Kadınlar İçin, 5 Adımda Duygusal İyileşme

Kadınlar İçin, 5 Adımda Duygusal İyileşme

Son Güncelleme: 24 Ocak, 2017

Hayatımızın başından itibaren kadınlar olarak biz, toplum tarafından bize empoze edilen acı çeken rolünü üstlenmeye zorunlu hissederiz. Bu da bizi ihtiyacımız olan duygusal iyileşmeyi aramaktan alıkoyar.

Kadınlar olarak, cinsiyetimiz nedeniyle pek çok adaletsizlik ve haksızlıkla baş etmek zorundayız. O kadar çok negatif duyguyla başa çıkmaz zorunda kalırız ki, bu duygular sonunda günlük hayatımızın ve derin benliklerimizin bir parçası haline gelir.

Bu nedenle sıklıkla kalbimizi kontrol etmeli, içinde nefret barındırmadığımızdan emin olmalıyız ki, bir şeylerden vazgeçmek zorunda kaldığımızda bile duygusal olarak iyileşmeyi başarabilelim. 

1. Adım: Yarayı bulun

“Bir kere keyif aldığımız bir şeyi hiçbir zaman kaybetmeyeceğiz. Derinden sevdiğimiz her şey bizim bir parçamız olur.”

– Bernardo Stamateas

Aynada gördüğü kişiyi tanımıyor. Derinlerde bir yerde sakladığı bir şeylerin onu incittiğini biliyor. Acı, keder ve ızdırap yüzünden okunuyor, bu acının içinde yer alan bir yaradan kaynaklandığını biliyor ancak bunu itiraf etmek istemiyor.

kadinlar

Genelde aynada size bakan o kadın her gün kalkar, belki de tereddüt bile etmeden dünyaya meydan okur; bazen her şey basitçe açıklanabilir, “iyi bir gün geçirmiyor” olabilir. Bazen hissettiği tarifsiz üzüntü kafasını karıştırır, hayatını aksatır, omuzlarındaki yük ağırlaşır.

Böyle olduğunda, ruhumuzun derinliklerine bakmalı ve düşünmekten kaçtığımız, bize acı veren şeyin ne olduğunu arayıp bulmalıyız. 

İncinen o kadın doğru cevapları bulmak için kendini sorgulamalı.

2.Adım: Yaranızı açığa çıkararak onurlandırın

Bazen insana konuşmak için harika bir beyin değil, dinlemek için sabırlı bir kalp gerekir.

Yaralarımız ve acılarımız bizi engeller. Onlar hakkında kafa yordukça daha da kötüleşirler. Bu yükleri ne kadar uzun süredir taşıyor olursak olalım, kurtulmak için onlar hakkında konuşmaktan kaçınmamalıyız.

Bizi dinleyen birine sahip olmak önemlidir, bu bir arkadaşımız, ailemizden biri, eşimiz ya da profesyonel bir “ruh hekimi” olabilir. Bizi sakinleştirecek, özgürleştirecek, endişelerimizden sıyıracak birine ihtiyaç duyarız.

yara

3.Adım: Yarayı temizleyin

“Ak, yaşamak için ak… Ak, asla ölmeden ak…”


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.