Logo image
Logo image

Kendinizi Sevme Hakkında 12 Söz

4 dakika
Kendinizi Sevme Hakkında 12 Söz
Tarafından yazılmıştır Gema Sánchez Cuevas
Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Kendini sevmek harika bir alışkanlıktır. Ancak genellikle, daha az önemli diğer şeylere öncelik veririz. Bunu bir düşünün: kendinize önem vermek ve sevmek kendinizi iyi hissetmenin bel kemiğidir. Bizi tutan ve bizi koruyan sütundur. Ve elbette, büyümemize yardımcı oluyor. Bu düşünceyle, kendinizi sevme konusunda 12 alıntıdan oluşan bir koleksiyonu oluşturduk, böylece kendinizi sevmeye başlamak için size yardımcı olacağız.

Kendini sevmek, kuzeye işaret eden bir pusuladır. Karanlığa ışık tutar. Öz sevgi olmadan, manipülasyona karşı daha savunmasız kalırsınız. Diğer insanların çıkarlarının ve arzularının merhamatinde olursunuz.

Kendi değerinizi bilmiyorsanız sınırları belirleme ve saygı talep etme gücünü bulmak zor olacaktır. Bu olduğunda, acı çekmek ve yavaşça arka plana giderken kendinizi izlemek kaçınılmaz olacaktır.

Yani, kendi değerinizin farkına varmak için asla geç değildir. Onurun öncelikler listenizde yerini almasını hak ettiğinizi ve ihtiyacınız olduğunu anlamak için hiç bir zaman geç değildir. Aynadaki yansımanıza dürüst bir bakış atmak ve birçok kez kaçtığınız şeyi görünür kılmak için her daim zaman vardır. Hazır iseniz, kendinize olan sevginizle ilgili alıntıları okuyun ve onlardan ilham alın.

Kabullenme ilk adımdır

“Öz sevdinin, dış benliğiniz hakkında hissettiğinizle çok az ilgisi vardır. Bu tamamen kendinizi bir bütün olarak kabul etmekle ilgilidir.”

– Tyra Banks

Kabullenme olmadan, kendini sevmek için herhangi bir yeriniz olmaz. Sadece boğulup ölecektir. Dünyanın geri kalanı için bir gizleme koymaya ve başkalarının senin olmadığın bir şey olduğuna inanmasını sağlamaya değmez. Kendinize uyum sağladığınız ve kendinize ihanet ettiğinizi fark ettiğiniz bir an olacak.

Kendini sevmek için kendini kabul etmelisin. Kendini kabul etmek için, kim olduğunu keşfetmelisin. Kendinizin en derininde ne olduğunu bulun ve kucaklayın.

Some figure

Kendin için zaman

“Kendinize değer verene kadar zamanınıza değer vermezsiniz. Zamanınıza değer verene kadar, onunla hiçbir şey yapmayacaksınız.”

– M. Scott Peck

Sadece, zamanın altın değerinde olduğunu anladığınız zaman kendinize değer vereceksiniz. Sonra zamanınızı kiminle geçirdiğinizi ve nasıl harcadığınızı dikkatlice değerlendireceksiniz. Ayrıca, zamanınızın bir kısmını kendinize ayırmanın mantıklı bir şey olacağını düşüneceksiniz. Kendinizi sevdiğinizde, zaman anlamsız bir değişken olmayı bırakacak ve arkadaşınız olacak.

Özgün olmanın önemi

“Hayattaki en büyük pişmanlıklardan biri, kendiniz olmak yerine, başkalarının istediği bir bireye dönüşmektir.”

– Shannon L. Alder

Bir çok kez, başkalarının bizden istedikler ile beklentilerini gerçek anlamda kendi isteklerimizle karıştırıyoruz. Sizin için anlamı olmaksızın, başkalarının beklentilerini yerine getirmek için kendi rotamızdan sapıyoruz. Sonunda kendi arzularımızı geride bırakıyorsunuz.

Bunu önlemek için kendinize bazı sorular sormak önemlidir: Gerçekten ne yapmak istediğimi mi yapıyorum yoksa başkalarının benden beklediği şeyleri mi yapıyorum? Başkalarını iyi hissettiren şeylerle rol mü yapıyorum, yoksa gerçekten iyi hissetmemi sağlayan bir şekilde mi davranıyorum?

“Kendimi başkalarının gözünden değerlendirmemek uzun zaman aldı.”

– Sally Field

Başkalarının düşüncelerinin veya sözlerinin bir yansıması değilsiniz. Onların bakış açıları ile yaşayamazsınız. Aslında, insanlar sizi tam olarak tanımıyor. Bildikleri, bildiğini düşündükleri şeylerle sizin onlara gösterdiğiniz şeylerin bir karışımı.

Some figure

Kendinizi ödüllendirmenin değeri

“Birinin size çiçek getirmesini beklemek yerine kendi bahçenizi kendiniz yapın ve kendi ruhunuzu süsleyin.”

