Kişiliğinizi Ortaya Çıkartan 5 Durum

Kişiliğinizi Ortaya Çıkartan 5 Durum
Gema Sánchez Cuevas

Yazan ve doğrulayan psikolog Gema Sánchez Cuevas.

Son Güncelleme: 06 Temmuz, 2018

Diğer insanları bir kenara bırakın, kendinizi bile tam olarak tanımak için bir ömür yeterli değildir. Bazen, bazı insanları yıllardır tanıyor olsanız bile, bazı davranışları ile sizi oldukça şaşırtabilirler. İşte bu yüzden, insanların gerçekte kim olduklarına ışık tutabilecek olan, kendine özgü kişiliği ortaya çıkaran durumlara dikkat etmek önemlidir.

Kimse kendini tamamen başkalarından soyutlayamaz. Bu oldukça açık bir gerçektir. İnsanları, ortak olarak paylaştığınız her ortamda, onlarla vakit geçirerek tanıyorsunuz. Bazı durumlar, özellikle bir kişinin gerçek kişiliğini açığa çıkarır.

“İnsanlar, başta kendini, sonradan da daha çok başkalarını kandırmak için iki yüzlülüğe başvurur.”

– Jaime Luciano Balmes

Bahsedeceğimiz durumlar, normal, günlük hadiseler olsa da, bir ikilem içerirler. Kişinin, sahip olduğuna inandığı karaktere meydan okuyarak, kabuklarının altında ne olduğu ortaya çıkar. Bir kişinin gerçek rengini ortaya çıkaran durumları bilmek ister misiniz? O zaman aşağıdaki beş duruma bir göz atın.

1. Ciddi anlaşmazlıklar

Küçük problemler ile uğraşırken, neredeyse hepimiz olgun ve diplomatik tarafımızı gösterebiliriz. Bu biraz zor olabilse de, ilgili sorun ‘kuyruğumuza basmadığı’ veya imajımızı ya da  rahatımızı bozmadığı sürece, ‘medeniyetten’  uzak kalmayız.

Fakat, gerçekten ciddi bir sorun ile karşı karşıya olduğumuzda farklı bir şey olur. Elle tutulur ve gerçek bir tehditten bahsediyoruz. Pek çoğumuz bu durumda, testi geçemeyiz. Bazı insanlar kalakalırken; diğerleri öfkeden patlayabilir. Bu yüzden ciddi anlaşmazlıkların, bir bireyin kişiliği hakkında önemli verileri ortaya çıkardığı söylenebilir.

adam ve kadın sırt sırta dönmüş

2. Rekabetçi oyunlar

Oyunlar, gerçek hayat ile doğrudan alakalı görünmeyebilir. Sadece prensipte böyle olmayabilirler. Gerçek şu ki, neredeyse tüm insanlar, büyük ölçüde oyunlardan ibarettir. Oyunlar kurallara uyup uymamayı ve pozisyon almamızı öğretirler.

Birisi hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, onları rekabetçi bir oyun oynamaya davet edin. Kazanmak için neler yapabileceklerini göreceksiniz. Ya da kaybettiklerinde nasıl davrandıklarını öğreneceksiniz. Ayrıca rekabete nasıl yaklaştıklarını ve ortaya çıkardığı duygu ve duyguları da gözlemleme şanına sahip olacaksınız.

3. Hastalık

İster kendisinin isterse bir başkasının olsun, insanın gerçek kimyası, hastalıkta ortaya çıkar. Bu en savunmasız insani durumlardan biridir. Böylelikle, bir insanın kalitesi ve empati kapasitesi hakkında bir çok bilgi elde edebilirsiniz.

Hastalıktan korkan ve hastadan olabildiğince uzak duranlar vardır. Bazıları kendini savunma stratejisi olarak ilgisiz davranır. Diğerlerinin hastaya tahammülü yoktur ve acı içerisinde olan biri ile bağlantı kuramazlar. Bütün bunlar bir kişinin kişiliği hakkında çok şey söyler.

adam yatakta hasta yatıyor

4. Bir ev eşyası kurmak

Bu, gereksiz veya önemsiz görünebilecek başka bir aktivitedir. Ancak günün sonunda, bizim kişiliği açığa çıkaran durumlar listemizdeki en dokunaklı eylemlerden biridir. Bir ev eşyasını bir araya getirmek için sabır, organizasyon, dirayet, ustalık ve hoşgörü gerekir. Bu, özellikle bu işi yapan iki kişi ise daha doğrudur.

Bir ev eşyasını birisiyle kurduğunuz zaman, bu erdemlerin o kişide olup olmadığını keşfedersiniz. Ayrıca, başkalarının iş göremezliği karşısında nasıl davrandıklarını da görürsünüz. Kısacası, bir ev eşyasını birisiyle kurmak, problem çözme konusunda iyi bir ortak olup olmadığı husunda size hayati bilgiler verir.

5. Maddi sorunlar

Birisinin maddi sorunları olduğu zaman, gerçek doğası ortaya çıkar. Paranın tükenmesi her şeyden önce, bir öz güven ve karakter sınavıdır. Kendilerine ve yeteneklerine inanan insanlar, maddi sorunlara çok takılmazlar. Bu durum, onların endişelenmediği anlamına gelmez, sadece bütün gün kafayı yiyip durmazlar.

Öte yandan, bazı insanlar maddi varlıklarıyla değer ve yetkinlik duygularını doğrudan ilişkilendirirler. Eğer varlıklarını kaybederlerse, ne yapmaları gerektiğini bilemez ve körü körüne dolaşmaya başlarlar. Kendilerini güvensiz, korkmuş ve ürkek gösterirler.

adamın aklı fikri para olmuş

Yukarıda ifade ettiğimiz kişiliği açığa çıkaran durumların tümü, birer test gibi olduklarından dolayı bu sonuçları verirler. Her birinde, bir kişinin kalkanını indirip, gerçekte kim olduklarını gösteren bazı faktörler vardır. Yani eğer gerçekten birini tanımak istiyorsanız, bu tür durumlarda onları gözlemlemekten daha iyi bir yol yoktur. O zaman onların gerçek kimyasını göreceksiniz.

İlginizi çekebilir ...
Erich Fromm’a Göre 5 Kişilik Tipi
Aklınızı Keşfedin
sayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
Erich Fromm’a Göre 5 Kişilik Tipi

Erich Fromm'un tanımladığı bu 5 kişilik tipi verimlilik prensibine dayanıyor. Ünlü psikoanaliste göre sadece bu kişilik tiplerinden sadece bir tane...


Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.