi peki?
 5. En çok hangi markaya sadıksınız? Giyim? Gıda? Teknoloji?
 6. Neye sahip olmayı tercih ederdiniz: ömür boyu sınırsız suşi mi yoksa sonsuza kadar en sevdiğiniz pizzanız mı? Peki ya bu soruları sorduğunuz kişi? Asya yemeklerini mi yoksa İtalyan yemeklerini mi tercih ediyorlar?
 7. Modunuzun düşük olduğu günlerde ne yaparsınız? Herkes yağmurlu günlerde hayatta kalmayı öğrenmiştir. Bazıları müzik dinliyor, diğerleri arkadaşlarıyla konuşuyor ve birçoğu sadece iyi zamanları hatırlayıp sisin dağılmasını bekliyor.
 8. Kimi daha çok seviyorsunuz: babanızı mı yoksa annenizi mi? Birini meraklandırmak söz konusu olduğunda bu en klasik (ve rahatsız edici) ama merakınızı uyandıracak sorulardan biridir.
 9. Artık nerede hoş karşılanmıyorsunuz? Artık ziyaret edemeyeceğiniz birçok yer var: eski işler ve arkadaşlarınızın evleri vb.
 10. Yetiştirilme tarzınızla ilgili herhangi bir şeyi değiştirebilseydiniz, bu ne olurdu? Yetiştirilme tarzınızda her zaman geliştirebileceğiniz şeyler vardır. Belki de anne babanız, duygularınızı daha iyi anlamanıza yardımcı olmalıydı. Size güvenerek daha bağımsız olmanıza yardımcı olabilirlerdi vb.
 11. Önümüzdeki 10 yıl içinde iklim değişikliğinin dünyayı nasıl etkileyeceğini düşünüyorsunuz? Elbette sorduğunuz kişinin konu hakkında bir fikri vardır.
 12. Bir şeyler bozulduğunda, onları onarır mısınız yoksa değiştirir misiniz? Bu soru size bir kişi hakkında çok şey söyleyebilir.
 13. Hiç doğaüstü bir deneyim yaşadınız mı? Şaşırtıcı gelebilir, ancak çoğu insan aslında paranormal olayları bolca deneyimlemiştir.
 14. Artık üretmeyeceklerini öğrenirseniz, endüstriyel miktarlarda hangi ürünü stoklardınız? Çok az şey, artık en sevdiğiniz içeceği veya taptığınız parfümü üretmeyeceklerini öğrenmekten daha felaket olabilir.
 15. Geri dönüşüm yapmayan insanlar hakkında ne düşünüyorsunuz? Muhatabınız bunu yapan biri değil mi? Onları buna ikna edin.
 16. Okumaya tutkulu olması için birine hangi kitabı önerirsiniz? İnsanları sonsuza kadar bağlayabilecek sayısız kitap var.
 17. Cep telefonuna bakarak kaç saat geçirdiğinizi düşünüyorsunuz? Aslında çoğu insan bir ekranın önünde geçirdiği zamanın farkında bile değildir.
 18. Halihazırda bir adınız olmasaydı hangi adı seçerdiniz? Bilmiyor olabilirsiniz ama herkesin aşina olmak isteyeceği favori bir adı vardır.
 19. Hayatınızı tek kelimeyle tarif etmeye çalışın. Bu soru, herkesin mümkün olan en fazla biçimde kendini yansıtmasını gerektirir.
 20. Hangisini tercih edersiniz: istikrar mı yoksa kendiliğindenlik mi?
 21. Kaç yaşında yetişkin oldunuz? Sizi büyümeye zorlayan bir deneyim mutlaka olmalı.
 22. Birkaç yıl içinde ne tür bir distopi öngörüyorsunuz? Bir bakıma, dünya zaten tuhaf bir distopya. Ancak bu rastgele soruları sorduğunuz kişinin muhtemelen gelecek hakkında bir fikri vardır.
 23. Kime dönüştüğünüzü düşünüyorsunuz? Herkes ilerler, dönüşür ve daha özgür, daha özgün ve daha akıllı hale gelir.
 24. Hayatınızda en rahatsız nerede hissettiniz? Çoğu insan, bir nedenden ötürü rahatsız hissettikleri bir yerin anısına sahiptir.
 25. Senin için “seni seviyorum” veya “artık seni sevmiyorum” demekten daha zor olan nedir? Her ikisi de cesaret gerektirir, ancak birini yüksek sesle söylemek diğerinden daha zor olabilir.
 26. Gerçekten mutlu olmak için neye ihtiyacınız var? Mutluluğun gelip gittiği doğru olsa da, mutluluğun her zaman daha uzun süre dayanmasını sağlayacak şeyler vardır.
 27. Hangi karakter türü size daha çok hitap ediyor, kahramanlar mı yoksa kötüler mi? Kahramanlar ilham vericidir, ancak bazı kötüler çeşitli nedenlerden dolayı büyüleyicidir.
 28. Bir şeyi düşünmeniz için sizi her zaman teşvik eden şey nedir? Her zaman için hayatınızda böyle bir anı vardır, düne ait sizi gülümseten ve bir saniyede neşelendiren bir sahne.
 29. Teknolojinin gelişmesinden korkuyor musunuz? Yapay Zeka? Robotlar mı? İnternet? Beyin implantları mı? Aslında gelecek umut doludur, ancak bunun bazı korkutucu yönleri olduğunu inkar edemezsiniz.
 30. Bir restoranınız olsaydı, ne tür yemekler sunardınız? Oryantal? Vejetaryen? Haute mutfağı mı? Fast food?
 31. Gelecekten, 200 yıl sonradan gelen bir zaman yolcusuna hangi soruları sormak istersiniz? Gelecek harika şeyler ve zorluklar getirebilir. Bu nedenle, merakınızı uyandıracak bu soruyu yanınızdaki kişiye sormaktan çekinmeyin.
 32. Tesadüflere inanıyor musunuz? Carl Jung’un teorilerinden gelen bu soru, merakınızı uyandıracak ve rastgele olanlar arasında her zaman ilginçtir.
 33. Evcil hayvanınız unicorn olsa adı ne olurdu? Bu soruyu yanınızdaki o özel kişiye bırakıp cevabını öğrenmekten çekinmeyin!
Some figure

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Graesser, A. C., & Black, J. B. (Eds.). (2017). The psychology of questions. Routledge.
 • Aspinwall, L. G., & Staudinger, U. M. (2003). A psychology of human strengths: Fundamental questions and future directions for a positive psychology. American Psychological Association.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.