Logo image
Logo image

Daha Mutlu Olmak için Beyninizi Nasıl Eğitirsiniz?

3 dakika
Hiç kimse her zaman istediğinden daha mutlu olmasa da, bunu sağlamaktan daha önemli bir şey var: kendiniz ile ilgili iyi hissetmek. Bunu yapmak için, beyninizin daha güçlü bir benlik saygısı oluşturması ve daha esnek düşüncelere sahip olmasının önemini anlamanız ve bu yolda ona yardım etmeniz gerekir.
Daha Mutlu Olmak için Beyninizi Nasıl Eğitirsiniz?
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Beyninizi daha mutlu olması için eğitmek mümkün mü? Günümüzde mutluluk için sayısız mucize tedavi vardır. Böylece, birkaç strateji kullanarak kendinize yardımcı olabilirsiniz. Ancak bu göründüğü kadar kolay mı? Daha mutlu ve iyimser olmanıza yardımcı olacak bir formül var mı?

Kısa cevap hayır, çünkü psikolojik sağlık ve otantik olgunlukla ilgili hiçbir şey kolay ya da hızlı değil.

Başlangıç olarak, mutlu olup olmamanızı beyninizin umursamadığını anlamalısınız. Aslında, onun da sadece hayatta kalmaya ihtiyacı var. Bu nedenle, her zaman en kötü korkularınıza ve sizi rahatlık alanınızda tutan süreçlere ışık tutar.

Bununla birlikte, beyninizin değişime dirençli olması onun değişemeyeceği anlamına gelmez. İnsanlar önemli ölçüde evrimleşti ve karmaşık ortamlara nasıl uyum sağlanacağını öğrendi. Aynı şekilde klinik pratikte de denge ve iyileşmeye ulaşmak mümkündür. Ancak, otantik ve aktif bir adanmışlık gereklidir.

Some figure

Beyninizi hayatta daha mutlu olması için eğitebilir misiniz?

Beyninizi daha mutlu olması için eğitmek sadece diyetinizi değiştirmekle ilgili değildir. Bu sadece daha aktif bir yaşam sürmek, spor yapmak veya yılda bir veya iki kez seyahat etmek değildir. Bu değişiklikler, daha sağlıklı kalmanıza ve bir veya iki gün boyunca kendinizi tatmin etmenize yardımcı olabilir.

Ancak, bu stratejilerin hiçbiri stresle daha iyi başa çıkmanıza yardımcı olamaz. Hayat tekrar zorlaştığında, nasıl daha iyi olacağınızı bilemezsiniz ve çaresiz, korkmuş ve endişeli hissetmeye başlayacaksınız.

Psikolog Mihály Csikszentmihályi’nin açığa çıkardığı gibi, daha mutlu bir yaşam için kolay bir tarif yoktur. Bu, yaratıcılık ve özgünlük gerektiren bireysel bir süreçtir. Bununla birlikte, başlangıç noktası olarak bir dizi temel gerçekliği alabilirsiniz.

Some figure

Düşüncelerinizi belirli şeyler üzerinde düşünmek üzere eğitin

Nörobilim, dünyaya düşüncelerin sadece beyin aktivitesinin bir ürünü olduğunu göstermiştir. Beyin, elektriksel bağlantıların bir sonucu olarak düşünceler yaratır. Bu doğrudur, ancak düşüncelerinizin beyniniz üzerinde bir miktar gücü vardır çünkü yeni bağlantılar oluşturabilir ve hatta şeklini değiştirebilirler.

  • Negatif, tekrarlayan ve takıntılı düşünceler beyin koordinasyonunu yavaşlatabilir. Beyninizi yorgun hissettirir ve beynin prefrontal bölgesindeki aktiviteyi azaltır. Bu, sorunlara çözüm bulmayı zorlaştırır.
  • Beyninizi daha mutlu olacak şekilde eğitmenin anahtarı, bu tür zihinsel süreç üzerinde daha fazla kontrole sahip olmaktır. Dikkatlice düşünmek sağlıklıdır.
  • Söylediğiniz ve düşündüğünüz her şey önemlidir. Bu nedenle, olumsuz düşünce kalıplarını tespit etmeye ve onları durdurmaya çalışın.
  • Bu, tabii ki, meseleyi tersine çevirip sığ ve aşırı iyimser düşünceleri çağırmaya başlamakla da ilgili değil. Bu, sadece daha detaylı düşünmek ve gerçekliğiniz hakkında daha esnek olmakla ilgilidir. Bir problem için on çözüm düşünebilmeli, bakış açınızı genişletmeli ve kaderci olmayı bırakmalısınız.

Bir amaca sahip olmak hayatınıza anlam katabilir

Amacı olmayan bir hayatı yaşamanın da pek bir anlamı yok. Bilimsel olarak konuşursak, bu şekilde yaşamak, dopamin, serotonin ve fantezilerinizi günlük hedeflerinizle birleştiren iplik olmadan yaşamak anlamına gelir. Gerçekliğiniz sizin için hiçbir şey ifade etmiyorsa, o zaman siz de değerden yoksunsunuz.

Bu, çok büyük bir boşluğa yol açar ve anksiyete veya depresyon gibi duygudurum bozukluklarına da yol açar. Viktor Frankl’ın bir zamanlar dediği gibi, bir amaç hayatınıza anlam katar. Sizin için neyin önemli olduğunu ve neyin ilerlemeye değer olduğunu hatırlamaya çalışın.

Bu nedenle, beyninizi daha mutlu olması için eğitmek istiyorsanız, hayattaki amacınızın ne olduğunu anlamanız gerekir. Günlük bir hedefiniz, ulaşmanız gereken bir hedefiniz olmalıdır. Ara vermek, biriyle takılmak, kitap okumak veya yürüyüşe çıkmak kadar basit bir şey bile.

Some figure

Daha mutlu olmak, kendin hakkında iyi hissetmek demektir

Hiç kimse her gün mutlu olamaz. Bu ruh halini sonsuza kadar sürdürmek imkansızdır. Şimdi ise, mutlu olmaktan daha önemli bir şey var: kendiniz hakkında iyi hissetmek. Günümüzde özgüven eksikliği birçok insan için büyük bir sorundur.

Bu, zindeliğin önemli bir parçasıdır ve yaşamdan memnun hissetmek için bir dönüm noktasıdır. 20. yüzyılın en ünlü filozoflarından John Rawls, toplum mutlu olmak istiyorsa, vatandaşlarının özsaygıya sahip olması gerektiğini söylerdi.

Rawls için özgür olduğunuza ve ilerlemeyi ve zindeliği hak ettiğinize inanmanız gerekir. Rawls’a göre öz saygının zıttı çaresizliktir.

Kısacası, beyninizi daha mutlu olması için eğitebilir misiniz? Cevap Evet. Ancak bu kolay bir iş değildir. Her gün bunun üzerinde çalışmalısınız. Bu zorlu, karmaşık ve cesur bir görev!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Berridge, K. C., & Kringelbach, M. L. (2011). Building a neuroscience of pleasure and well-being. Psychology of Well-Being: Theory, Research and Practice1(1), 3. https://doi.org/10.1186/2211-1522-1-3
  • Kringelbach, M. L., & Berridge, K. C. (2010). The functional neuroanatomy of pleasure and happiness. Discovery Medicine9(49), 579–587.