Logo image
Logo image

Bir İlişkideki Anlaşmazlıklar Nasıl Pozitif Bir Hale Getirilir?

4 dakika
Bir İlişkideki Anlaşmazlıklar Nasıl Pozitif Bir Hale Getirilir?
Son Güncelleme: 23 Haziran, 2017

Biriyle tartışmayı olumsuz bir durum olarak algılayabiliriz ama eğer nasıl tartışacağımızı bilirsek, bu durumu olumlu şekle sokabiliriz. Bugün, çoğunlukla bizleri delirtseler de, hayatımız için büyük önem arz eden sevgilimiz ya da eşimiz ile olan tartışmalara odaklanacağız.

Tartışmalar, eşimizle aramızın açılmasına veya kendimizi kötü hissetmemize neden olabilir. Bazen, yaşadığımız tartışmanın akabinde, affetmenin bir yolunu bulmalıyız. Aksi takdirde tartışmalar, ayrılıklara neden olabilecek kadar yıkıcı sonuçlara sebebiyet verebilir.

“Söylediği sözler bir kılıç darbesi gibi olan kişiler olsa da, yaralara merhem olan akıllı insanların tatlı dilidir.”

– Atasözü

Tıpkı konuşmayı, münazara etmeyi, anlatmayı ve milyonlarca şeyi icra etmeyi öğrendiğimiz gibi, tartışmayı da öğrenmeliyiz. İlişkilerimiz söz konusu olduğunda, bu özelliğe sahip olmak önem arz eder.

Peki bizlere neden nasıl tartışacağımız öğretilmiyor? Çünkü, birer insani refleks olarak gözümüzü ve kulaklarımızı, negatif olarak algıladığımız her şeye kapatır, bize yapmamız söylenen her şeye sırtımızı çeviririz. Bugün ise, bunu değiştireceğiz. Yani, nasıl tartışmayı öğreneceğiz!

İlişkinizde yaşadığınız tartışmalar normaldir

Some figure

Birçok çift, tartıştıklarında, ilişkilerinde bir şeylerin yolunda gitmediği kanısına kapılabilir. Çiftler, ya hiç bir zaman ya da ayda yılda bir tartışmalarının doğru olduğuna inanır.

Bu bakış açısının gerçekle hiç bir alakası yoktur. Tartışmalar, bir ilişki içerisinde olan iki insan arasındaki düşünce farklılıklarını gösterir. Yaşadığımız tartışmalar, kardeşlerimiz, ailelerimiz, arkadaşlarımız ve çevremizdeki diğer insanlar ile olan ilişkilerimizde sıklıkla görülebilir.

Nasıl ki kendi ailemiz ile yaşadığımız tartışmalar sağlıklı bir durumun işareti ise, aynı durum romantik ilişkilerimizde neden olmasın? Hepimiz insanız ve yaşadığımız tartışmalar bir ilişkiyi daha da güçlü bir hale getirebilir.

Yaşadığımız bir tartışmanın ardından, uzunca bir zamandır süre gelen bir sorunumuz ortadan kalkabilirken, tartışma olmaz ise, durum daha da kötüye gidebilir. Bu türden tartışmalar, aramızdaki farklılıkları anlamamıza ve ilişkinin her iki tarafına da fayda sağlayan bir çözüm bulmamıza izin verir.

Eğer bir çift, hiç bir konu da ya da şekilde tartışamıyorsa, o zaman kesin yanlış giden bir şeyler vardır. Muhtemelen, ilgili kişilerin bir veya her ikisi de, aslında kendisinin ne düşündüğünü karşı tarafa söylemeye çekindiği durumlarda bu vaziyet meydana gelir.

Bu, her zaman için düşündüğünü söyleyen taraf adına sinir bozucu bir durum teşkil edebilir. Tartışılması gereken bir konu olduğunda, her zaman için bir şeyler eksik olur. Peki eksik olanın ne olduğunu biliyor musunuz? Kelimenin özü ile: iletişim.

Evet, tartışmak, iletişim kurmak ve öğrenmek, ilişkimizde olan biteni keşfetmektir. Sahip olduğumuz sorunları, bunları nasıl çözebileceğimizi ve bizim için önem arz eden insan hakkında yeni bir şeyler keşfetmek için bir araçtır.

