Logo image
Logo image

Kendinizi Başkalarıyla Kıyaslamayı Bırakın, Siz Eşsizsiniz

3 dakika
Çevrenizin uyum sağlamanız veya değişmeniz için size baskı yaptığını düşünüyorsanız, sizi benzersiz kılan şeyin farkına varmanın ve değer vermenin zamanı gelmiş olabilir. Herkes bir şeyde iyidir. Güçlü yönlerinizin nerede yattığını biliyor musunuz?
Kendinizi Başkalarıyla Kıyaslamayı Bırakın, Siz Eşsizsiniz
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Başkalarını referans noktamız olarak gördüğümüz için kendinizi başkalarıyla kıyaslamak insan olmanın bir parçasıdır. Bununla birlikte, karşılaştırmalar genellikle daha az yapıcı amaçlar için de kullanılır.

Bu tür olumsuz karşılaştırmalar kendinizi yetersiz, kusurlu veya değersiz hissetmenize neden olarak benlik saygınızı tehdit edebilir. Olan şu ki, herkes aynı şeyde iyi olmasa da, herkesin bir şeyde iyi olduğu gerçeğini gözden kaçırıyorsunuz.

Ne yazık ki, toplum homojenleşmeyi arama eğilimindedir. Hepimizin uyması beklenen ideal estetik kurallar olduğu gibi, öyle ya da böyle bizden istenen beceriler, tutumlar ve kişilik özellikleri de vardır. Bu kadar zenginleştirici bir uygulama olmasına rağmen, çeşitliliğe yer yok gibi görünüyor.

Some figure

Erdemin heterojenliği

Daha önce de söylediğimiz gibi, hepimizi belirli kanunlara adapte etmeye yönelik toplumsal baskı ortada. Aslında, katkıda bulunan diğer faktörlerin yanı sıra, daha homojen bir toplumu kontrol etmek daha kolaydır ve daha az zorluk çıkarır.

Bu, okul döneminde başlar ve açıkça kanıtlanır. Gerçekten de, mevcut eğitim paradigması hala klasik tekrarlama ve ezberleme şemasına dayanmaktadır. Böylece bu alanlarda başarılı olan çocuklar daha iyi notlar alırlar.

Buna karşılık, belki daha aktif ve yaratıcı olan ve öğrenmek için deney yapması gereken çocuklar, yetersiz veya zeki olmayan çocuklar olarak ayrılıyor. Aynı şey farklı alanlarda da olur. Matematikte başarılı olmayan bir çocuğun müzikte ne kadar iyi olduğunun bir önemi yoktur.

Bu eğilim yaşam boyu devam eder. Tanınmak istiyorsanız uymanız gereken genel bir yol var. İyi üniversitelerde okumak, istikrarlı işlere sahip olmak ve geleneksel aileler kurmak size düşen temel beklentilerdir.

Bu nedenle, kendi kendine öğrenenler, kendi kendilerine yaratıcı bir şekilde dallananlar, hatta bekar kalmayı seçenler, sürekli olarak karşılaştırma yükünü ve ‘başarısızlık’ olduğu fikrini taşırlar.

Kendinizi başkalarıyla karşılaştırmayı kesin

Bu sosyal süreçlerin sizin üzerinizde önemli bir etkisi vardır. Aslında, kendiniz ve yaşam hakkında sahip olduğunuz imajı şekillendirirler ve son derece olumsuz duygular yaratabilirler. Kural olarak, aşağıdaki stratejiler çevresel baskı karşısında benimsediğiniz stratejilerdir.

Özünüzden vazgeçiyorsunuz

Çocukken masum, spontane ve güvenilirdiniz. Sevdiğiniz şeyi yaptınız ve başkalarının ne düşündüğünü umursamadınız. Ancak, başkalarının sevgisinin ve kabulünün koşullu olduğunu çabucak öğrendiniz ve eğer onları kazanmak istiyorsanız, her zaman kendiniz olamazsınız.

Sonuç olarak, itaatkar ve metodik insanlar olmak için özgürlüklerinden ve yaratıcılıklarından vazgeçenler var. Bu sözde başarıya yol açsa da mutsuz ve doyumsuz bir yaşam sürerler ve sonunda hastalanabilirler. Örneğin, iyi kız sendromundan muzdarip olanlara olan budur.

Hayatınızı maske takarak ve numara yaparak geçiriyorsunuz

Bir şeyde gerçekten iyi olabilirsiniz, ancak “yapmanız” gereken şeyde iyi değilseniz, bunun size yardımcı olmadığını hissedersiniz. Örneğin, geniş ve zengin bir iç dünyaya sahip içe dönük bir insansanız, birçok durumda duyarlılığınızı reddetmiş ve kendinizi daha dışa dönük biri olmaya zorlamış olabilirsiniz.

Bu, niteliklerinizi ve erdemlerinizi küçümsediğiniz ve diğerleri gibi olmak için değişmeye çalıştığınız anlamına gelir. Ne yazık ki, bu sizi bir maskenin arkasında yaşamaya götürür. Ayrıca, olmadığınız biri gibi görünme çabası çok yorucu.

Özgüveniniz etkilenir

Bazen tüm çabalarınıza rağmen olmak istediğiniz kişi olmayı başaramazsınız. Bu tamamen doğaldır, çünkü siz farklı bir insansınız, kalıptan çıkmış bir robot değil.

Bununla birlikte, sizden beklenenler konusunda iyi olamamak, kendinizi başarısız hissetmenize neden olabilir ve benlik saygınıza derinden zarar verebilir. Hatta endişeli ve depresif hissedebilirsiniz.

Some figure

Kendinizi başkalarıyla kıyaslamayı bırakın: sizi benzersiz kılan şeyleri kucaklayın

Karşılaştırmanın bu acı verici sonuçlarından kaçınmak için toplumun çeşitliliği teşvik etmeye ve kabul etmeye başlaması gerekir. Ayrıca, her zaman onları hemen tanımaya hazır olmasak da, herkesin topluma değerli katkılarda bulunabileceğimizin farkında olması gerekir.

Kendinizle başlayın, kendinizi olduğunuz gibi tanıyın ve kabul edin. Herkesin bir şeyde iyi olduğunu unutmayın.

Kendinizi karşılaştırmayı ve küçük düşürmeyi bırakın ve kendinize değer vermeye başlayın. Dışa dönük olmayabilirsiniz, ancak belki de dinlemede veya tavsiye vermede mükemmelsiniz. Belki rekabetçi değilsiniz ama gerçekten sanatsal ve yaratıcısınız. Ya da belki dünyayı dolaşmak istemiyorsunuz ama sıcak ve misafirperver bir ev yaratmakta harikasınız.

Başkaları gibi olmak zorunda değilsiniz. Değersiz veya yetersiz değilsiniz. Aksine, siz eşsizsiniz, gereklisiniz ve dünya sizsiz eksik olurdu. Bensersizliğinizi kucaklayın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Dijkstra, P., Kuyper, H., Van der Werf, G., Buunk, A. P., & van der Zee, Y. G. (2008). Social comparison in the classroom: A review. Review of educational research78(4), 828-879.
  • Engel, Beverly (2010) The Nice Girl Syndrome: Stop Being Manipulated and Abused. New York
  • Wheeler, L. (2000). Individual differences in social comparison. Handbook of social comparison, 141-158.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.