Logo image
Logo image

Kırsal Bir Alanda Yaşamanın Psikolojik Faydaları

4 dakika
Kırsal kesimde yaşamanın faydalarının ne olduğunu biliyor musunuz? Kırsal bir alanda yaşamak, büyük bir şehirde yaşamaktan nasıl farklıdır? Bugünkü yazımızda, kırsal bölgelerde yaşayanlara daha yakından bakacağız.
Kırsal Bir Alanda Yaşamanın Psikolojik Faydaları
Son Güncelleme: 25 Şubat, 2021

Kırsal bir ortamda yaşamak, faydaları nedeniyle giderek daha popüler hale geliyor. Büyük şehirdeki kültürel ortam çok daha çeşitli olsa da, hafta sonları da doğaya kaçışlar gün geçtikçe artıyor.

Tabii ki, köy hayatı, kültürel çeşitlilik ve iş imkanları gibi bazı önemli avantajlardan yoksundur. Sınırlı internet erişimi gibi genel başka sorunlar da vardır. Ancak kırsal ortam, orada yaşayanların hayatlarını da büyük ölçüde zenginleştirebilir.

Örneğin, köy yerindeki insanlar genellikle doğa ile daha fazla temas halindedir. Daha kişisel çerçeveli ilişkilere sahip olmak ve onlardan zevk almak için daha fazla zamana sahip olmak da yaygın bir durum. Kırsal ortamda yaşamanın faydalarını siz biliyor musunuz peki?

Kırsal ortamda yaşamanın avantajları ve dezavantajları

Giderek daha fazla insan, daha yavaş tempolu bir yaşam tarzı için telaşlı şehir hayatını geride bırakıyor. İnsanlar, yaygın bir biçimde, şehirdeki yaşamın getirdiği stresten kaçmaya çalışmak istiyorlar. Kırsal alanda yaşama kararı vermek, yaşamak zorunda kalacağınız sınırlamaları aşacağınız faydalara öncelik vermek anlamına gelir. Bunu takiben, bugünkü yazımızda, size temel avantajları ve dezavantajları da göstereceğiz.

Some figure

Avantajları

Kırsal bir ortamda yaşamanın avantajları veya faydaları aşağıdaki noktalarda özetlenebilir:

 • Bir ev satın almak veya kiralamak genellikle kırsal bölgede daha ucuzdur. Ayrıca, köylük alanlarda yaşamanın maliyeti şehirdekinden daha düşük olma eğilimindedir.
 • Küçük bir topluluğun üyeleri arasında arkadaşlıklar, şehir sakinleri arasında olduğundan daha yakın olma eğilimindedir.
 • Trafikte veya toplu taşıma araçlarında bekleyerek harcanan saatler, sağlığınız için daha iyi olan ve zamanınızı çok daha iyi kullanmanıza yardımcı olacak bir aktivite olan yürüme ile değiştirilir.
 • Bahçeden veya yakındaki çiftliklerden elde edilen taze ürünler ve mevsimlik meyve ve sebzelerin mevcudiyeti sayesinde, beslenme alışkanlıkları kırsal bölgede daha sağlıklı olma eğilimindedir. Tabii ki, yerel bakkallarda hala bazı ultra işlenmiş yiyecekler olacaktır. Ancak, kesinlikle şehirde bulabilecekleriniz kadar bol olmayacaklardır.
 • Geniş, açık alanlar insana huzur hissi verir. Doğa ile temas halinde olmanıza ve sakin kalmanıza yardımcı olurken, büyük şehirler, içeriklerinde bulunan çeşitli faktörler (gürültü, trafik, kötü hava kalitesi, kirlilik, zaman eksikliği vb.) nedeniyle son derece streslidir.
 • Kırsal bölgede çalışmak genellikle daha çok insan temellidir, çok sayıda insanla günlük kişisel temas sosyalleşmeyi teşvik eder.
 • Gençler kırsal bölgeye taşındıklarında, bölge sakinlerinin daha yaşlı olduğu belirli bölgelere insanların yeniden yerleşmesine yardımcı olurlar. Çoğu durumda, bu eylemler küçük köyleri bile yok olmaktan kurtarmıştır.

