Logo image
Logo image

Marihuana ile İlgili Efsaneler, Gerçekler ve Yarım Yamalak Doğrular

4 dakika
Birçok kenevir tohumu çeşidi vardır. Ancak üç ana grup vardır. Bunlar: Cannabis sativa, Cannabis sativa forma indica ve Cannabis rawralistir.
Marihuana ile İlgili Efsaneler, Gerçekler ve Yarım Yamalak Doğrular
Son Güncelleme: 11 Ekim, 2021

Marihuana ile ilgili yanlış bilinen durumlardan ilki, sadece tek bir marihuana çeşidi olduğuna dair bir algıdır. Aksine, marihuana çeşitleri birden fazladır ve sayıları milyonlar ile ifade edilir.

Her bir marihuana türünün aynı kaliteye sahip olduğu söylenemez. Aslında kullanımını takiben ortaya çıkan etkiler, türüne bağlı olarak çok farklılık gösterebilir.

Bir diğer yanlış bilinen durum ise, marihuana kullanan birinin yaşadığı etkileri genele yaymaktır. Nasıl ki bir herhangi bir besin, bir insanın sağlığı açısından tamamen zararsız olabiliyorsa, bir başkası için kalp krizine ve hatta ölüme neden olabilir. Aynı şey marihuana için de geçerlidir.

“Marihuana ile ilgili doğru olarak algılanmaya başlanan şeylerden biri de, bazı farmasötik ilaçların yerine kullanılan marihuananın daha az zarar veren, çok ilginç ve çok yönlü bir ilaç olduğudur.”

– Lester Grinspoon, Harvard Tıp Fakültesi Psikiyatri Bölümü Fahri Profesörü

Gerçek şu ki, pek çok ülkede bu psikoaktif maddenin yasallaştırılmasının ardından marihuana tüketimi artmış ve ilerleyen zamanlarda kullanımı daha da artabilir.

Ve bu, bir “iyi” veya “kötü” durum meselesinden daha fazlasıdır. Bunun yerine, marihuana kullanımı, şartlara, kullanım nedenlerine ve tüketimini çevreleyen ortamlara bağlıdır.

Marihuananın türleri ve etkileri

Marihuana tohumlarının pek çok çeşidi vardır. Bununla birlikte, üç büyük ana grup vardır: sativa marihuanası, sativa forma indica marihuanası ve ruderalis marihuanası.

Birincisi, sativa marihuanası, Amerika, Asya ve Afrika’da yetiştirilir. Genellikle uyarıcı etkileri vardır, daha olumlu bir hava ve iştahın artmasına yardımcı olur.

Some figure

İkinci olarak, Indica marihuanası, Hindistan’da ve Pakistan’da yetiştirilmektedir. Rahatlatıcı etkilere sahiptir ve özellikle kaslarda veya kemiklerdeki fiziksel ağrıyı azaltmak için kullanılır.

Son olarak, ruderalis marihuanası, Sibirya ve Liberya’ya özgüdür. Bunun da yatıştırıcı etkileri vardır.

Bu üç ana türden, “melezler” olarak adlandırılan diğer marihuana çeşitleri üretilmiştir ve sarıları milyonlar ile ifade edilir.

Bunların her birinin etkileri, bağlı oldukları kombinasyona bağlıdır. Bu marihuana türleri pratik olarak zehirlerden, tıbbi amaçlar için kullanılan rafine edilmiş ilaçlara kadar çeşitlilik gösterir.

Marihuana hakkındaki bazı gerçekler

Marihuananın namı, dünyanın bazı bölgelerde oldukça kötüyken, başka bölgeleri için ise oldukça olumludur. Örneğin, marihuananın tamamen zararsız olduğuna dair bir inanış vardır ki, gerçekleri tam olarak yansıtmamaktadır.

Fiziksel anlamda, marihuana kullanımı, akciğerlerde tütünle aynı etkileri gösterebilir. Her iki durumda da bir yanma durumu vardır ve katran partikülleri solunum sistemine ulaşır. Bu kansere ve diğer hastalıklara neden olabilir.

Buna ek olarak, aşırı tüketim ve uzun süreli kullanım sinir hücrelerine zarar verebilir. Bu durum da, geçici hafıza kayıplarına ve dikkat seviyesinin düşmesin sebebiyet verebilir.

Aslında, her ne kadar birçok kişi bunun tersini iddia etse de, marihuana geçici hafıza kayıplarına yol açıp ve dikkat seviyesini aşağı çekmektedir. Bu nedenle, marihuana etkisi altında riskli faaliyetler de bulunmamalısınız.

Some figure

Neredeyse her marihuana türü, fiziksel ağrılar üzerinde çok etkilidir. Yatıştırıcı bir etkiye sahip olduğu için, kas veya sinir ağrıları için kullanılır.

Aynı şekilde, kemoterapi tedavisi gören kişiler için de oldukça iyi bir seçenektir. Bu tedavi yönteminin neden olduğu mide bulantısı ve rahatsızlığı gibi etkileri azaltır.

Marihuana bir kas gevşeticidir. Hiç şüphesiz, çoğu ülkede hala yasa dışı olsa da, dünyada milyonlarca insanın, bu bitkiyi tüketmesinin ana nedeni budur. Bu bitki, antidepresan etkilere sahiptir.

Marihuana hakkındaki bazı efsaneler

Marihuananın bağımlılık yarattığı söylense de bu doğru değildir. Ya da en azından fiziksel açıdan değildir.

Bununla birlikte, bağımlılık eğilimi olan insanlar da güçlü bir bağımlılık durumu gelişebilir. Kimyasal bağımlılığı tetikleyen genetik faktörler söz konusu olduğunda, marihuana her zaman için, her çeşit psikoaktif ilaçlara açılan bir kapı haline gelir.

Marihuana kullanımının pozitif rekreasyonel kullanımı da kişiden kişiye göre değişir. Eğer kendinize hakim olacak bir şekilde tüketirseniz, rahatlamanıza ve kendinizi dengelemenize yardımcı olur.

Öte yandan, tüketim bir eğlence aracından daha ziyade zorunluluk halini alırsa, o zaman er ya da geç sorunlara neden olacaktır.

Some figure

Bazen insanlarda marihuana kullanımını takiben, daha önce görülmemiş yetenekleri ortaya çıkar. Örneğin, kimileri yaratıcılık seviyelerinin arttırdığını söylüyorken, durum tam olarak da böyle değildir.

Marihuana kullanımını takiben, görsel ve işitsel algılar artar ancak aynı zamanda konsantrasyon seviyesi düştüğü için daha iyi bir yaratıcılık için gerekli koşulları sağlamaz. Aksine, bu koşulların kötüleşmesine sebebiyet verir.

Marihuana, kendi türünün diğer bitkilerinde olduğu gibi, insan sağlığına ve mutluluğuna katkıda bulunabilir. Birçok alanda yasa dışı olmasının belki de en büyük tehlikesi, kalite kontrolünün yapılamıyor oluşudur.

Dolayısıyla, hoş olmayan durumlar ne yazık ki yaygındır. Kötü bir şekilde üretilmiş ya da sağlıksız bir şekilde tüketildiği zaman, marihuana güçlü bir zehir haline gelebilir.

Aksine, insanlar marihuanayı, sorumlu bir şekilde yetiştirir, pazarlar ve tüketirlerse, bazı hastalık ya da rahatsızlıkları insanların fiziksel ve duygusal sağlığı için önemli bir destek noktası olabilir.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.