Logo image
Logo image

Menopoz ve Ruh Hali Arasındaki İlişki

3 dakika
Menopoz ruh halinizi nasıl etkiler? Kadınları genellikle sinirli bir yapıya büründürdüğü doğru mudur? Bununla ilgili cevapları, bugünkü makalemizde keşfedebilirsiniz!
Menopoz ve Ruh Hali Arasındaki İlişki
Son Güncelleme: 17 Aralık, 2020

Menopoz, kadınların yumurtalıklarının artık östrojen ve progesteron üretmemesi nedeniyle adet görmeyi bırakması durumudur. Menopoz genellikle 45-50 yaşlarında başlıyor ve bazıları fiziksel, bazıları duygusal olmak üzere çeşitli semptomlara sahip oluyor. İspanyol Menopoz Araştırmaları Derneği’ne göre, kadınların% 75’e yakını menopoz sırasında bu semptomları geliştiriyor. Bugünkü makalemizde, menopoz ve ruh hali arasındaki ilişkiyi inceleyeceğiz ve birbirlerini nasıl etkilediklerinden bahsedeceğiz.

Pek çok kadın, artık çocuk sahibi olamayacakları yaşamlarının bu aşamasına geldiğinde, bedenlerinde ve ruh hallerinde değişiklikler hissetmeye başlıyorlar. Yani, bu dönem, aslında, kadınları yeni bir gerçeklik içerisinde yaşayacakları yeni hayatlarına götüren önemli bir geçiş süreci.

Some figure

Menopoz ve ruh hali arasındaki ilişki

Menopoz sadece fiziksel belirtilere sahip değil. Ayrıca kadınların duyguları üzerinde de önemli bir etkiye sahip bir durum. Görebileceğiniz gibi, birçok belirtinin ruh hali ile ilgisi bulunuyor ve bu belirtiler arasında en çok bilinenleri ruh hali değişiklikleri ve sinirlilik durumu.

Menopoz, ayrıca kadınların cinsel dürtülerin durumunu da etkileyebilir ve bu da kadınların ruh halini ilave bir biçimde etkileyebilir. Bu noktaları açıkladıktan sonra, menopozun doğrudan veya dolaylı olarak ruh halini ve refah seviyesini değiştiren etkilerinden ve bunların getirdiği değişikliklerden bahsedeceğiz.

Menopoz ve ruh hali değişimleri

Menopozun potansiyel yan etkilerinden biri de ruh hali değişimleri. Bunlar ani veya kademeli olabiliyor, ancak, genellikle, menopozun başında veya sürecin ortasında ortaya çıkma eğiliminde oluyorlar.

Ruh hali dalgalanmaları, birdenbire ağlamaktan gülmeye geçmeyi, nedenini bilmeden delice hareketler yapmayı, görünürde bir sebep olmadan aşırı bir biçimde duygulanmayı veya üzülmeyi, vb. içeriyor. Bunların hepsi menopoza verilen genel tepkiler, ancak bunlara direnmek, yaşanan semptomları daha da kötüleştirebiliyor.

Bu anlamda, eğer menopoz dönemindeyseniz, yeni gerçekliğinizi kendiniz hakkında daha fazla şey öğrenmek için bir fırsat olarak kabul etmek iyi bir yaklaşım olacaktır. Sonuçta hayat değişimlerden ibaret ve değişiklikleri dikkatli bir şekilde karşılarsanız, geçişlerden keyif almanın yollarını bulabilirsiniz.

Sinirlilik

Menopozun ruh halinizi etkilemesinin bir başka yolu da sinirlilik yaratması.

Menopoza giren kadınlar genellikle etraflarındaki herhangi bir şeyden rahatsız veya modern tabiriyle, irrite oluyor. Genel olarak, herhangi bir dış faktöre (bir yorum, bir jest vb.) karşı daha hassas ve duyarlı olmayı içeriyor bu süreç.

Duygusal istikrarsızlık

Menopozdaki hormonal değişiklikler, üreme yeteneğini kaybetmekle birlikte duygusal dengesizliğe de yol açabiliyor.

Bu istikrarsızlık, kişinin kendi yaşantısının bağlamına ve hayatla başa çıkma tarzına bağlı olarak az ya da çok yoğun olabiliyor. Bu zamanlarda evden dışarı giden yetişkin çocuklarınız da varsa (boş yuva sendromu), dengesizliğiniz de artabiliyor.

Menopoz ve ruh hali: menopoz dolaylı olarak nasıl etkiliyor?

Menopozun duygudurumu ile ilgili en önemli semptomlarından bazılarını incelemiş olduk. Peki ya ruh halinizi dolaylı olarak etkileyebilecek değişiklikler? İşte en önemlilerinden bazıları:

Konsantrasyon zorluğu

Menopozun bir başka belirtisi de konsantrasyon güçlüğü. Bu, duygusal bir semptom değil bilişsel bir belirti olsa da, kesinlikle ruh halinizi etkileyebilir. Başka bir deyişle, konsantre olamadığınız gerçeği sizi kızgın, üzgün veya kafanız karışık hissettirebilir. Açıkçası, bu durum, genellikle, farklı kadınlar için farklı şekillerde kendini gösteriyor.

Some figure

Cinsellik konusundaki değişimler

Menopoz, libidoyu (cinsel isteği) azaltma eğiliminde olan bir süreç. İspanyol Menopoz Araştırmaları Derneği’ne göre bunun nedeni, androjenik hormonların %50’ye varan oranda azalması ve bunun da kadınların psikolojik sağlığı üzerinde olumsuz bir etki yaratma olasılığı. Bunun, romantik ilişkiler için de etkileri bulunuyor ve bu süreç anksiyete ve depresyona neden olabiliyor. Menopoza bağlı anksiyete veya depresyona yakalanma olasılığı kişiden kişiye değişiyor.

Ayrıca vajinal kuruluğun, bir kadının cinsel yaşamı ve ruh hali üzerinde bariz sonuçları olan bir başka menopoz semptomu olduğuna da işaret ediliyor. Bununla birlikte, piyasada vajinal kuruluğa yönelik reçeteli ve reçetesiz jeller ve kayganlaştırıcılar gibi birçok ürün bulunduğundan, bu sorun çok büyük probleme sebep olmuyor.

Bununla ilgili daha fazla bilgi edinmekle ilgileniyorsanız, ilginç bir SSS bölümü bulacağınız İspanyol Menopoz Araştırmaları Derneği web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Bu kaynağı incelediğinizde, ayrıca menopozla ilgili çalışmalara, makalelere ve ilginç gerçeklere de erişebileceksiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Asociación Española para el Estudio de la Menopausia (AEEM)
  • https://www.nih.gov/
  • https://www.nia.nih.gov/

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.