Dezavantajları

İşte kırsal alanda yaşamanın bazı dezavantajları:

 • Teknolojiye ve sosyal ağlara erişim sınırlandırılabilir.
 • Bazı prosedürler veya evrak işleri için şehre gitmek gerekebilir. Elbette internet sayesinde bu zorunluluk giderek azalmaktadır.
 • İyi bir tıbbi yardım almak, kırsal bölgede biraz zor olabilir. Bu, özellikle kronik hastalıklardan muzdarip olanlar veya sık tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyanlar için geçerlidir.
 • Kırsal bölgede iş fırsatları ve eğlence seçenekleri oldukça sınırlı olabilir.

Kırsal ortamda yaşamanın psikolojik faydaları

Olumsuz yönlerine rağmen, çoğu insan kırsal bölgeye taşınarak hayatlarında köklü değişiklikler yapmaya karar verdi. Kırsal bir ortamda yaşamak, şehirdeki yaşamın asla yakalayamayacağı bir huzur ve sükunet duygusu getirebilir.

Buna ek olarak, çevrimiçi sosyal ağ bağlantılarının sınırlı olması, toplumdaki diğer kişilerle daha iyi yüz yüze iletişim kurulmasına yardımcı olur. Bu her zaman köy hayatının önemli bir yönü olmuştur.

Ayrıca aidiyet duygusu, arkadaşlıklara şahsen odaklanma ve doğa ile temas, diğer duygusal sorunların yanı sıra izolasyon ve istenmeyen yalnızlık duygularını önlemeye yardımcı olur.

Bu nedenle kırsal bir ortamda yaşamak, yalnızlık hissine karşı bir korumadır. Sadece diğer insanlarla daha yakın iletişimin faydalarını elde etmekle kalmaz, aynı zamanda herhangi bir anda doğanın ve dış mekanın kullanılabilirliğini de elde edersiniz.

Bu ortam, şu anda yaşamayı ve doğanın sunduğu hislerin tadını çıkarmayı tercih eder. Bunlar, sabahın erken saatlerinde keyifli ve güneşli bir yürüyüş gibi farklı dış mekan sahnelerinin tadını çıkarmak için çeşitli farklı taze yiyecekler gibi şeyler olabilir.

Yaşlılar için faydaları

Bölgeye yeni kişilerin gelişinden yaşlılar da faydalanabilir. Topluluğun keyif alacağı fazladan kaynak akışının yanı sıra, köy gibi alanlardaki manzara da tazelenir. Çocukların varlığı da hayatı ve işlerin akışını canlandırmaya yardımcı olur.

Yaşlı insanlar için daha da önemli olan, topluluğun genç üyelerinden alabilecekleri arkadaşlık ve yardımdır. Yukarıda bahsettiğimiz gibi, kırsal alanlar güçlü ve sağlıklı dostluklar bulabileceğiniz yerlerdir. Bu, yaşlı insanlar için ek bir faydadır.

Some figure

Çocukluk döneminde kişisel ilişkiler

Kırsal ortamlar, ayrıca, çocuklara dışarıda koşma ve oyun oynama konusunda daha fazla özgürlük sunar. Küçük kasabalar genellikle daha güvenlidir. Bu, çocukların bir şehirde ihtiyaç duyulan aşırı derecede dikkatli olma duygusu olmadan spor yapabileceği ve arkadaşlarıyla birlikte olabileceği anlamına gelir.

Ayrıca, ekolojik açıdan bakıldığında, kırsal bölgede yaşam, çocukların çevreye karşı duyarlılığını ve farkındalığını artırabilir. Ebeveynler, bundan faydalandıklarında ve çocuklarını çevreye özen gösterme konusunda eğittiklerinde, çocukları için sürdürülebilir bir gelecek geliştirmeye de yardımcı oluyorlar.

Kısacası, her yaştan insan için kırsal bir ortamda yaşamanın birçok faydası vardır. Bununla birlikte, kırsal bölgede yaşamaya karar vermek, böyle bir karar vermeden önce hem faydaları hem de dezavantajları dikkatlice analiz etmeyi gerektirir. Siz ve ailenizin bu kararla yılın 365 günü yaşamak zorunda kalacağınızı unutmayın.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.