Logo image
Logo image

Kil İnsan Sendromu ve Özellikleri Nelerdir?

2 dakika
Kil İnsan Sendromu ve Özellikleri Nelerdir?
Son Güncelleme: 26 Aralık, 2018

Kil insan sendromu, insanların kendi esenliklerini bir kenara bırakarak, tüm enerjilerini başkalarına bakmaya adamalarıdır. Bu ilginç durum sadece söz konusu kişinin değil, aynı zamanda onları önemseyenlerin moralini de etkilemektedir.

Kil sendromu dediğimiz şeyi yaşayan insanlar, diğer insanların ihtiyaçlarını karşılamak için kendi esenliklerini arka plana atar. Ayrıca sadece diğer insanların ihtiyaçlarını karşılamakla ilgili endişe duymakla kalmaz, aynı zamanda bu ihtiyaçları sezme gibi tuhaf bir beceriye de sahiptirler. Bu nedenle dikkatlerinin merkezi her zaman onları çevreleyen insanlardır.

Kil sendromu sorununu yaşayan insanlar, başkalarına o kadar çok emek verir ki sonunda kendilerini unuturlar.

Kil sendromu yaşayan birinin özellikleri

Başkalarının endişe ve sorunları hakkında düşünerek onlarla bağlantı kurmak, ilişkilerimizi güçlendirmenin iyi bir yoludur. Ama dikkatli olmanız gerekiyor! Diğer tüm iyi davranışlarda olduğu gibi, bunu aşırıya götürürsek, bize ciddi zararlar verebilir. Aşağıda kil sendromu denen problemden muzdarip kişilerin bazı karakteristik özelliklerini açıklamaya çalıştık:

1. Kendi arzularını ve ihtiyaçlarını unuturlar

Kil insanlar, başkalarına o kadar çok emek verir ki sonunda kendi ihtiyaç ve endişelerini unuturlar. Bu bir insanı tüketir. Kendi ihtiyaçlarını düşünmeyen birinin bu gereksinimleri karşılaması çok zordur.

Kil insanlar ihtiyaçlarını ve endişelerini unuturlar.

Some figure

2. Başkalarından bir karşılık beklemezler

Bu sendromda onu destekleyen güçlü bir temel vardır. Bu şekilde davranmak, sosyal düzeyde sayısız olumlu güçlendirmeyi beraberinde getirebilir. Ayrıca bu insanlar karşılığında hiçbir şey beklemeden/kabul etmeden iyilik yapar.

Bu talep ya da istek yoksunluğu onları toksik insanlardan ayırır. Çünkü toksik insanlar, başkalarından istediklerini elde etmek için bir manipülasyon biçimi olarak iyilik yaparlar. Kil insanların aksine zehirli insanlar, sadece bir ihtiyaçları olduğunda iyilik yaparlar.

Kil insanlar zehirli insanlardan farklı olarak yaptıkları iyilik karşılığında hiçbir şey beklemezler.

3. Çok cömert insanlardır

Kil insanlar, kendilerini ihmal etmekle cömertliği karıştırır. Cömert olmak olumlu bir şeydir ancak bu kişilerin aşırı adanmışlıkları onları, manipülatif insanlara karşı çok savunmasız hale getirir.

4. Köle gibi davranırlar

Kil sendromundan muzdarip bireyler genellikle başkaları için bir araç haline gelir. Dahası, etrafa bakıp gidermeleri gereken bir dış ihtiyaç göremediklerinde kötü hissedebilirler. Böyle anlarda kendilerini değersiz hissederler. Benlik saygısı, başkalarına ne derecede yardım edebileceklerine ayarlanmış gibidir.

Bir kil insanı üzen şeylerden biri yerine getirilmesi gereken bir dış ihtiyaç bulamamaktadır.

Some figure

Kil insan sendromu nasıl aşılır?

Öz saygınızı arttırmak ve ihtiyaçlarınızı önceliklendirmeye başlamak için bazı basit stratejileri takip edebilirsiniz:

  • Biri sizden bir iyilik isterse, cevabınız üzerinde düşün. Bu kişiyi tatmin etmenin ve belirli bir taahhüt elde etmenin değeri ne olacak, bir düşünün.
  • Hayır demek istiyorsanız, deyin. Bu yapılacak en zor şeydir. Ancak, güçlü ve özgüvenli olup nedenlerinizi makul bir şekilde açıklarsanız, kimsenin sizin tavrınızdan rahatsız olması gerekmez.
  • Suçluluk duygusunu bir kenara bırakın. Başka bir kişi için bir şey yapmamaktan dolayı suçluluk duymuş olsanız bile, kendiniz için en iyi karar olduğunu düşünün, çünkü kendi ihtiyaçlarınız da vardır.

Kil sendromu ile ilgili bu özelliklerle kendinizi özdeşleştiriyorsanız, yalnızca sizin giderebileceğiniz ihtiyaçlarınız olduğunu hatırlamanız gerekir. Başkaları bunu fark etmeyebilir. Bu yüzden kendi ihtiyaçlarınızı gidermek duygusal dengenizin önemli bir parçasıdır.

Sonuçta, kil insan sendromu dolaylı bir bağımlılık biçimidir. Kendinize iyi bakın!

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.