– Veronica A. Shoffstall

Başka birinin sizi takdir etmesini veya size değerinizi söylemesini beklemek zorunda değilsiniz. Her geçen gün, güzel sözlerle veya küçük bir hediye ile kendinizi ödüllendirmek için bir fırsattır. Kendinize iyi davranmak bir öncelik olmalı.

Kelimelerin etkisi

“Bütün gün seninle konuşacak en etkili kişi sensin, bu yüzden sana ne dediğin konusunda çok dikkatli olmalısın.”

– Zig Ziglar

Kendinizle konuşmanın şekliniz, nasıl hissettiğinizi etkiler. Kendinizi desteklemek ve cesaretlendirmek ya da onaylamak için kelimeler düşünmek, hatalarınız için kendinize kötü davranmaktan çok daha faydalıdır. Bu yüzden sözlerinize dikkat edin.

Korkularını serbest bırak

“Kendin olmana izin verdiğin kadar muhteşemsin.”

– Elizabeth Alraune

Korkunuz hayatınızın sınırlarını zorlayan şeydir. Korkunuzu anlıyor ve yüzleşiyorsanız, ilerleme kaydedebileceksiniz. Ne olduğunuzu düşündüğünüz ve ne olabileceğiniz arasındaki çizgiyi geçeceksiniz. Aslında, yapabileceğinizi hiç düşünmediğiniz bir şeyi yaptığınızı keşfetmekten daha iyi bir şey yoktur. Şu an kendinizi ne kadar sınırlıyorsunuz?

Some figure

“Başarılı insanların korkuları vardır, başarılı insanların şüpheleri vardır ve başarılı insanların endişeleri vardır. Sadece bu hislerin onları durdurmasına izin vermezler.”

– T. Harv Eker

Kendini sevmek asla endişeleriniz, şüpheleriniz veya korkularınız olmadığı anlamına gelmez. Buna rağmen devam etmeniz anlamına gelir. Kendinizi sevmek sizi bazı şekillerde korur, ancak sizi bir balonun içine sokmaz. Engellere rağmen istedikleriniz için savaşmak için güven, güç ve motivasyon sağlar.

Kararların gücü

“Bize aslında kim olduğumuzu gösteren şey, yeteneklerimizden çok seçimlerimizdir.”

– J.K. Rowling, Harry Potter ve Sırlar Odası

Bir şeye inanılmaz derecede yetenekli olabilirsiniz, ancak kendinize değer vermezseniz, potansiyelinize ulaşamazsınız. Şimdi, kendinize değer verir ve kendi sevginizi beslerseniz, seçtiğiniz herhangi bir yolu takip edebileceksiniz. Kendini sevmek, elinden gelenin en iyisini yapma ve hayallerin için savaşma cesaretini verir.

Kendini sevmek içsel bir durumdur

“Gerçek bir öz sevginin duyurulması veya çevreye gösterilmesi gerekmez. Bu bir içsel durum, bir güç, bir mutluluktur; bu bir güvendir.”

– Brian Weiss

Bu, kendi listemizdeki öz sevgi hakkındaki en akıllıca olan alıntılardan biridir. Kendinize ne kadar değer verdiğiniz hakkında konuşmak zorunda değilsiniz. Psikiyatrist Brian Weiss, kendini sevmenin bundan çok daha derin olduğunu söylüyor. Bu bir özel durum, bir güçtür.

Some figure

Son olarak, sizi Marianne Williamson’dan güzel sözlerle bırakıyoruz. Gerçekten karmaşık ama kendini sevmenin harika bir yolunu söylüyor.

“En derin korkumuz, yetersiz olduğumuz değil. En derin korkumuz, ölçülerin ötesinde güçlü olmamız. Bu bizim ışığımız, bizi en çok korkutan karanlığımız değil. Kendimize sorarız, ben kimim ki parlak, muhteşem, yetenekli ve harika olacağım? Aslında, neden olmayasın? Sen Tanrı’nın bir çocuğusun. Küçük oynamanız dünyaya hizmet etmiyor. Küçülüp diğer insanlar etrafınızda güvensiz hissetmemesini sağlamak konusunda aydınlatıcı bir şey yoktur. Hepimiz çocukların yaptığı gibi parlamak istiyoruz. İçimizdeki Tanrı’nın yüceliğini ortaya çıkarmak için doğduk. Sadece bazılarımızda değil; herkesin içinde ve kendi ışığımızın parlamasını sağladığımız gibi, bilinçsizce başkalarını da aynısını yapmaya izin veriyoruz. Kendi korkumuzdan kurtuldukça, varlığımız otomatik olarak başkalarını kurtarır.”


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Garcia, R. (2017). Neurobiology of fear and specific phobias. Learning & Memory24(9), 462-471.
  • Oleś, P. K., Brinthaupt, T. M., Dier, R., & Polak, D. (2020). Types of inner dialogues and functions of self-talk: Comparisons and implications. Frontiers in Psychology11, 227.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.