“Eğer iki insan bir konu üzerinde anlaşıyorsa, eğer uyum içinde yaşıyorsa, her şey kendi dengesini bulup, bu hayatların her biri için en iyisi olur.”

– Bernardo Stamateas

Eşinizle nasıl tartışacağınızı öğrenin!

Some figure

Kuşkusuz, bir tartışmanın nasıl yapılacağını belirten bir bilimsel yaklaşım şekli olmadığını düşünüyorsunuz muhtemelen. Ancak, bu düşünceniz içerisinde bir hata var.İşte eşinizle tartışırken özellikle aklınızda bulundurmanız gereken üç temel nokta:

  • Önce düşünün, sonra konuşun. Tartışmalar sırasında, içinde bulunduğunuz durum acımasız bir hale gelebilir ve aslında söylemek istemediğimiz bir şeyler ağzınızdan kaçabilir. Sarf edeceğiniz kelimeleri veya cümleleri, ne tür anlamlara gelebileceğini düşünmeden söyleme gafletinde bulunabiliriz. Bu, acı duygulara ve pişmanlığa neden olabilir.
  • Durumu analiz edin ve düşündüğünüzü “Nasıl söyleyebilirim?” diye bir akıl yürütün. Başka bir deyişle, söylediklerimizin çoğu olumlu ya da olumsuz olabilecek duyguları ateşler. Bir tartışma esnasında bu duygular açığa çıkıp, olumlu bir durumu daha da olumlu bir hale getirebilirken, aynı zamanda olumsuz olanları da daha incitici bir hale sokabilir.
  • Eşinizi dinleyin. İlişkilerimizdeki en büyük sorunlardan biri de, dinlememek ve aklımıza gelen ilk şeyi, hesap kitap yapmadan, karşı tarafa nasıl gideceğini düşünmeden söylemektir. Sevdiğiniz insanları önce bir dinleyin, akabinde yaşadığınız tartışmanın nasıl olumlu bir yol izleyebileceğini siz de göreceksin.

Bu verdiğimiz tavsiyeler, tartışmanın ilk başta ortaya çıkmasına neden olan başlıca sorun ya da sorunları görmezden gelmenize engel olur. Bu tavsiyeler, yaşadığınız tartışmanın sağlıklı bir şekilde yürütülmesi ve bir anlaşmaya varılması için olumlu ve mantıklı bir stratejidir.

Bazen, bazı şeyleri içimize çok uzun bir süredir attığımız için bir noktadan sonra patlayabiliriz. Bu gibi durumlarda, bir tartışma içerisinde olmak hem kaçınılmaz hem de yararlıdır ve içimizde biriktirdiğimiz olumsuz enerjiyi kontrollü bir şekilde dışarı çıkarmamızı sağlar.

Karşınızdaki insana saldırmayın; samimi olun

Bir çiftin, zaman zaman tartışması ve birbirlerine karşı dürüst olması önemlidir. Her iki tarafında, er geç kontrolsüz bir şekilde ortaya çıkacak duyguları bastırmaması gerekir. İşte bunlar, istenmeyen bir şekilde veya kontrol dışı paylaşımlara neden olabilir.

“Bu işin zor kısmı, sevdiğiniz insan ile tartışmaya girmemektir. Gerçekte zor olan şey ise, anlaşmazlıklarınızı çözüp, beraber yürümeyi seçtiğiniz o yolda el ele birlikte olmaya devam etmektir.”

Sevdiğiniz insana saldırmak, onları görmezden gelmek, savunma konumuna geçmek ve kimin “haklı” olduğunu bulmaya çalışmak, çoğumuzun sergilemekte olduğu birkaç tutum ve davranış modellerinden sadece birkaçıdır. Bununla birlikte, bu tür davranışlar, yalnızca sevdiğiniz insana zarar verir ve arkasında sağlam bir temeli de bulunmaz.

Some figure

Bu tepkiler acı vermekten ve kendinizi savunma arzusunu arttırmaktan başka hiçbir şeye yaramaz. Yani, sorunu çözmez. Artık sevdikleriniz ile nasıl tartışacağınızı bildiğinize göre, bu üç temel stratejiyi hayatınıza uygulamaya başlayın ve tartışmaların ilişkinizi güçlendirmesine izin verin.

Görseller: Pascal Campion ve Art DK

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.