Logo image
Logo image

Kızılderili Siyu Kabilesine Göre Karakterin 6 Erdemi

3 dakika
Siyu kabilesi, değerlere çok fazla önem verir. Önemli karakter erdemleri, çocukluklarından itibaren topluluğun her bir üyesinde yerleştirildi. Bugün hayatta kalanlar hala bu felsefeyi devam ettirmektedir.
Kızılderili Siyu Kabilesine Göre Karakterin 6 Erdemi
Son Güncelleme: 19 Mart, 2021

Kızılderili Siyu kabileleri, şimdiye kadar kaydedilen en kanlı kolonizasyonlardan birinin kurbanı olmuştur. Bu kayıp, ortaya koydukları etkileyici direnişin sonucuydu ve askeri olarak mağlup edildikten sonra kendi gelenek ve değerlerini koruma kararıyla sonuçlandı. Bunların arasında, onları tanımlayan karakterin erdemleri bulunmaktadır.

Bu tür karakter erdemleri Kızılderilileri Siyu kabileleri için çok önemlidir. Her biri kendi kültürlerini inşa ettikleri bir ayağı oluşturur. Bu yüzden bugün bile onları yürürlükte tutarlar ve nesilden nesile aktarırlar.

“Son lokma konusunda şüphesiz cömert, aç kalmaktan, acı çekmekten ve ölümden korkmadan yaşayan bir kahramandı. ‘Sahip olmak’ değil, ‘olmak’ onun ulusal sloganıydı.”

– Charles Alexander Eastman

Belki de, kendilerini bir kültür olarak korumalarına izin veren, bu kadar büyük bir şevkle tohumlarını ekmeye devam ettikleri karakter erdemleridir. Hepsi bir varoluş idealini temsil etmekteydi. Özel ve kolektif eğitim sürecinde açık bir şekilde desteklenmektedir. Böylece, bu tür erdemler aşağıdaki gibidir.

Some figure

1. Sessizlik, bir aydınlatma kaynağı

Siyu Kızılderilileri kelimelere çok büyük değer verirler. İletişimin alınması gereken anlamsızca bir şey olduğuna inanmazlar. Sadece hevesle veya iç istikrarsızlığı karşı açığa çıkarmak için değil, gerçekten bir şey söylemek için konuşulur.

Bu nedenle, özenle geliştirdikleri karakter erdemlerinden biri sessizliktir. Çoğu zaman sessiz olun ve yalnızca gerektiğinde konuşun.

Bu özellikle yaşlılarla kurulan iletişim için geçerlidir. Ortada zorunlu bir durum yoksa, onlarla konuşulmaz. Onları dinleyerek ve performanslarını izleyerek onlardan bir şey öğrenirsiniz.

2. Siyular için Aşk karakter erdemlerinden biridir

Siyu kültüründe romantik aşk kavramı önemlidir ancak evrensel aşk daha da önemlidir. Bu sevgi, her bireye toplumun bir parçası olduğunu hissettirir ve bunun için ellerinden gelen her şeyi yapmaya isteklidirler.

Sevginin en gelişmiş ifadesi arkadaşlıktır. Bunun nedeni asalet ve sadakat gerektiren ilgisiz bir duygu olmasıdır.

Siyular, “dostluğun karakterin en şiddetli sınavı olduğunu” doğrular. Arkadaş, gerekirse canını verebileceği bir kardeştir.

3. Saygı ve evrenin düzeni

Siyu’da saygı, bir araya getirilmiş iki büyük erdemi adlandırmanın bir yoludur: saygı ve minnet duyma. Var olan her şeyin “büyük bir gizem” tarafından yaşandığını, yani her şeyin ve var olan varlıkların her birinin tamamen anlaşılması imkansız bir öze sahip olduğunu düşünürler.

Bu cehalet saygının kaynağıdır. Doğa ve diğer tüm canlılar özenle davranılmayı hak eder. Yemek gibi kullandığımız şeyler bile bize sağladığı hizmet için ona teşekkür etmeden önce kullanılamaz.

4. Cömertlik, çünkü hepimiz birimiz için

Bu muhteşem topluluk için, mülkiyete bağlılık sadece üzüntü ve sınırlamaları beraberinde getirir. Bu nedenle, her türlü cömertliği teşvik ederler. İyi şans ve mutluluk getirdiğine inanıyorlar. Herkes kendisinin ve sahip olduğunun en iyisini vermeye çalışmalıdır.

Topluluğun diğer üyelerinin düğün törenlerinde veya benzeri törenlerde sahip oldukları her şeyi vermeleri çok yaygındır.

Hatta birbirlerine vurmaktan harap olurlar. Bu çok normal görülen bir kutlama şeklidir. Aynı şekilde, genellikle ziyafetler düzenlerler ve yaşlıları veya ihtiyacı olanları davet ederler.

5. İlerlemek için gerekli olan yürek ve cesaret

Siyulara göre örnek model, sarsılmaz cesaret gösteren herkestir. Erkek, kadın veya çocuk olması fark etmez. Cesursan, herkes sana hayran olur ve senin gibi olmak ister.

Çocukluktan itibaren, her koşulda gelişmek ve saygınlığı sürdürmek için cesaretin gerekli olduğu öğretilir.

Siyu için en büyük karakter erdemlerinden biri cesarettir. Ve bu cesaretin temel özelliğinden biri özdenetim kapasitesidir. Onlar için en cesur olan en saldırgan değil, zeka ve soğuklukla risklerle karşılaşan en stratejik olanıdır.

Some figure

6. Masumiyet veya Fetih Cesareti

Batılılar için masumiyet artık bir erdem değildir. Tam tersine, bir sınırlama veya kusur olarak kabul edilir. Diğer taraftan Siyu kültürüne göre bu, karakterin en büyük erdemlerinden biridir. Çünkü kur yapmaya ve aşkla kaleyi içten fethetmeye büyük değer verirlerdi.

Genç erkekler, bir kız tarafından seçilmek için yeteneklerini ve cesaretlerini kanıtlamak zorundaydı. Bekaret, bir karakter ve öz denetim sınavıydı. Sadece kadınlar için değil, erkekler için de ayrı bir öneme sahipti. Cinsel birlikteliğin uzun vadeli bağlar yaratması gerektiği fikrine dayanıyordu.

Gördüğünüz gibi, Siyular’ın, geçirdikleri zorlu sosyal süreçlerde kesinlikle onlara çok yardımcı olan bütüncül bir yaşam felsefesi var olmuştur. Belki de bu erdemli karakter özellikleri, büyük değerlerin giderek eskimeye başladığı bir gerçeklikte yaşayan bizlere de katkıda bulunabilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Parra González, J. (2014). No somos pieles rojas. Los sioux en la Historia y el Cine.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.