Kör Kütük Aşık Olmanın Tehlikeli Tarafları

Kör Kütük Aşık Olmanın Tehlikeli Tarafları

Son Güncelleme: 18 Ekim, 2017

“Güzellik, bakanın gözündedir.” Bu sözü hiç duydunuz mu? Peki, ya bakan kişi tam anlamıyla körse? Kimsenin dönüp bakmadığı biri ya da bir şey, sizin için çok güzel olabilir. Yoksa siz de mi aşkın kör objektifinden bakıyorsunuz?

Herkes aşkın hayatı güzelleştiren değerli bir kavram olduğunu düşünür. Kim bilir belki de doğrudur. Aşkın pek çok türü de yok değil; ancak kör kütük aşık olmanın sonuçları genelde beklenmedik şekildedir. Bu olumsuz sonuçları biz değil; yapılan son bilimsel çalışmalar söylüyor.

Kör kütük aşık olmak ne demek?

Londra Üniversitesindeki bir grubun yürüttüğü araştırmanın sonucuna göre, kör kütük aşık olmak mümkün ve sonuçları da genelde negatif.

Böylesi bir sevgiyi, hem romantik olarak hem de anne baba olarak duyabilirsiniz. İki türlü de beyinde benzer etkiye sahiptir. Ancak, romantik sevgi söz konusu olduğunda hipotalamus devreye girer ve daha büyük bir heyecana ve coşkuya sebep olur.

gözlerini kapatan kız

Aşkın gözünün kör olduğu yargısının en kötü yanı da budur. Aşağıda kör kütük aşık olmanın sonuçlarını ele alacağız.

Kör kütük aşık olmanın sonuçları

Kör kütük aşık olmanın en büyük sonucu, devamlı sosyal eleştirilere maruz kalmak. Duygularımız öyle güçlüdür ki kalan neredeyse her şeyi bastırırlar. Partnerinizin kusurlarını göremediğinizde; davranışlarını yeniden yorumlar, haklı çıkaracak sebepler yaratır veya hafızanızdan tamamen silersiniz.

Partneriniz sizi incittiğinde bunu umursamazsınız. Aşk gözlerinizi kör ettiğinde, karşınızdaki kişiye odaklanır ve onunla ilgili bütün negatif yönleri silersiniz. Objektif yaklaşmaktan uzak tavrınız, her istediklerini yapmalarına izin verir. Aklınız, yapılan her hareketi aklamak için bahaneler üretir.

Örneğin çocuğunuz okulda zorbalık yapıyorsa, bunu kendini savunma olarak değerlendirirsiniz. Ya da düşük notlar almasını öğretmene ve öğretmenin yetersiz açıklamalarına bağlarsınız. Çocuklarınız size ters cevap verse, sebebin yapmak zorunda oldukları stresli işlere bağlı olduğunu düşünürsünüz. Sevgiliniz ya da eşiniz yalan söylediğinde sizi korumak için yalana başvurduğuna kendinizi inandırırsınız. Sizinle zaman geçirmek istemediğinde ise, yeterince zamanı olmadığına ikna olursunuz. Dahası, eşiniz sizi aldatsa bile ihtiyacı olanı veremediğinizi düşünüp kendinizi suçlarsınız. İş kör kütük aşık olmaya gelince, hep başkasının suçudur.

Kısacası, böyle bir sevginin/ aşkın içine düştüğünüzde, kendinizi tamamen karşınızdaki insana adar ve kim olduğunuzu unutursunuz. Size karşı sadakatsiz davransalar veya incitseler bile içinizdeki derin sevgi bu konuda harekete geçmenize engel olur.

“Aşık olmak bilincinizin daralıp, küçülüp, bozulup felce uğradığı zihinsel bir felaket anıdır.”

– José Ortega y Gasset

Araştırmanın detayları

Londra Üniversitesinde yapılan çalışmalar sırasında hem ebeveyn hem de eş olarak bu türden bir sevgiye sahip olan 20’nin üzerinde kişinin beyni görüntülendi. İki türde de benzer tepkiler ve etkiler görülmüş olsa da, ikisi arasında belirgin bir fark da bulundu. Romantik sevginin, beynin zevk almakla ilgili kimyasallar olan oksitosin ve dopamini daha fazla salgılaması sonucu coşku yarattığı görülmüştür.

Yani, aşık olmak mutluluk ve zevk duygularını artırdığından, kör kütük aşık olduğunuzda beyniniz bu mutluluk ve coşku halini daha yoğun hissedip devamlı hale getirmek istiyor. Böyle aşık olan insanlar, karşılarındaki kişileri zevke bağlanan bir yol olarak görüyor ve kendilerini objektif olmaktan alıkoyan bu tapınma sürecini başlatmış oluyorlar.

Aşk mucizevi olabilir

Özetle, aşk mucizevi olabilir ancak bu çalışmadan alınacak güzel bir ders var. Her şey kararında güzel; ne fazla ne az. Eğer kararında olmazda, sonuçlar bizi üzebilir.

Yine de beyin körü körüne aşık olmayı tespit edemez. Yani, eğer bu tuzağa düşecek olursanız; eleştirilere kapalı ve eşinize/ sevdiğiniz kişiye hayranlığınız en üst seviyede olacağı için bu tuzaktan çıkması hiç de kolay olmayacak. Bunu bilinçsizce yapacaksınız çünkü bilinçli farkındalığı tamamen reddediyor olacaksınız. Sizin için düşündüğünüz şey, mutlak gerçek olacak.

Bu sorunun bir çözümü var mı peki? Aslında, net bir cevap vermek mümkün değil. Doğru kişiye aşık olursanız, mantıken sizi incitmeyen biri olacak ve sizi hoşnut edecektir. Bu durumda, sebep oldukları acıya karşı hissizleşerek ciddi yaralar almazsınız. Ancak size zarar verdiklerinde endişe verici bir durumdur. Ama kör kütük aşık olmak sizi hasarlara karşı uyaracak acıya hissizleştirir.

“Birini severken sevilmemek zor ve acı bir deneyimdir. Ama asıl kötü olan, artık sevmediğiniz biri tarafından hala seviliyor olmak.”

– Benjamin Constant

Sonuç olarak, kör kütük aşkın pençesine düşerseniz, kayboldunuz demektir. Ama hayatta her şeyin bir sonu var. Hayatın her anından zevk alın; zamanın ve sağduyunuzun her şeyi yerli yerine koymasına izin verin.

İlginizi çekebilir ...
Bir Aşk ve Çılgınlık Hikayesi
Aklınızı Keşfedin
sayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
Bir Aşk ve Çılgınlık Hikayesi

Bir zamanlar insana dair tüm his ve özellikler toplanmış… Can Sıkıntısı üçüncü kez esnediğinde, Çılgınlık sormuş: saklambaç oynamak ister misiniz?


Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.