Logo image
Logo image

León Felipe'nin Sözleri

2 dakika
León Felipe'nin sözleri çok çekicidir. Hassasiyet, realizm ve müzikalite içeren bir çeşit sihir gibidir.
León Felipe'nin Sözleri
Son Güncelleme: 25 Kasım, 2019

León Felipe’nin sözleri yaşamı gibidir: şaşırtıcı ve coşkulu. Kimse bir eczacının insan ruhunun ve toplumun büyük gerçeklerini yakalayan mistik bir duyarlılığa sahip olabileceğini düşünmemiştir.

Bu ünlü İspanyol yazar, ülkesini bir stand-up komedyeni olarak gezdi. Ayrıca ödenmemiş borçları nedeniyle birkaç yıl hapiste kaldı. Tüm bu yaşadığı deneyimler sözlerinin eşsiz ve ilginç olmasını sağlamıştır.

León Felipe, İspanyol dilinin en büyük şairlerinden biri olarak kabul edilir, ancak bazı eleştirmenler çalışmalarının hala hak ettiği ilgiyi görmediğini söylemekte. Bu yazımızda, sizinle, onun unutulmaz sözlerinden bazılarını paylaşacağız.

León Felipe’nin Sözleri: Şiirin Özü

Bu söz, sertliği ve güzelliğiyle okuyanın kalbini çalıyor:

Bu dizeyi silin, kafiyeyi, ritmi ve fikrin kendisini yok edin. Kelimeleri atın ve bunlara rağmen hala bir şeyler varsa, bu, şiir olacaktır.

Bu söz, León Felipe’nin şiir yazmakla ilgili düşüncesini göstermektedir. Şiirin, insan duyarlılığının en samimi göstergesi olduğuna inanmıştır.

Some figure

León Felipe’nin Sözleri: Bakış Açısı

Işık… Gözyaşlarım sana ulaştığında, gözlerimin amacı artık ağlamak değil, görmek olacak.

Bu, mutsuzluk ve netlik arasındaki zıtlığı anlatan istisnai bir metafordur. Bu sözde, gözler, bakış açısı olarak bir metafordur. Üzgün olduğunuzda, gözleriniz sadece karanlığı görür ve bu yüzden gözlerinizin “amacı” sadece ağlamaktır. Fakat bakış açısı sebep ile karşılaştığında, sizi ele geçiren mutsuzluk hissi gerçeklik ve anlayışla yer değiştirir.

Bitiş Çizgisini Tek Başınıza Geçmeyin

León Felipe’nin İspanya Cumhuriyetçi ülküleri konusunda çok tutkulu olması hayatındaki ilginç gerçeklerden biridir. İç savaş başladığında Panamadaydı ve Cumhuriyetçi davayı desteklemek için ülkesine geri dönmeye karar verdi.

Dünya görüşünü ve davayla olan birlikteliğini aşağıdaki sözünde görebilirsiniz:

Çekilmiş dizginler ve yavaş adımlarla ilerliyorum, çünkü bu erken ya da kendi başınıza bir yere varma meselesi değil, oraya herkesle birlikte ve zamanında varma meselesi.

Batma Korkusu

León Felipe sık sık Walt Whitman ile karşılaştırılmaktadır. Bunun sebebi de, bazı dizelerinin didaktik bir tonda olması ve aynı zamanda ikisinin de aksiyon ve özgürlüğün iyi bir hayat yaşamak için anahtar olduğuna inanmasıdır.

Sözlerinden biri de şöyle: “Batmaktan korkmayın, çünkü aradığımız hazine kıyıda değil, denizin dibinde.” Bu söz bize başarısızlıktan ve hata yapmaktan korkmamamız gerektiğini söylemektedir. Başka bir deyişle, León Felipe’ye göre, dibe vurmak, hazineyi bulmanın bir yoludur.

Some figure

Varlık ve Uzaklık

“Yıldızların uzak olması ve gülün kırılması önemli değildir, çünkü her şeye rağmen ışık ve koku hala var.”

Bu sözde aynı anda birçok şeyden bahsediyor. Birincisi, varlığın sadece fiziksel bir olay değil, bundan çok daha fazlası olmasıdır. Uzakta olsa bile eğer etkisini anlayabiliyorsak, o şey var demektir.

Ayrıca, etkinin önemli olduğunu belirtiyor. Yani mesele yıldız değil, onun parlaklığı. Mesele gül değil, gülün kokusu.

León Felipe’nin sözleri büyülüdür ve hep bizi düşünmeye iter.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Rius, L. (1968). León Felipe, poeta de barro: biografía (Vol. 15). Colección Málaga.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.